Ірина Фаріді,
практичний психолог

Що таке страх

Страх – це одна з базових, природних емоцій, яка супроводжує людину протягом життя. Страх готує нас до зустрічі з небезпекою, або ж до втечі від неї. Один з таких страхів, який зумовлює реакцію втечі – це страх змін або неофобія.

Чому ми боїмося щось змінювати у своєму житті

Людина не народжується зі страхом, а знайомиться з ним протягом життя. З того самого моменту, коли закінчилося ваше дитинство, виникає страх змін на кожному етапі дорослішання. Чому ми боїмося щось змінювати в житті? Тому що ми боїмося втрачати. Подорослішавши ми маємо чимало здобутків (матеріальних та нематеріальних), на які покладено чимало зусиль. Якщо пробувати змінювати звичну зону комфорту, все здобуте опиниться під загрозою.

Зазвичай тривогу перед новим і незнаним найбільше відчувають:

  • люди, які мають стабільну роботу;
  • люди, які мають сім’ю;
  • пари, які знаходяться у довготривалих стосунках;
  • мами після закінчення декрету.

Саме ця категорія людей найбільше боїться щось змінювати в особистих відносинах/на кар’єрній ниві. Страх провокує нерішучість до дій, а це заважає рухатися вперед.

Перше, з чого потрібно почати, щоб розірвати ланцюг нерішучості перед змінами – це прийняти рішення.

З прийняттям рішення зменшуються хвилювання і тривожність, зростає задоволення.

Далі – поставити перед собою конкретні досяжні цілі та розбити їх на дрібніші. Наприклад, якщо мета – змінити роботу вас лякає, спробуйте поставити перед собою не велику ціль, а кілька менших: приділяти 15 хв на день пошуку роботи в інтернеті, розсилати по 2 резюме на тиждень.

Прийнявши одне рішення, ви маєте розуміти, що воно не зобов’язує вас залишатися на місці, ви можете його видозмінити чи прийняти інші рішення. Бо ціль – це прийняти хороше рішення, а не найкраще. Рішення – це просто намір іти в певному напрямку. Це не означає, що в цьому напрямку необхідно рухатися вічно.

Прояви страху змін:

  • Уникання вибору.
  • Втеча від відвертих розмов.
  • Пасивність.
  • Прокрастинація – зволікання, відкладання справ.

Причини виникнення страху змін

Серед тригерів, які запускають страх перед змінами – вже пережиті біль, образа, зрада.

Після такого досвіду розчарування стає важко позбутися страху, що нам знову не зроблять боляче. Тому ми починаємо триматися за страх, вважаючи, що обережність нас вбереже. Таким чином ми рухаємося не вперед, а по колу, не даючи можливості йому з’явитися.

Часто ми боїмося змін через те, що нам страшно зробити щось недостатньо добре. Ми самокритичні. Вимагаємо від себе високих стандартів. Прагнемо відзнаки та похвали інших, вважаємо, що можемо його отримати, лише маючи здібності надлюдини. Однак, якщо ви – перфекціоніст, то завжди зволікатимете, бо досконало – означає ніколи. Ідеалу не існує. А ви – людина. Людина, яка помиляється, втомлюється, щось не знає, і це нормально. Варто казати собі: «Досить добре – це вже достатньо добре».

Як подолати страх змін?

  1. Познайомтеся зі своїми страхами. Складіть перелік того, чого боїтеся. Запитайте себе після кожного пункту: «Це мій страх, чи чужий?». Якщо цей страх ви успадкували від ваших батьків, бабусі, сусіда, дружини чи чоловіка, то досить носити його в собі. Викресліть зі списку. Позбудьтеся його. Він – не ваш. Далі розгляньте інші страхи зі списку. Визначте наскільки вони реалістичні. Якщо занепокоєння ґрунтується на фактах вашого життя, обведіть його. Наступний крок – оцініть цей страх за категорією – він спричиняє лихо чи стрес? Лихо – це затяжна небезпека й невідомість. Тут варто подбати про власну безпеку, щоб захиститися. Якщо ж страх спричиняє стрес – усвідомити, що стрес може бути корисним. Вкажіть, в який спосіб стрес може дати вам можливості для зростання. Для всіх реалістичних страхів складіть список того, що ви можете зробити вже сьогодні, щоб вберегти себе. Так ви не позбуваєтеся страхів, але, й не дозволяєте їм панувати над вами.
  2. Щоденна конфронтація зі страхом. Як тільки протягом дня з’являється найменший страх, вчіться не втікати, а долати його, йдучи йому назустріч. Наприклад, прийміть запрошення на вечірку, на якій будуть незнайомі вам люди; відвідайте ту кав’ярню, в яку соромилися зайти.
  3. Зростайте через зміни. Зробіть сьогодні щось не так, як вчора. Якщо ви зазвичай їдете на роботу, сьогодні пройдіться пішки. На обід замовте страви, які ніколи не куштували. Такі маленькі кроки можуть здаватися несуттєвими, але насправді вони навчають ваш мозок, що зміни залежать від вас, а варіантів і можливостей безліч. Дозвольте усвідомити собі, що життя цікаве і різноманітне, тому вам не вигідно лишатися на одному місці.
  4. Протягом дня простежте за тим, як ви говорите. Відзначте, коли кажете «не можу», «мушу» і замініть фрази, що вас ув’язнюють, на інші: «можу», «хочу», «буду», «обираю». Це мова, яка рухає до змін.