Stalking (від англ. stalking – переслідування) – це форма домагання або залякування, поведінка, яке характеризується постійними і повторюваними спробами вторгнення у чуже життя, зокрема, небажане спілкування та контакти, стеження за жертвою. Якщо просто – це нав’язливий прояв уваги до людини, яка проти цього.
Сталкери можуть приховано спостерігати за жертвою, відстежувати кожен її крок. Найчастіше сталкерами стають імпульсивні люди, які відчувають гнів і невпевненість, часто в минулому вони були близькими зі своєю жертвою (колишній хлопець/чоловік, дівчина/дружина).
У людини, яку переслідують, часто може розвинутися почуття втрати контролю над своїм життям, вона може бути змушена змінити свій розпорядок дня та поведінку.
Причини
Серед основних причин сталкінгу: нездорова симпатія, нерозділене кохання, комусь може не сподобатися ваш зовнішній вигляд чи висловлювання, релігійні та політичні мотиви. В групі ризику представники соціальних професій: вчителі, адвокати, журналісти, судді, керівники, та й взагалі – будь-хто може стати жертвою сталкінгу.
Як проявляється stalking:
- Сталкер може приходити до вас додому/на роботу/навчання/в інше місце, куди ви часто приходите, без запрошення та без вагомих причин.
- Погрожує вам або вашим близьким.
- З’ясовує у вашого оточення (друзів, колег, знайомих, сусідів) подробиці вашого життя.
- Відстежує ваше реальне життя та сторінки у соцмережах.
- Поширює про вас чутки, підглядає за вами.
- Наполегливо робить спроби спілкуватися, попри відмову. Постійно телефонує та мовчить у слухавку. Щойно починаєте ставити запитання – перериває телефонну розмову.
- Надсилає небажані листи/подарунки/квіти/образливі повідомлення.
- Навмисно пошкоджує або руйнує ваше майно.
Не плутати з фліртом!
Дуже часто stalking плутають з фліртом. Головна відмінність між ними – флірт приносить задоволення обом сторонам (залицяльнику та особі, якій він адресований), а сталкер відправляє повідомлення та подарунки проти волі жертви.
Поради, які допоможуть протидіяти сталкінгу та повернути контроль над своїм життям:
- Письмово повідомте сталкера про припинення дій, які для вас дискомфортні. Це може допомогти зробити адвокат або самостійно можете надіслати рекомендований лист до сталкера, в якому зазначити, що він має негайно припинити свою поведінку.
- Якщо запідозрили, що вас переслідують, ведіть щоденник конкретних випадків. Зберігайте інформацію про дату, час, те, що сталося, будь-які імена свідків. Датуйте усі листи, записки, електронні листи та повідомлення, записуйте на диктофон телефонні розмови зі сталкером.
- Зберігайте всі документи, які підтверджують stalking. Не забувайте робити скріни переписок, зберігати текстові/голосові повідомлення, електронні/паперові листи тощо. Вони можуть слугувати доказами переслідування.
- Повідомте своє оточення про переслідування. Опишіть сталкера друзям, сусідам, колегам та членам сім’ї. Якщо є така можливість, попросіть їх поспостерігати за сталкером та не розголошувати інформацію про вас.
- Сфотографуйте сталкера або зніміть на відео (якщо це безпечно). Це буде доказом переслідування.
- Не розголошуйте свою геолокацію. Не публікуйте світлини з впізнаваних місць. Так вас знайти буде важче. Давайте свою адресу та номер телефону якомога меншій кількості людей. Попросіть те саме зробити знайомих, колег, родичів.
- Не залишайте телефон без нагляду. Сталкери можуть цим скористатися та швидко встановити програми, які дозволять їм читати ваші повідомлення, прослуховувати телефонні розмови, використовувати особисту інформацію.
- Подбайте про кібербезпеку: налаштуйте двохетапну перевірку для входу у свої акаунти, закрийте доступ до своїх соцмереж, блокуйте небажані дзвінки. Змініть паролі у соціальних мережах та акаунтах. Пароль повинен бути складним, без асоціацій.
- Якщо ви стали жертвою переслідування, вам потрібно повідомити про це в поліцію, щоб запобігти вчиненню злочинцем більш серйозного злочину. В поліції мають зареєструвати кожну вашу скаргу та відреагувати. Переслідування – це злочин. Викликайте поліцію щоразу, коли сталкер порушує закон.