Вакцинація працівників проти COVID-19: відповіді на 6 важливих питань

Вакцинація від COVID-19 – це наразі одна з найважливіших тем у світі. Вона викликає багато запитань, пов’язаних з законодавчими аспектами. Зокрема, які права та обов’язки мають роботодавці та співробітники, в яких випадках вакцинація може стати підставою для звільнення та що робити, якщо ви маєте лише одну дозу вакцини. Разом з юристом ми зібрали важливі питання вакцинації від наших читачів та відповіли на них у цьому матеріалі. 

Чи має право працедавець відсторонити від роботи невакцинованого співробітника та працівника, який вакцинований однією дозою двофазної вакцини? Чи мають право відсторонювати співробітників підприємства недержавної форми власності, які не хочуть щеплюватися? 

Відповідає на актуальні запитання експертка.

Марина Тетерук,
партнер юридичної компанії Welaw

Які співробітники повинні обов’язково вакцинуватися проти COVID-19?

Відповідно до Наказу*, з 8 листопада 2021 року та на період дії карантину обов’язково вакцинуватися проти COVID-19 повинні співробітники, місце роботи яких:

  • центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи;
  • місцеві державні адміністрації та їх структурні підрозділи;
  • заклади сфери освіти (тип і форма власності значення не мають).

Також з 9 грудня 2021 року до цього переліку додаються співробітники, які працюють в:

  • організаціях, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
  • установах і закладах, що надають соцпослуги, закладах соцзахисту для дітей, реабілітаційних закладах;
  • організаціях, які включені до Переліку*.

Варто зауважити, що щеплення є обов’язковим, якщо відсутні протипоказання до їх проведення, відповідно до Переліку*.

За наявності визначених протипоказань до вакцинації проти COVID-19, можна отримати довідку*.

Чи має право працедавець відсторонити від роботи невакцинованого співробітника? Алгоритм відсторонення

Якщо працівник, який підлягає обов’язковій вакцинації, не має абсолютних протипоказань до щеплення (підтверджених довідкою) і не вакцинувався, то роботодавець зобов’язаний відсторонити його від роботи (ст. 46 Кодексу).

Варто зазначити, що таке відсторонення відбувається лише у разі відмови або ухилення від щеплення.

Відсторонення буде відбуватися на підставі наказу по організації з обов’язковим повідомленням співробітника під підпис. Тривати воно може до того часу, коли будуть усунені причини, що його зумовили.

Перед відстороненням невакцинованого співробітника, працедавець повинен письмово зазначити його відмову від щеплення або фактично ухилення.

За період відсторонення заробітна плата співробітнику не виплачується.

Співробітники, яких відсторонили, зможуть повернутися до роботи або після завершення карантину, що встановлений урядом, або ж після отримання вакцинації та надання документа, що це підтверджує.

Чи має право працедавець відсторонити від роботи співробітників, які вакциновані однією дозою вакцини?

Ні, такого права роботодавець немає. Якщо співробітник вакцинувався першою дозою двофазної вакцини, це можна вважати відсутністю причин для відсторонення. В такому разі підстави стверджувати, що він ухиляється/відмовляється від вакцинації, відсутні.

Чи мають право відсторонювати співробітників підприємств недержавної форми власності, які не хочуть щеплюватися?

Повний перелік підстав для відсторонення зазначений в ст. 46 Кодексу. Це, зокрема:

  • прихід на роботу у стані алко-, нарко-, токсичного сп’яніння;
  • відмова/ухилення навчатися, проходити обов’язкові медогляди, інструктаж і перевірку знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • інші випадки, передбачені законом.

Оскільки в законодавстві визначено перелік співробітників, які обов’язково підлягають вакцинації, то лише щодо них може бути застосоване відсторонення від роботи. Для решти працівників вакцинація є добровільною.

Якщо працедавець з приватної сфери відсторонить співробітника через відмову вакцинуватися проти COVID-19, співробітник має право оскаржити таке відсторонення в суді.

Чи має право роботодавець відсторонити чи звільнити з роботи невакциновану вагітну?

Пільги та гарантії для вагітних жінок, які містяться в Кодексі, не надають можливості відмовитися від обов’язкової вакцинації вагітним жінкам.

Тому тут все буде за загальним правилом, якщо вагітна жінка підлягає обов’язковій вакцинації, то лише абсолютні протипоказання до проведення щеплення можуть стати підставою не вакцинуватися. Якщо таких протипоказань немає і вагітна невакцинована, то роботодавець також зобов’язаний відсторонити її від роботи.

А щодо звільнення, то роботодавець не має права звільняти будь-якого співробітника, зокрема й вагітну жінку, яка відмовляється або ухиляється від вакцинації.

Працівник перехворів на COVID-19, раніше він не був вакцинований. Чи потрібно йому після хвороби вакцинуватись, щоб не бути відстороненим від роботи?

Якщо працівник перехворів на COVID-19, то це є тимчасовим протипоказанням до вакцинації. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу COVID-19. А працівник має отримати у сімейного лікаря довідку. За наявності такої довідки, працівника відсторонити від роботи не можна впродовж строку її дії (до трьох місяців).

Повний перелік пунктів вакцинації в усіх містах України можна переглянути на офіційному сайті МОЗ. Він постійно оновлюється. 

Ознайомитись із пунктами щеплень та масової вакцинації

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також