Що таке stalking та як з ним боротися

Stalking (від англ. stalking – переслідування) – це форма домагання або залякування, поведінка, яке характеризується постійними і повторюваними спробами вторгнення у чуже життя, зокрема, небажане спілкування та контакти, стеження за жертвою. Якщо просто – це нав’язливий прояв уваги до людини, яка проти цього.

Сталкери можуть приховано спостерігати за жертвою, відстежувати кожен її крок. Найчастіше сталкерами стають імпульсивні люди, які відчувають гнів і невпевненість, часто в минулому вони були близькими зі своєю жертвою (колишній хлопець/чоловік, дівчина/дружина).

У людини, яку переслідують, часто може розвинутися почуття втрати контролю над своїм життям, вона може бути змушена змінити свій розпорядок дня та поведінку.

Причини

Серед основних причин сталкінгу: нездорова симпатія, нерозділене кохання, комусь може не сподобатися ваш зовнішній вигляд чи висловлювання, релігійні та політичні мотиви. В групі ризику представники соціальних професій: вчителі, адвокати, журналісти, судді, керівники, та й взагалі – будь-хто може стати жертвою сталкінгу.

Як проявляється stalking:

 • Сталкер може приходити до вас додому/на роботу/навчання/в інше місце, куди ви часто приходите, без запрошення та без вагомих причин.
 • Погрожує вам або вашим близьким.
 • З’ясовує у вашого оточення (друзів, колег, знайомих, сусідів) подробиці вашого життя.
 • Відстежує ваше реальне життя та сторінки у соцмережах.
 • Поширює про вас чутки, підглядає за вами.
 • Наполегливо робить спроби спілкуватися, попри відмову. Постійно телефонує та мовчить у слухавку. Щойно починаєте ставити запитання – перериває телефонну розмову.
 • Надсилає небажані листи/подарунки/квіти/образливі повідомлення.
 • Навмисно пошкоджує або руйнує ваше майно.

Не плутати з фліртом!

Дуже часто stalking плутають з фліртом. Головна відмінність між ними – флірт приносить задоволення обом сторонам (залицяльнику та особі, якій він адресований), а сталкер відправляє повідомлення та подарунки проти волі жертви.

Поради, які допоможуть протидіяти сталкінгу та повернути контроль над своїм життям:

 1. Письмово повідомте сталкера про припинення дій, які для вас дискомфортні. Це може допомогти зробити адвокат або самостійно можете надіслати рекомендований лист до сталкера, в якому зазначити, що він має негайно припинити свою поведінку.
 2. Якщо запідозрили, що вас переслідують, ведіть щоденник конкретних випадків. Зберігайте інформацію про дату, час, те, що сталося, будь-які імена свідків. Датуйте усі листи, записки, електронні листи та повідомлення, записуйте на диктофон телефонні розмови зі сталкером.
 3. Зберігайте всі документи, які підтверджують stalking. Не забувайте робити скріни переписок, зберігати текстові/голосові повідомлення, електронні/паперові листи тощо. Вони можуть слугувати доказами переслідування.
 4. Повідомте своє оточення про переслідування. Опишіть сталкера друзям, сусідам, колегам та членам сім’ї. Якщо є така можливість, попросіть їх поспостерігати за сталкером та не розголошувати інформацію про вас.
 5. Сфотографуйте сталкера або зніміть на відео (якщо це безпечно). Це буде доказом переслідування.
 6. Не розголошуйте свою геолокацію. Не публікуйте світлини з впізнаваних місць. Так вас знайти буде важче. Давайте свою адресу та номер телефону якомога меншій кількості людей. Попросіть те саме зробити знайомих, колег, родичів.
 7. Не залишайте телефон без нагляду. Сталкери можуть цим скористатися та швидко встановити програми, які дозволять їм читати ваші повідомлення, прослуховувати телефонні розмови, використовувати особисту інформацію.
 8. Подбайте про кібербезпеку: налаштуйте двохетапну перевірку для входу у свої акаунти, закрийте доступ до своїх соцмереж, блокуйте небажані дзвінки. Змініть паролі у соціальних мережах та акаунтах. Пароль повинен бути складним, без асоціацій.
 9. Якщо ви стали жертвою переслідування, вам потрібно повідомити про це в поліцію, щоб запобігти вчиненню злочинцем більш серйозного злочину. В поліції мають зареєструвати кожну вашу скаргу та відреагувати. Переслідування – це злочин.  Викликайте поліцію щоразу, коли сталкер порушує закон.
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також