Гнучкі компетенції мають значення. Ви можете бути найкращим фахівцем у своїй справі, мати профільну освіту, релевантний досвід у спеціальності та необхідні професійні компетенції. Але щоб досягти успіху, вам точно потрібно щось ще.

Згідно з даними Національної асоціації коледжів і співробітників (NACE), коли роботодавців попросили назвати якості та компетенції, які вони шукають у кандидатах, найбільші бали отримали три характеристики:

Цікаво, що показники технічних навичок (59,6%) і навичок роботи з комп’ютером (55,1%), які часто вважаються ключовими компетенціями, якими може володіти кандидат на сучасному ринку високотехнологічних вакансій, виявилися достатньо низькими.

Ці результати підтверджують, що сьогодні роботодавці приділяють набагато більше уваги м’яким навичкам на робочому місці, ніж кілька років тому. Роль універсальних компетенцій на сучасному ринку праці має ключове значення, а вимоги до них продовжують зростати.

Гнучкі навички важливі для кожного співробітника, незалежно від рівня професіоналізму. Це принаймні саме те, що допомагає й надалі залишатися професіоналом, а також ефективно використовувати професійні компетенції та знання.

Говоримо про те, які скіли потрібно розвивати, щоб мати успіх у кар’єрі та бізнесі.

Що таке soft skills та чому вони важливі?

Soft skills часто вважаються поєднанням особистісних якостей, поведінкових і соціальних установок. Вони здебільшого залежать від рис характеру та життєвого досвіду, дозволяють ефективно спілкуватися, співпрацювати й успішно управляти конфліктами.

«Багаж» універсальних компетенцій безпосередньо впливає на можливості професійного вибору. Навіть незалежно від отриманої освіти та досвіду роботи. Люди з розвинутими гнучкими навичками, як правило, мають сильну ситуаційну обізнаність і емоційний інтелект, що дозволяє адаптуватися до робочих умов і досягати успішних кар’єрних результатів.

Софт-скіли доповнюють професійні компетенції. Умовно їх можна поділити на кілька груп.

  • Комунікативні або соціальні навички, які зумовлюють успішну взаємодію з іншими: ділове спілкування, вміння виступати перед публікою, грамотна письмова й усна мова, комунікабельність, емоційний інтелект (вміння розпізнавати емоції та мотиви співрозмовника), уміння слухати, ведення переговорів і проведення презентацій, командна робота, гнучкість мислення й адекватне ставлення до критики.
  • Лідерські компетенції, які відповідають за раціональне використання ресурсів для досягнення поставлених бізнес-цілей: делегування та розподіл завдань, уміння приймати рішення, навички кризового менеджменту, наставництво та моніторинг, вміння вирішувати конфліктні ситуації, навички побудови команди, стратегії лідерства, сила переконання.
  • Селф-менеджмент і вольові компетенції, що впливають на досягнення кар’єрних і бізнес-цілей: орієнтованість на результат, тайм-менеджмент, стресостійкість, ініціативність, управління знаннями та здатність до швидкого навчання, вміння планувати, гнучкість і адаптивність, самомотивація.
  • Інтелектуальні навички, які зумовлюють перманентний професійний розвиток: аналітичний склад розуму, розвинута пам’ять, креативність і логіка, творчі підходи, критичне мислення, вміння працювати з інформацією, проєктне та дизайн-мислення.

Які soft skills особливо важливі у 2021?

Згідно з даними звіту Всесвітнього економічного форуму за 2020 рік, до топ-10 ключових компетенцій, які будуть актуальні найближчі 5 років, входять:

  1. аналітичне мислення й інноваційні підходи;
  2. здатність до швидкого навчання;
  3. комплексне розв’язання проблем;
  4. критичне мислення й аналіз;
  5. ініціативність, креативність і творчі підходи;
  6. лідерство та соціальний вплив;
  7. використання технологій, моніторинг і контроль;
  8. технологічний дизайн і програмування;
  9. стресостійкість, адаптивність і гнучкість;
  10. логічне мислення та ідейність.

Результати дослідження показують, що лише 2 із 10 навичок – hard skills. Решта – гнучкі компетенції, які мають ключове значення для професійного успіху. І це підтверджує теорію, що наявність soft skills і є різницею між хорошим кандидатом на посаду та ідеальним.

Основи для деяких універсальних компетенцій даються людині від народження. Але більшість soft skills можна та потрібно розвивати все життя шляхом постійного самоаналізу та перманентної роботи над собою. І робити це ніколи не пізно.