Серед методів роботи рекрутера є багато способів отримати ідеального співробітника. Тому для кожної окремої посади співбесіда буде проходити по-різному: комусь влаштують стресове інтерв’ю, до іншого застосують моделі PARLA та STAR тощо. Проте кандидатів, які дійсно хочуть отримати роботу і готуються до кожної співбесіди, – здивувати важко. Саме для таких пошукачів зібрали поради, що допоможуть успішно пройти співбесіду STAR та отримати омріяну роботу.

Що таке співбесіда STAR?

Модель STAR – це співбесіда за компетенціями або поведінкова співбесіда.

Рекрутери називають інтерв’ю за моделлю STAR найважчим, але найефективнішим у відборі кандидатів. Під час співбесіди пошукача просять розповісти реальні історії з його досвіду й на основі цих історій його оцінюють. Тому непідготовлені кандидати майже ніколи не проходять таку співбесіду успішно. Адже часто згадати історію, що допоможе підкреслити ваш професіоналізм у конкретній ситуації, в умовах надмірної схвильованості буває дуже непросто.

Відповідь на запитання за моделлю STAR складається з частин:

  • S – Situation – ситуація, з якою зіткнувся пошукач. Що це за ситуація? Як вона виникла та в яких умовах відбувалася? Наскільки важливою для роботи вона була?
  • T – Task – завдання, яке стояло перед кандидатом. Хто ставив задачу: керівник чи ви особисто?
  • A – Action – ваші конкретні дії для розв’язання завдання. На які труднощі ви натрапляли під час цієї роботи?
  • R – Result – результат, якого вдалося досягти. Конкретні приклади з цифрами, якими можна продемонструвати ці результати.

Методика STAR підходить не лише досвідченим кандидатам. Адже свої компетенції для вакантної посади цілком можна показати і завдяки прикладам історій з навчання або повсякденного життя.

Як готуватися до співбесіди STAR?

Під час підготовки до такої співбесіди важливо відштовхуватися не від самих компетенцій, а від ситуацій. Будувати відповідь необхідно на основі моделі, приведеної вище. Отже:

  1. Прочитайте вакансію та на основі вимог оберіть 4-5 історій, які можуть показати ваш досвід та результати роботи як відповідь на ці вимоги. Важливо проаналізувати ситуацію за її важливістю та вашою роллю у розв’язанні. Тому що буденні ситуації, у яких ви більше були спостерігачем, ніяк не допоможуть вам отримати оффер.
  2. Згадайте максимум деталей у відібраних ситуаціях. Тут потрібно все, що ви робили, говорили, як поводились, що відчували, що говорили та робили інші люди.
  3. Розкладіть ситуацію за моделлю S-T-A-R (див. вище).

До описання результатів ситуації також можете додати пункт про ваші висновки, які взяли з цієї ситуації, чому вона вас могла навчити тощо.

Приклад відповіді на запитання за моделлю STAR

Відповідь на запитання рекрутера: «Розкажіть про час, коли ви показали свої лідерські якості» може бути приблизно такою:

«Коли я працював у компанії N, відбулися масові скорочення через карантин та кризу. Як результат – у команді залишилося декілька працівників, яких перевантажили роботою. Це призвело до їх невдоволення, помилок під час роботи, зниження продуктивності.

Мені потрібно було повернути їх до минулої результативності.

Тому я зібрав всю команду, подякував їм за гарну роботу в кризові часи. Потім сказав всім співробітникам запропонувати декілька ідей для покращення ефективності нашої роботи. Всі ідеї ми записали і проголосували за 5 найкращих.

Команда відчувала піднесеність через те, що до їх думки прислуховуються. Тому всю свою енергію співробітники направили на роботу, а не на скарги на життя. Ідеї, запропоновані на нараді, були реалізовані: ми відмовилися від пожирачів часу і стали працювати ефективніше. Мій керівник навіть попросив поділитися з іншими менеджерами такою методикою».

Підготовка важлива до будь-якої співбесіди, а до інтерв’ю STAR – ще більше. Добре, якщо рекрутер попередить вас про формат проведення співбесіди, але майте хоча б одну виграшну історію за компетенціями перед будь-яким інтерв’ю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії