Кар’єрний fast track, діджиталізація та глобальні задачі – відверто про роботу в держсекторі

Кар’єрні перспективи тяжіють до нуля, нескінченна бюрократія та нудне керівництво… Якщо саме так ви уявляєте роботу в державній компанії – цей матеріал для вас! Ми з редакцією онлайн-журналу The Point звикли довіряти досвіду інсайдерів. Тому про реалії роботи в державному секторі запитали у представників національної енергетичної компанії «Укренерго».

Сергій Галаган, директор з інформаційних технологій «Укренерго»

Тут немає корпоративних інтриг та палиць у колесах, є розуміння спільної справи і готовність відкрито спілкуватися щодо шляхів досягнення цілей

– Вся моя 20-річна кар’єра пов’язана з IT: від консалтингу та впровадження ERP-систем до керівних посад на великих промислових підприємствах. У 2016 році я вирішив поділитися досвідом та знаннями з країною: працював у двох  державних організаціях, і 1,5 роки тому приєднався до команди «Укренерго».

Пропозиція захопила мене перспективами та масштабом змін, які пропонувалося впроваджувати. Трансформація національної компанії – це глобальний, унікальний за своєю складністю та важливістю проект, а для мене дуже суттєва не тільки винагорода, а й амбіційність завдань. Не секрет, що фінансування та розвиток технологій на багатьох державних підприємствах обмежувалися придбанням комп’ютерів для керівників. Варто віддати належне «Укренерго» – рівень був набагато вищим за середньостатистичний серед держпідприємств, оскільки це важлива частина роботи компанії. Наразі ми фокусуємося на тому, щоб привести роботу IT-системи до найсучасніших стандартів у всіх напрямках, таких як автоматизація технологічних процесів, системи зв’язку, інфраструктура ІТ тощо.

Якщо говорити символічно – великий і надійний, але доволі неповороткий корабель без системи навігації ми перетворюємо в надсучасний, маневрений, міцний і захищений, готовий до зустрічі з будь-яким айсбергом. Йдеться насамперед про кібербезпеку, яка є одним з наших пріоритетів. Особливо з огляду на стратегію автоматизації – ми плануємо перевести наші підстанції, а їх більше 100,  з ручного управління на дистанційно керований режим. Тому реалізовуємо комплексну програму з інформаційної безпеки: загроза дуже велика – наприклад, нещодавно хакери атакували навіть NASA. Отже, підсилювати технології та команди фахівців, які готові захистити системи, критично важливо.

Я не шкодую, що вирішив працювати саме в цій компанії. Роботу складно назвати «безхмарною» – ми маємо справу зі складними процедурами і процесами, а управління змінами – це завжди непросто. Проте мене мотивує, наскільки багато нових завдань необхідно виконувати, які неординарні питання вирішувати. Тішить і взаєморозуміння з колективом топ-менеджерів – однодумців, з якими нам легко домовлятися, яким немає потреби доводити очевидні речі, наприклад, що треба розбудовувати інфраструктуру IT чи інвестувати в кібербезпеку. На жаль, в багатьох організаціях левова доля енергії IT-департаментів витрачається саме на такі марні дискусії. Тут немає корпоративних інтриг та палиць у колесах,  є розуміння спільної справи і готовність відкрито спілкуватися щодо шляхів досягнення цілей. Наша глобальна мета – побудова нової системи управління енергетикою України, т. зв. нового ринку електроенергії, що офіційно стартував 1 липня в межах енергетичної реформи.

Особливе щастя – не побоюся саме цього слова – це електронний документообіг з використанням електронно-цифрових підписів. Як будь-який керівник, в інших організаціях я мусив підписувати гору документів вранці і ввечері. Дуже не люблю витрачати час, до того ж, як і багато IT-фахівців, маю зіпсований почерк через тотальне використання клавіатури та гаджетів. Тож досі радію щоразу, коли можу оперативно узгодити та підписати документ з кабінету чи з відрядження.

На ринку є багато упереджень щодо роботи в таких структурах, як наша – наприклад, вважається, що тут забагато бюрократії, процеси відбуваються занадто повільно. Але ми хоч і є тарифною організацією, робота влаштована так, як у будь-якій комерційній структурі – ми намагаємося працювати максимально ефективно.

Почесно бути причетним до особливої місії – трансформації енергетичної системи країни. А значення цієї галузі очевидне – всі ж чули про блекаут? Нормативи, правила, інструкції необхідні в такій організації.

Стратегію розвитку IT-системи ми з колегами жартома називаємо «п’ятиметровкою» – саме така вона завдовжки у роздрукованому варіанті. Отже, попереду багато роботи, але ми знаємо свої цілі, як їх досягти і шукаємо людей, що підсилять нашу команду – як новачків, так і досвідчених. Часто IT-фахівці створюють продукти, віддають їх клієнтам і не бачать результатів своєї праці. Наш клієнт – це держава, і ми щодня надихаємося плодами своєї роботи.

Тетяна Костенко, начальник відділу навчання персоналу «Укренерго»

Найбільший бонус для мене – можливість взаємодіяти з великою кількістю екстра-професіоналів у всіх куточках країни

– З 2014 року багато моїх знайомих керівників з бізнесу прийняли пропозиції щодо роботи з державних компаній та установ, керуючись щирим бажанням використовувати свій досвід, знання та навички, щоб робити країну кращою. Моя мотивація була схожою. «Укренерго» як компанія викликала повагу рівнем впливу на енергетику країни, масштабом та енергією руху вперед. А головне, я була впевнена, що буду корисною компанії та людям, які в ній працюють. Бачила, з чого можу починати просто завтра та які результати це принесе. Тому і приєдналася до компанії в 2017 році.

