Через карантин в Україні багато компаній переживають не найкращі часи. Найбільше страждає малий та середній бізнес. Через це безліч працівників втратили свою роботу. За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка, до 7 квітня служба зайнятості зареєструвала 364 тисячі безробітних. Це на 13% більше, ніж кількість на цей самий день минулого року і політик очікує, що вона виросте ще на 9%.

Якщо ви залишилися без роботи – не панікуйте. Ми зібрали поради від юриста та фахівця Державної служби зайнятості та точно знаємо, як вам діяти у разі скорочення або звільнення.

Скорочення працівників: законодавчий аспект

Про правові аспекти процедури скорочення, звільнення працівників та виплати допомоги по безробіттю, розповів Кирило Бобровний, юрист Golden Share Consulting Group.

Обізнаний = захищений

Для початку потрібно розібратися, якими нормами регулюється питання скорочення співробітників. Пункт 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу визначає скорочення чисельності/штату працівників однією з підстав, за якою працедавець може за своєї ініціативи звільнити співробітника.

Що потрібно знати працівнику?

По-перше, працівник повинен розуміти, щоб бути звільненим на підставі скорочення, роботодавець має провести низку процедур. Перш за все, керівник підприємства видає відповідний наказ про скорочення, з яким працівника ознайомлюють персонально не пізніше, ніж за два місяці до запланованого скорочення (ст. 49-2 Кодексу). Одночасно працедавець повинен персонально попередити співробітника про те, що вакантні посади відсутні в організації (якщо, звісно, таких немає). Через два місяці працедавець звільняє співробітника, про що видається наказ та робиться відповідний запис у трудову книжку.

По-друге, працівник повинен пам’ятати, що в день звільнення йому зобов’язані виплатити вихідну допомогу (сума має бути не менше, ніж середній місячний заробіток) (ст. 44 Кодексу), а також зарплату та компенсацію в разі невикористаної відпустки. Після цього працедавець повинен видати співробітнику трудову книжку та копію наказу про звільнення (вона повинна бути належним чином засвідчена) (ст. 47 Кодексу).

По-третє, існують категорії осіб, яких працедавець не має права звільнити з власної ініціативи (не враховуються випадки повної ліквідації організації). Зокрема, ст. 184 Кодексу вказує, що це:

  • вагітні та жінки, в яких є діти до 3 та до 6 років;
  • одинокі матері (є дитина до 14 р. або дитина з інвалідністю).

Винятком є повна ліквідація установи, коли можливе звільнення з подальшим працевлаштуванням (обов’язково!).

Звільнення у зв’язку зі скороченням повинно проходити за попередньою згодою профспілки, якщо співробітник є її членом (ст. 43 Кодексу), окрім випадків прямо передбачених Кодексом (звільнення шефа, його заступників, головбуха, тощо).

Куди звертатися працівнику після скорочення?

Після вищезазначеної процедури працівник має право стати на облік в ЦЗ та отримати статус «безробітний». В карантинний період зареєструватися в ЦЗ можна онлайн.

Після того, як вам присвоїли такий статус, необхідно приходити в ЦЗ (один раз в 30 календарних днів, не рідше) та чекати, поки підбиратимуть підходящу вакансію (вона повинна відповідати освіті, досвіду та професійним навичкам).

Коли будуть виплати?

Найголовніше питання, яке цікавить скорочених працівників – коли можна розраховувати на виплату допомоги по безробіттю? Як говорить Закон, грошова допомога на час карантину надається з першого дня після реєстрації в ДСЗ. Особам, звільненим з крайнього місця роботи за власним бажанням (ст. 38 Кодексу), виплати починають нараховуватися на 91-й день (про це далі).

А як відбувається насправді?

Отже, це те, що нам говорить чинне законодавство. Але чи багато роботодавців скорочують працівників саме за цією процедурою? Здебільшого працівники в період карантину звільняються за «власним бажанням» або «за згодою сторін».

Чим загрожує звільнення з таким формулюванням?

Тривалість виплати допомоги може зменшуватися на термін до 90 календарних днів у разі звільнення за таких обставин. Однак в разі звільнення «за угодою сторін», скорочуються останні дні допомоги, тобто ви можете отримувати допомогу одразу та недоотримати в кінці, а от при звільненні «за власним бажанням» виплати будуть здійснені лише на 91-й день.

Також працівник повинен пам’ятати, що на вихідну допомогу у цьому випадку йому теж не потрібно розраховувати.

Крім того, погодившись на умови роботодавця, працівник фактично позбавляє себе права оскаржувати дії працедавця щодо незаконного звільнення у судовому порядку. Довести у суді факт скорочення замість «угоди сторін/власного бажання» буде дуже складно, також не забувайте, що судова система в Україні ще далека від взірцевої.

Якщо роботодавець наполягає на звільненні «за власним бажанням», «за угодою сторін» або навіть погрожує «звільнити за статтею», пам’ятайте, що перелік для звільнення чітко передбачений законодавством (ст. 40 Кодексу).

У зв’язку з тим, що введено карантин, жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено те, що співробітнику можна відмовити працювати дистанційно без шкоди для роботи.

Крім того, Кримінальний кодекс України містить статтю 172, яка проголошує, що незаконне звільнення працівника з роботи карається штрафом від 34 000 грн до 51 000 грн.

