«Один із найвпливовіших фізиків сучасності», «сила духу та розуму», «в’язень власного тіла», «людина, що відкидає перепони». Так зазвичай описують Стівена Хокінга – видатного фізика, якому в 21 рік поставили страшний діагноз. Він зміг перебороти перепони, спричинені прогресуючою хворобою, вибудувати успішну наукову кар’єру та примусити мільйони людей по всьому світу зацікавитись дивами Всесвіту та полюбити фізику. Ми зібрали цікаві факти про життя та кар’єру непересічного вченого.

Про «малого Ейнштейна»

Хокін навчився читати лише у 8-річному віці. Учений списує це на нецікаві методи викладання в початковій школі, де його примушували читати без розуміння того, що сказано. Вчений розповідав, що у початковій школі він був «середнячком» – його домашні завдання були неакуратними, а почерк нечітким. Проте однокласники все одно дали йому прізвисько Ейнштейн.

Про вибір професії

В останні роки навчання в школі Хокінг захопився фізикою та математикою. Однак його батько побоювався, що як математик він не знайде жодної роботи крім викладання, тому радив йому зайнятися хімією. Проте отримавши стипендію на навчання в Оксфорді, Хокінг почав вчити фізику.

Стівен Хокінг: про нездобуту Нобелівську премію, чорні діри та поворотний момент фізика, який відкидає всі перешкоди

wikipedia.org

Про поворотний момент

За словами Хокінга, в університеті він був не надто старанним студентом. Однак виявлення у нього важкого неврологічного захворювання стало поворотним моментом. Як каже сам вчений, осмислення можливості ранньої смерті дало розуміння, що є заради чого жити і чого добиватися в житті. Крім того, в той момент він заручився із першою дружиною, а до одруження – треба було знайти роботу.

Про комп’ютерну мову

Після однієї з вимушених процедур, спричинених важкою пневмонією, Хокінг втратив мову. Тепер він використовує комп’ютерну програму, яка дозволяє йому обирати слова з серії меню та синтезувати звуки. Спочатку він міг це робити рухом пальця, однак прогресуюча хвороба позбавила його можливості робити і це – тепер сенсор встановлено над його щокою. Так Хокінг виступає з лекціями, бере участь у дискусіях, веде телепрограми. Свій cинтитезований голос вчений називає власною впізнаваною рисою, і не хоче міняти програму на більш «природне» звучання.

Про чорні діри

Основні досягнення Стівена Хокінга відносять до сфери фізики чорних дір. Вчений висунув та обґрунтував теорію, за якою чорні діри «випаровуються» за рахунок випромінювання, яка отримала назву його імені.

Про популяризацію науки

Хокінг – надзвичайно активний популяризатор науки. Він пише книги, знімається в телепередачах, намагаючись просто пояснити складні фізичні концепції. У відомій науково-популярній книзі «Коротка історія часу» Хокінг використав лише одну формулу –E=mc²: вчений не хотів відлякувати аудиторію складними математичними поясненнями.

З 2007 року Хокінг разом з дочкою Люсі написали серію пригодницьких книг для дітей. Першою з них стала – «Джордж і скарби космосу», де на фоні пригод дітлахів розповідається про фізичні явища та дослідження.

Стівен Хокінг: про нездобуту Нобелівську премію, чорні діри та поворотний момент фізика, який відкидає всі перешкоди

wikipedia.org

Про нездобуту Нобелівську премію

Попри те, що Хокінга називають одним із найбільш відомих та впливових фізиків сучасності, він досі не був нагороджений Нобелівською премією. Причиною, зазвичай, називають неможливість протестувати та підтвердити його ідею.

Про особливу посаду

Хокінг протягом 30 років обіймав одну з найбільш престижних академічних посад у світі – Лукасовського професора математики в Кембриджі, котру за 300 років до нього обіймав один із батьків класичної фізики Ісаак Ньютон.

Стівен Хокінг: про нездобуту Нобелівську премію, чорні діри та поворотний момент фізика, який відкидає всі перешкоди

wikipedia.org

Про невагомість: «Космосе – ось і я»

У 2007 році Хокінгу вдалося трохи наблизитися до своєї мрії – побувати в космосі та відчути нульову гравітацію. Під час польоту на спеціально модифікованому літаку Хокінг опинився у стані півхвилинної невагомості, вісім разів повторивши цикли. Повернувшись на землю, Хокінг сказав, що це було чудове відчуття, заявивши: «Космосе – ось і я».