Трудоголізм: визначити, визнати та знешкодити

Ми з повагою ставимося на людей, які повністю занурені у роботу: вони відповідальні, проте мало часу приділяють рідним та друзям, жертвують вихідними та відпустками заради виконання робочих завдань. Праця стає сенсом їхнього життя, майже хворобливою залежністю, адже відповідальність та тривога за якість виконання роботи присутня майже завжди. Чи так це добре – бути на гачку власної працьовитості? Наразі пропонуємо з’ясувати, що таке залежність від праці – трудоголізм. А також дізнатися звідки береться така завзятість та як зрозуміти, що здоровий бар’єр ставлення до роботи порушений.

Що та звідки

Трудоголізм – надмірна працьовитість, яка виходить за межі здорового працелюбства. Людей, у яких проявляються ознаки хворобливої психологічної працезалежності, називають трудоголіками.

Так, вміння якісно працювати завжди сприймалося з повагою. Але з розвитком прогресу були помічені й негативні фактори надмірної працьовитості: стомлюваність, проблеми через перевантаження, втрата психологічного та фізичного здоров’я. Психологами було проведене чітке розмежування праці та трудоголізму як різних понять. Працьовитість – це свідоме бажання людини заробляти гроші для досягнення поставлених цілей: утримувати родину, купувати або будувати житло, мандрувати, жити з матеріальними благами. Трудоголіки ж знаходять у надмірній праці панацею, яка допомагає позбутися певних проблем в інших сферах життя. Людина втікає від проблем, забувається, обманюючи себе та доводячи до емоційного вигорання. Трудоголіками не народжуються, ними стають.

Психологи визначили кілька типів людей, які можуть стати трудоголіками:

  • Перфекціоністи, які хочуть бути завжди попереду всіх.
  • Люди, у яких не склалося особисте життя (через працю відбувається компенсація недостатньої реалізованості у відносинах).
  • Ті, хто бояться втратити роботу (через страх бути звільненими подвоюють зусилля, аби залишитися на робочому місці).
  • Люди, які прагнуть довести всім, що вони чогось варті (комплекс меншовартості, хворобливе відчуття переваги інших).

Механізм дії

Психологи вважають трудоголізм залежністю, навіть порівнюють її з алкоголізмом та ігроманією за механізмом дії: під час роботи мозок виробляє гормон щастя (ендорфін), людина отримує задоволення.

Через деякий час колишньої дози ендорфіну стає недостатньо, людина починає працювати більш інтенсивно, підвищуючи таким чином рівень гормону щастя, відчуваючи у вихідні та під час відпустки справжню «ломку» через нестачу джерела задоволення. Мозок трудоголіка, відлученого від роботи, активує ті ж самі зони, які працюють у залежних від ігор та алкоголю людей у період відлучення від джерела задоволення. Так, це дійсно дуже руйнівна дія на людський організм.

Тест-драйв

Тож, коли помічаєте, що робота стає для вас терапією, порятунком від проблем (а у всіх людей проблеми періодично трапляються, і їх треба вирішувати, а не ховатися від них), зупиніться та перевірте, чи немає у вас залежності, чи не стала робота для вас панацеєю?

Ознаки, які допоможуть перевірити трудоголік ви чи ні:

  • Навіть вдома ваші думки зосереджені на роботі.
  • Настрій підвищується лише у робочій атмосфері.
  • Вважаєте, що тільки на роботі вам добре.
  • Будь-яка помилка у робочому процесі стає для вас катастрофою через страх звинувачення у некомпетентності.
  • Приділяєте мало уваги близьким, виправдовуючи себе фразою «Я заробляю».

Вихід на здоровий рівень

Якщо у вас вже є ознаки трудоголіка, гарна новина: все можна виправити! Головне – визнати власну працезалежність і зрозуміти, від чого відмовляєтеся на користь годин, проведених на роботі. Так, усіх грошей не заробиш, але завжди є альтернатива. Пропонуємо вам звернути увагу на інші приємні моменти у житті: увага до рідних та друзів (повірте, вони оцінять ваше повернення), прогулянки на свіжому повітрі, подорожі, хобі, спорт. Але, якщо ви розумієте проблему та дійсно не можете зупинитися власноруч, тоді радимо звернутися за допомогою до спеціаліста.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також