Техніка Pomodoro: метод проти дедлайнів, прокрастинації та вигорання

Відчуття тривоги через брак часу на робочі завдання знайоме майже кожному. І ми вважаємо, що з цим потрібно боротися: життя з нав’язливою думкою про протермінований дедлайн приносить дискомфорт, а інколи – й справжні муки совісті. Що там казати, через неправильно організований робочий час та прокрастинацію важливі завдання стають гештальтом. Тому вирішили нагадати вам про Pomodoro – корисну техніку керування часом, аби обернути час на свого друга та зробити роботу або навчання більш продуктивними.

Історія виникнення

У 80-х роках минулого століття італійський студент Франческо Чірілло, невдоволений організацією власної підготовки до іспитів, вирішив створити техніку, яка б допомагала витрачати час більш продуктивно: процес навчання не давав бажаного результату через постійні відволікання. Тому він поставив перед собою ціль – займатись певний час конкретною справою досконально, без відволікання на інше. Об’єктивним контролером став звичайний таймер для кухні у вигляді помідора, що дав назву і самій техніці Pomodoro. Підкріпивши свою ідею подальшими експериментами та практиками, Чірілло винайшов техніку, яка допомагає ефективно справлятися з різними завданнями: робочими, навчальними, побутовими тощо.

Принцип Pomodoro

Аби розпочати процес вам знадобляться смартфон, таймер, ручка та аркуш паперу – кому як зручніше. Один «помідор»: 25 хвилин праці, 5 хвилин відпочинку. Після чотирьох «помідорів» іде 10-15-хвилинний відпочинок. У кошик 8-годинного робочого дня поміщається 14 «помідорів» – 14 завдань, які ви розподілите згідно зі своїм робочим процесом, та три великі перерви.

Як працює техніка:

  • Складаєте список активних завдань на сьогодні: від більш до менш важливих.
  • Виставляєте таймер на 25 хвилин і починаєте працювати конкретно над першим завданням.
  • Коли почуєте сигнал таймера, ставите будь-яку відмітку навпроти завдання, над яким зараз працювали.
  • Відпочиньте 5 хвилин і починайте знову.
  • Коли виконаєте завдання, викресліть його зі списку.
  • Кожні 4 «помідори» робіть перерву на 10-15 хвилин.

Важливо:

  • «Помідори» ні в якому разі ділити не можна! Ніякого відволікання та перерв протягом 25 хвилин активного виконання, інакше буде потрібно заводити таймер знову.
  • Завдання менше одного «помідора» потрібно скомпонувати з іншими завданнями.
  • Завдання більше 5 «помідорів» потрібно ділити на кілька завдань.

«Ні» факторам, що відволікають

Найважливіше у техніці Pomodoro – виявити твердість характеру та ігнорувати моменти, що відволікають. Гальмувати бажання відволіктись на те, без чого можна зараз спокійно прожити: перевірити пошту, з’їсти цукерку, покурити тощо. Так, важко відмовити собі відповісти на повідомлення або відійти на чаювання. Але у Pomodoro такі речі не дозволяються, тому що ця техніка навчає насамперед зосередженню на певному завданні та відмові від моментів, що відволікають.

Тому перед початком «помідорного» процесу рекомендується вимкнути повідомлення інтернет-додатків, звук та вібрацію на телефоні. Закрити інтернет-сторінки, які не потрібні на даному етапі. Попросіть колег або навколишніх, щоб вас не турбували певний час. Таким чином ви зможете працювати у максимальній концентрації.

Простір використання

Pomodoro – дієвий метод для концентрації уваги над певним завданням, прокачування самодисципліни, ефективного використання часу. Вимірювати робочий час у «помідорах» зручно людям, які пов’язані насамперед з рутинною роботою. Але якщо ви працюєте у постійних комунікаціях і спрогнозувати робочі дзвінки та контакти за часом практично неможливо, на «помідори» орієнтуватися не варто.

Віримо у тайм-менеджмент і Pomodoro. Але й знаємо – будь-яка техніка виконання – це лише інструмент, за допомогою якого можна досягти успіхів, все інше залежить тільки від нас.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також