Наразі вирішили нагадати про важливість ментального здоров’я – головний аспект нашого добробуту. Все найкраще, що ми здобуваємо, йдучи шляхом саморозвитку, висновків з життєвих уроків та самореалізації, працює на нашу ідеальну самооцінку та, відповідно, ментальне (психологічне) здоров’я. І цілком природно протягом життя переживати певні стресові ситуації, які похитують наш психологічний ресурс. Вкрай важливо розуміти, що стрес потрібно пережити та відновити психіку.

Розповідаємо про важливі аспекти ментального здоров’я: що потрібно про нього знати, як зберігати, підтримувати та примножувати.

Ментальне (психологічне здоров’я) – це стан організму, в якому людина може продуктивно працювати, справлятися зі звичайними стресовими ситуаціями, саморозвиватися, реалізовувати свій життєвий потенціал, робити позитивні внески у свою родину та суспільство. Розуміти свій внутрішній емоційний стан, керувати ним. А також усвідомлювати навколишніх та розвивати з ними здорові відносини.

Як бачимо, ментальне здоров’я дає усвідомлення власної цінності та є прямою запорукою успішного життя, всього найкращого, чого ми прагнемо досягти.

Стабільний стан

Зібрали для вас ознаки, властиві людині зі стабільним ментальним здоров’ям:

  • Особиста незалежність. Ви самі приймаєте рішення, керуючись власними бажаннями та досвідом, особисто відповідаєте за власні вчинки.
  • Позитивне ставлення до себе. Прийняття себе з усвідомленням власних фізичних та психологічних властивостей. Адекватна самооцінка: не завищена й не занижена. Відсутність звички критикувати навколишніх.
  • Здатність керувати власною поведінкою згідно з соціальними нормами.
  • Стресостійкість. Вміння «тримати удар» та легко знімати напругу після чергової стресової ситуації.
  • Здатність застосовувати критичне мислення.
  • Адаптивність. Здатність змінювати власну поведінку в разі зміни життєвих ситуацій, бути гнучким і спокійним за будь-яких обставин.

Бути ментально здоровими – означає якісно виконувати завдання у будь-якій сфері життя: вдома, на роботі, у період відпочинку. Адже людина, яка знаходиться у гармонії з самою собою, зможе організувати комфортне життя.

Нестабільний стан

Звісно, спокійна поведінка та розсудливість саме у стресовій ситуації вважається вищим пілотажем, показником стабільного ментального здоров’я. Та цілком природно, що такі причини, як затяжна хвороба, особисті та родинні проблеми, довготривалий стрес тощо руйнують ментальне здоров’я. Проявляють вони себе по-різному: людина перебуває у поганому настрої, знижується самооцінка, починається невроз.

У такому випадку важливо розуміти, що відчувати подібні емоції цілком нормально, не всі дискомфортні відчуття можуть бути симптомами хвороб. Але коли неприємні відчуття, наприклад, апатія, нерозуміння того, що відбувається, страх, тривога, безсоння тощо тривають понад два тижні та заважають жити, це означає, що стрес зробив свою руйнівну справу, потрібно звернутися до спеціалістів:

  • Психолога: якщо не виходить самостійно розібратись з життєвими проблемами та зрозуміти власні відчуття, але немає клінічних проявів.
  • Психотерапевта: коли довгий час турбують постстресові фізичні відчуття: головний біль, безсоння, порушення серцевого ритму, норм тиску. Власного психологічного ресурсу недостатньо, аби самостійно впоратись з проблемою.
  • Психіатра: якщо присутній страх спуститися в метро, вийти на вулицю, виникають панічні атаки, думки про суїцид, агресія, галюцинації, неадекватні ідеї.

Профілактичні заходи

Свідомий підхід до ситуацій, які на нас впливають, допоможе самостійно опрацювати проблеми. Гарна новина: є дисципліна, яка безпосередньо спрямована на підтримку та покращення ментального здоров’я – психогігієна – наука, що вивчає питання набуття та зберігання фізичного здоров’я, а також важливість і зберігання особистих кордонів і цінностей.

Для підтримки власного ментального здоров’я потрібно не так вже й багато:

  • розумно дозувати ритм життя «робота – відпочинок»;
  • не ігнорувати прийоми їжі;
  • бувати наодинці з собою та прислухатись до власних потреб;
  • приділяти час тому, що приносить радість: хобі, прогулянкам, читанню, спорту, спілкуванню;
  • берегти власне здоров’я;
  • уникати спілкування з негативними та токсичними людьми;
  • думати про тих людей, яким ви дійсно потрібні.

Будь-яка справа або подія, яка приносять задоволення – найкращий спосіб підкинути палива у двигун ментального здоров’я.

Ловіть наш корпоративний рецепт зберігання та покращення ментального здоров’я: посміхатись, радіти, створювати, мотивувати, надихати, діяти, творити, розвиватись, досягати успіху, знаходити таланти та, звісно ж, любити!