Сергій Сільченко, к.ю.н., доцент кафедри трудового права Національного юридичного університету імені Я. Мудрого, керуючий партнер АО «Роланд»

За вікном спека, виконувати свої трудові обов’язки непросто тим співробітникам, які працюють на вулиці, а також деяким працівникам у приміщеннях. Спека негативно впливає на самопочуття та здоров’я. Держпраці України підготувало рекомендації щодо основних профілактичних заходів під час здійснення робіт в умовах підвищеної температури. У цей період працедавцям слід попіклуватися про організацію оптимального режиму роботи та відпочинку для співробітників, щоб уникнути перегріву, коригувати години роботи співробітників у спеку, зокрема, змінити режим праці та перенести години роботи на ранок чи вечір.

Загальні рекомендації

Щоб захиститися від надмірного теплового випромінювання, потрібно одягати спецодяг або одягати речі, при пошитті яких використовували натуральні тканини. За умов підвищеної температури рекомендовано допускати до робіт громадян від 25 до 40 років. Щоб мати допуск до таких робіт необхідно проходити медичні огляди як при працевлаштуванні, так і протягом роботи в компанії згідно з Наказом.

Норми мікроклімату

Регламентовані Санітарними нормами в межах зони, де працюють співробітники. Щодо оптимальних та допустимих показників мікроклімату, то вони відрізняються для певних категорій робіт (критерій – показник важкості). Водночас верхня межа температури на постійному робочому місці не може бути вищою +28ºС.

Якщо працівник виконує роботу за температури понад 37ºС, таку роботу можна віднести до небезпечної (екстремальної) і за такої температури здійснювати роботи на відкритому повітрі не рекомендовано.

Засобами та заходами для нормалізації мікрокліматичних умов є: навішування жалюзі або плівок, що відбивають світло на вікна, природна вентиляція, встановлення кондиціонерів, використання спецодягу та ЗІЗ (засоби індивідуального захисту).

Профілактикою зневоднення є дотримання режиму пиття:

  • Питна вода/напої/чаї мають бути температури в межах +10-15ºС.
  • Рекомендовано пити воду (підсолена, мінеральна лужна), знежирене молоко, молочну сироватку, сік, напої, що містять вітаміни, киснево-білкові коктейлі.
  • Пити воду потрібно часто та маленькими дозами.
  • Якщо стовпчик термометра сягнув позначки понад +30ºС і доводиться виконувати роботи середньої тяжкості, варто пити від 0,5 л води/год – в межах одної склянки кожні 20 хв.
  • Щоб підтримати імунітет і знизити інтоксикацію, спеціалісти радять їсти фрукти та овочі.

Дотримання вищезазначених заходів є недостатніми, якщо співробітники працюють відкритих майданчиках. Тому працедавцям варто зайнятися організацією раціонального режиму роботи та відпочинку. Санітарними нормами визначено, скільки мають тривати такі періоди за проведення ремонтних робіт виробничого устаткування за температури вище 28ºС:

У сумі тривати роботи за температури понад 28ºС мають не більше 4-5 год/зміну. Трапляються ситуації, коли доцільно внести зміни у графік та перенести час роботи на ранок/вечір. Внутрішньо змінний режим праці та відпочинку організовується за рахунок тривалості часу роботи: тривалість визначених перерв має бути не менше 10% часу роботи на кожні 2ºС перевищення. Протягом перерв співробітники мають знаходитися у приміщенні з різницею температур не більше 5ºС, та не нижче +24…+25ºС. Це потрібно враховувати і співробітникам, які працюють в приміщеннях з кондиціонерами.