Ви розмістили резюме, а ваш телефон досі не розривається від дзвінків компаній? Можливо, варто переглянути свій підхід до пошуків роботи, щоб отримати більше можливостей. Що саме треба зробити насамперед?

Будьте активними

Звідусіль лунає: «Ринок праці став територією пошукачів», «Саме таланти наразі диктують правила», «Конкуренція роботодавців за фахівців загострюється». Це правда, проте ще не привід просто розмістити своє CV в потрібній категорії та влягтися на диван в очікуванні пропозиції, від якої неможливо буде відмовитися.

Пошуки гарної роботи – це все ще робота. Проявіть активність: підпишіться на нові вакансії в своїй професійній категорії, відстежуйте оновлення, вивчайте пропозиції компаній, відгукуйтеся на цікаві для вас – саме на відгуки насамперед звертає увагу роботодавець, адже це – ознака усвідомленого вибору, що надзвичайно цінують компанії.

Роботодавці часто відзначають, що проблемою стають «масові» відгуки на вакансії – коли пошукачі відгукуються, не читаючи зміст самої пропозиції. Буде добре, якщо ви зможете акцентувати увагу на тому, что уважно прочитали умови. Наприклад, допоможе адаптація резюме до кожної вакансії (зокрема, відповідне формулювання посади або використання ключових слів, які використовує в описі роботодавець). А також написання супровідного листа, в якому ви можете відзначити, чим вас зацікавила саме ця можливість.

Зробіть «тюнінг» резюме

Можливо, у вас цінний досвід, і роботодавці багато втрачають, оскільки досі не запросили вас на роботу. Але ви просто не змогли цього показати. Неякісне резюме – популярна перешкода на шляху до омріяної роботи. Поширені помилки – коли резюме незмістовне (немає інформації про освіту, досвід, навички, незрозуміло, що цікавить пошукача); заплутане (неструктуроване, інформації багато, але її важко сприймати); містить багато граматичних помилок, недоречні висловлювання та жарти, невдале фото, неправдиву інформацію, яку легко перевірити, тощо. Слід проаналізувати – чи не грішить ваше CV цими помилками? Якщо так – варто інвестувати кілька годин у те, щоб проаналізувати інформацію про свій досвід, знання та навички, досягнення та плани на професійне майбутнє. Структурувати та викласти, змістовно й лаконічно, в резюме.

Протестувати враження від CV є сенс на комусь – друзях або родичах, а ліпше – професійних рекрутерах, керівниках, кар’єрних консультантах тощо.

Якщо ви маєте якісне резюме, не забувайте проводити його тюнінг – додавати дані про нове пройдене навчання, набуті навички, успішні проекти тощо.

Проведіть ревізію своєї репутації онлайн

Збирати рекомендації колишніх роботодавців майбутня компанія швидше за все буде вже після того, як ви успішно пройдете співбесіду. А от зробити бліц-перевірку кандидатів ще на етапі розгляду CV – розповсюджена практика. Погугліть самого себе. Яке враження у вас склалося б, якщо уявити себе на місці незнайомої людини? Ба більше – яка думає, чи варто запрошувати вас до себе в команду? Проаналізуйте свої профілі в соціальних мережах (навіть якщо не даєте лінки на них у резюме – вас легко знайти). Яким контентом ви ділитеся, які світлини викладаєте? Як ведете дискусії, жартуєте, чи не займаєтеся перепостами неперевірених новин тричі на годину в робочий час?..

Поясніть «темні плями» біографії

Можливо, невисокий інтерес компаній до вашого резюме пов’язаний із тим, що вони вважають вашу кандидатуру нерелевантною, невідповідною посаді. Наприклад, якщо ви хочете спробувати свої сили в новій галузі або тільки розпочинаєте професійний шлях. В такому разі варто додатково відзначити в резюме та супровідному листі, що ваш вибір – свідомий, і ви дійсно вважаєте, що можете бути корисним. Наприклад, встигли пройти навчання або стажування в цій галузі, володієте важливими навичками завдяки попередньому досвіду, цінні для посади знання (іноземної мови чи спеціалізованої програми), маєте рекомендації від визнаних фахівців тощо. Фактором, який насторожує роботодавця, є також прогалини в досвіді – якщо є логічне пояснення тривалій перерві в трудовій біографії, це також варто відзначити.

Змініть траєкторію пошуку

Світ змінюється, і ринок праці – разом із ним. Певні професії втрачаються свою актуальність, інші – навпаки, активно розвиваються, адже зростає попит на відповідні послуги. Можливо, ваша професія вже не така актуальна, як на початку кар’єри – а тому і вакансій у ній все менше, і пропозиції від роботодавців лунають рідше? Варто звернути уваги не суміжні напрямки та спеціальності. Може виявитися, що саме в них – цікавіше, винагорода вища, вакансій більше. Зазвичай перехід навіть до «сусідніх» галузей потребує додаткового навчання, але часто така інвестиція виявляється виправданою. Світ майбутнього, за прогнозами експертів, саме так і працюватиме: зміни змусять людей постійно вчитися та змінювати професію кілька разів протягом життя. Уявіть, скільки можливостей це відкриє.

Залучіть додаткові джерела

Розкиньте тенета. Окрім якісного резюме, якщо шукаєте роботу активно та відкрито, – сповістіть про це в соцмережах. Розкажіть друзям та знайомим, особливо тим, які працюють у потрібній вам галузі – вони можуть знати про можливості всередині компаній, які ще навіть не анонсовані на ринку. Зв’яжіться з колишніми колегами – можливо, щось цікаве запропонують вони? Якщо ви маєте гарні відносини, люди будуть раді зробити вам послугу. А якщо в їхній компанії ще й працює бонусна програма за рекомендації кандидатів – вони зрадіють вдвічі активніше. Надзвичайно важливий ресурс – особисті знайомства з HR-ами та рекрутерами (які працюють у компаніях або як зовнішні консультанти). Ці фахівці знають ринок зсередини і часто рекомендують кандидатів одне одному.

Прокачайте скілли

Можливо, відгуки на ваше резюме є – але не ті, які вам до вподоби? В такому разі варто співставити свої очікування та побажання, вказані у вакансіях. Наприклад, якщо ви вже кілька років працюєте на одній позиції і впевнені, що прийшов час рости – чи відображена ваша готовність у резюме? Тривалість роботи сама по собі не вказує на це. Значення мають конкретні досягнення, результати, навички та знання. Можливо, дотягнутися до більш високої сходинки вам допоможе вивчена мова, опанована програма, пройдений навчальний курс? До речі: навіть якщо ви ще не завершили навчання, варто вказати в резюме, що наразі в процесі – здобуваєте додаткову освіту. Це вже буде для роботодавця свідченням того, що ви  – цілеспрямована людина, яка розуміє свої професійні прагнення та відповідально ставиться до власного розвитку.