Стрес з будь-якого приводу призводить до фізичної та емоційної втоми, що веде до вигорання та проблем зі здоров’ям. Ми проводимо занадто багато часу на роботі і його точно не можна назвати спокійним. Дедлайни, що палають яскравіше сонячного світла, факапи чи спілкування з клієнтами змушують нас стресувати ледь не щодня. Ще більше проблема загострюється, коли і поза роботою не вдається бути спокійним та чергувати стрес із приємними емоціями. Тож як боротися з негативом на роботі, щоб не нашкодити організму.

Причини виникнення стресу на роботі

Спершу розглянемо, що найбільше провокує стрес на роботі та шкодить нам. Адже попередити завжди легше, аніж виправляти негативний вплив.

  1. Втома. Надмірна кількість роботи, яку не можна виконати у часові рамки робочого дня, постійні перепрацювання, робота у вихідні, які все одно не зменшують лавину завдань… Це замкнене коло провокує перевтому, яка і призводить до стресу та вигорання.
  2. Дисбаланс між зусиллями та винагородою. Коли ви віддаєте всі сили роботі, вкладаєте свою душу, а натомість не отримуєте потрібного задоволення, фінансової винагороди чи визнання, то стрес просочується у ваше життя. Те саме стосується і важких умов праці. Якщо ви щодня ризикуєте життям і не отримуєте гідної винагороди за це, то провокуєте виникнення стресу.
  3. Токсичне середовище. Колеги, які намагаються підставити у будь-яку мить, керівник, який знімає всю відповідальність із себе та у всьому звинувачує підлеглих, негативне ставлення усіх до всіх роблять роботу нестерпною.

Перебування у стресі характеризується:

  • головним болем;
  • відчуттям постійної втоми;
  • безсонням;
  • порушенням роботи ШКТ;
  • частими простудними захворюваннями;
  • біллю у спині;
  • перепадами настрою;
  • підвищенням потовиділення;
  • депресією;
  • панічними атаками;
  • ішемічною хворобою серця;
  • виразкою шлунку.

Останні чотири симптоми характерні для стану хронічного стресу. Тому, коли помітите перші вісники – починайте працювати над подоланням стресу, щоб він не став хронічним і не призвів до серйозних захворювань.

Способи зменшення стресу на роботі

Не відкладайте. Якщо ви отримали декілька робочих завдань, розподіліть час для їх виконання і за можливості не відкладайте їх на завтра чи на невизначений час. Адже потім буде ще один день, який принесе нові завдання. А відчуття того, що роботи занадто багато і ви нічого не встигаєте, змушують вас стресувати. Так само не варто переривати невиконане завдання більш цікавим та легшим. Краще закінчіть одне, а потім вже беріться за інше.

Робіть перерви. Ті, хто звик працювати без перерв, ризикують під кінець робочого дня стати менш ефективними, а в довгостроковій перспективі – ще й заробити вигорання. Втома за день накопичується, концентрація уваги зменшується, всі справи зливаються в один клубок, який накриває вас… Зробіть невелику перерву і одразу помітите прилив енергії.

Просіть про допомогу. Навчіться просити допомоги у колег або делегуйте свою роботу, якщо це відповідає вашим можливостям. Щоб справитися зі стресом, потрібно усвідомити, що ви не всемогутні і весь робочий процес не тримається лише на ваших тендітних плечах.

Знайте ціну. Щоб уникнути дисбалансу між віддачею роботі та винагородою, яку ви за неї отримуєте, важливо знати ціну собі як фахівцю. Чим краще ви будете розуміти, що отримують спеціалісти вашого рівня на ринку праці, тим легше буде правильно реагувати на критику керівника чи відмовитися від додаткових завдань. Адже піти від роботодавця, який не дає потрібної винагороди та постійно вганяє вас у стрес – завжди гарна ідея.

Знайдіть сенс. Важливо розуміти, де ви знаходитеся і для чого. Ви отримуєте більше задоволення від роботи та менше втомлюєтеся, коли знаєте, що робите щось корисне, що робота відповідає вашим переконанням та здібностям. Важливо також пам’ятати про кінцеву мету – наприклад, отримати потрібну сходинку у кар’єрі або заробити кошти на здійснення давньої мрії.

Навколо нас сьогодні занадто багато стресу, тому краще докласти зусиль, щоб зменшити його рівень там, де ми проводимо більшу частину часу.