Якщо, все ж таки, незаконного звільнення не вдалось уникнути, пам’ятайте, що у вас є місяць, щоб звернутися до суду (з того дня, коли вручили копії наказу про звільнення або з дня, коли видалася трудова книжка). Значним важелем впливу на роботодавців є також Державна служба України з питань праці.

Поради від Державної служби зайнятості

Навіть якщо ви плануєте оскаржувати своє звільнення у суді, звернутися до центру зайнятості не буде зайвим. Адже державою передбачена допомога для всіх, хто втратив роботу. Якщо ваше звільнення суд визнає незаконним, то роботодавець змушений буде повернути службі зайнятості суму виплат за період, поки йшов судовий процес, і заплатити вам втрачену заробітну плату.

Все, що потрібно знати про допомогу по безробіттю розповіла нам фахівчиня відділу роботи з роботодавцями центру зайнятості у Хмельницькій області Людмила Іщук.

Основні правила

Якою б не була стаття звільнення, ви маєте повне право звернутися до ДСЗ для реєстрації вас як безробітного з метою пошуку роботи. Якщо її не буде, то вам призначать допомогу по безробіттю.

Безробітних реєструють у центрі зайнятості, у який вони звертаються. Місце фактичного проживання чи прописки не мають значення. Звернутися до служби зайнятості для отримання послуг ви можете незалежно від дати звільнення: хоч наступного дня, хоч через декілька місяців.

Для реєстрації у службі зайнятості вам необхідні паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка (або інший документ, який підтвердить період працевлаштування), документ про освіту, а в разі необхідності – військовий квиток. У деяких специфічних випадках вам можуть знадобитися додаткові документи, з їх переліком можна ознайомитися на сайті ДСЗ.

Карантинні нововведення

За «мирних» часів виплата по безробіттю після скорочення призначається з 8 дня реєстрації за умови відсутності роботи, що вам підходить, та буде виплачуватися протягом 360 днів (якщо ви стали безробітним з інших причин – 270 днів). Із запровадженням карантину в Україні держава ввела нові правила. Тепер допомога по безробіттю призначається з першого дня реєстрації.

Для зменшення розповсюдження коронавірусу, працівники центру зайнятості зараз не контактують особисто з безробітними. Документи тепер надсилають електронною поштою. Також можна копії документів, власноруч завірені, та заяву (бланк можете знайти за посиланням) подати через скриньку кореспонденції. Або в електронному вигляді через сайт ДСЗ, але для цього вам знадобиться електронний підпис.

Протягом карантину скасовані санкції для безробітних, що відмовляються від запропонованої центром зайнятості роботи.

Якщо раніше після першої відмови безробітному скасовували виплати на 14 днів, а після другої – знімали з обліку, то зараз такого немає. Також немає потреби приходити до ЦЗ кожного місяця, тепер фахівці тримають з безробітними зв’язок дистанційно.

Розмір виплати

Ваша виплата по безробіттю залежатиме від двох чинників: заробітної плати за останній рік та страхового стажу:

  • стаж до 2 років – 50% зарплатні;
  • стаж від 2 до 6 років – 55% зарплатні;
  • стаж від 6 до 10 років – 60% зарплатні;
  • стаж понад 10 років – 70% зарплатні.

Тобто, якщо ви маєте 8 років стажу і за останній рік в середньому отримували 10 000 гривень, то ваша виплата по безробіттю складатиме 6000 гривень. Проте не поспішайте радіти, якщо ви маєте 10 років стажу та отримували за останніх 12 місяців 30 000 гривень. Адже існує обмеження: виплата по безробіттю не повинна перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2020 році ця сума складає 8408 гривень. Якщо людина не пропрацювала 6 місяців протягом останнього року, то їй буде призначена мінімальна виплата – 650 гривень.

Інструкція подачі документів електронною поштою

  1. Для початку вам потрібно обрати центр зайнятості, у якому ви хочете зареєструватися. Адресу найближчого до вас ЦЗ можете знайти на сайті.
  2. Далі із сайту ДСЗ вам необхідно завантажити та заповнити заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю. Після цього їх потрібно відсканувати.
  3. Зібрати потрібні документи, що описані вище. Зробити їх скан-копії або фотографії.
  4. Весь пакет документів (разом із заповненими заявами) ви маєте сформувати в один архівний файл.
  5. Після цього файл надсилаєте на електронну пошту, обраного вами ЦЗ, протягом робочого дня. Далі вам залишається лише чекати прийнятого рішення.

Варто зазначити, що після закінчення карантину вам необхідно буде протягом десяти днів відвідати обраний ЦЗ з оригіналами документів. Детальніше з алгоритмом подачі документів можете ознайомитися за посиланням.

Окремі практичні поради

Якщо вас скоротили і ви отримали вихідну допомогу у розмірі місячної зарплати, то ДСЗ не зможе призначити допомогу по безробіттю одночасно з виплатами роботодавця. Тому вам краще звернутися до центру зайнятості через місяць після скорочення.

Важливо пам’ятати, що після звільнення за власним бажанням навіть під час карантину виплату по безробіттю вам призначать на 91 день, проте тривалість цих виплат залишиться незмінною – протягом 270 календарних днів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!