«Укренерго» – перша державна компанія у моєму невеликому списку роботодавців, отже, сумніви, безумовно, були. Різниця в порівнянні з попереднім місцем роботи здавалася кардинальною. Ще вчора моїми колегами були розробники та впроваджувачі сучасних digital-рішень і революційних технологій. А в майбутньому я уявляла картинки з радянських фільмів: похмурі люди, темні кімнати та ледь не друкарські машинки на столах.

Реальність була іншою та точно не розчарувала. В перші ж дні виявилося, що більшість колег, з якими я взаємодію, – активні, позитивно налаштовані, а головне – справжні профі, кожен у своїй справі.

Чи було щось, звикнути до чого було складно? Звичайно! Інструкції, положення, службові записки та накази, яких у моєму житті стало набагато більше. Спочатку здавалося, що у цьому немає жодного сенсу. З часом прийшло розуміння, що у такій серйозній галузі, як енергетика, інакше не можна. І за два роки «зайвих» паперів стало набагато менше, адже компанія змінюється та стає більш сучасною.

Найбільша несподіванка – відкритість, готовність до трансформацій та нових викликів, щоденного вдосконалення. Така позиція великого державного «кита» щоразу викликає здивування та захоплення.

Протягом двох з половиною років завдяки роботі нашої команди в «Укренерго» систематично проводяться тренінги з розвитку управлінських компетенцій для керівників усіх рівнів, навчальні програми для фахівців, активно розвивається формат дистанційного навчання. Спочатку обережно, а потім все охочіше та сміливіше працівники тестують отримані знання та вміння в роботі, і ми разом бачимо результати, які надихають на рух уперед.

Щодо того, чого мені вдалося навчитися – окрім відновлення шкільних знань з фізики – це звичка ще прискіпливіше перевіряти все, що я роблю, на предмет максимальної користі для роботи та розвитку працівників.

Найбільший бонус для мене – можливість взаємодіяти з великою кількістю екстра-професіоналів у всіх куточках країни. З людьми, захопленими своєю справою, закоханими в енергетику, з тими, хто відчуває свою відповідальність за світло в домівках, спокійно і зосереджено приймає миттєві рішення у надскладних ситуаціях. Завжди безмежно вдячна їм за можливість побувати за лаштунками та побачити, як просто і буденно вони роблять те, що є основою енергетичної безпеки країни.

У своїй команді я і надалі хочу бачити тих, кому не байдуже. Психологічно дорослих, готових ставити на перше місце результат та конструктивно взаємодіяти з людьми за будь-яких обставин. Сміливих та готових брати на себе відповідальність за свої рішення та за власний розвиток.

Артем Згіблов, начальник департаменту впровадження та супроводу систем автоматизації управлінських процесів «Укренерго»

Ми працюємо над тим, щоб у недалекому майбутньому моніторинг ліній електропередачі виконували дрони

– Я приєднався до команди «Укренерго» тому, що тут є можливість отримати унікальний для України досвід: ми трансформуємо енергетику держави. Впровадження сучасних інформаційних технологій наближає національну енергетику до високих європейських стандартів. А наша команда робить важливий внесок саме в цю стратегічну галузь економіки. Ми реалізуємо масштабні IT-проекти з удосконалення та автоматизації функціонування енергетики, які будуть використовуватися компаніями паливно-енергетичного комплексу України, і навіть стануть частиною загальноєвропейської енергетичної системи.

У своїй команді ми чекаємо на талановитих та амбітних IT-професіоналів. Не маємо жодних обмежень – щодо віку та інших критеріїв, окрім професіоналізму та бажання брати участь у змінах національного рівня, створювати щось принципово нове. Ми запускаємо проекти, пов’язані з управлінням енергосистемою України в режимі 24/7, новим ринком електроенергії, плануванням розвитку мережі електропередачі, розробкою програмних продуктів. Все, що застаріло, помножуємо на нуль і будуємо заново. Працюємо з сучасними системами та технологіями, будуємо IT-систему відповідно до найкращих практик світу (зокрема – стандартів ISO), формуємо прозорі відносини з бізнесом, створюємо цінність IT для компанії. Крім того, саме в нас максимальна концентрація даних у галузі енергетики – ми їх збираємо, аналізуємо та використовуємо для прийняття рішень. Отже, якщо вас цікавить напрямок великих даних та машинного навчання – ми маємо великий фронт роботи.

Так, у нас немає ігрових кімнат та інших «плюшок», звичних для IT-компаній – точніше, поки що немає – але хіба це головне?  Важливіше розуміти, що без нас у країні не буде електрики, і недопущення блекауту – це надзвичайна відповідальність, яка лежить насамперед на функції IT. Мене та мою команду мотивує саме це – можливість брати участь у безпрецедентних змінах. До того ж, ми не приватна контора, а національна компанія. Отже, всі наші здобутки дістануться Україні. І, до речі, як на мене, я – прикольний бос, бо даю бачення і ціль, але не контролюю кожний крок. А цікавих завдань у нас вистачає. Наприклад, ми працюємо над тим, щоб у недалекому майбутньому моніторинг ліній електропередачі виконували дрони. Ось такі «космольоти»! І головне – люди в компанії реально хочуть цих змін.

Микита Вишневський, директор з ринкових операцій  «Укренерго»

Одна з переваг, яку можна отримати, працюючи в нашій команді, – унікальні знання в новому для України сегменті

– Я працюю в компанії вже 13 років  – це була моя перша робота після вишу. Проходив переддипломну практику в одному з регіональних підрозділів у Запоріжжі. Мені сподобалася робота, вирішив залишитися в компанії – і вірний своєму рішенню досі. За ці роки мені вдалося побудувати кар’єру і бути свідком того, як змінюється організація. Всі системи автоматизуються. Організаційна система трансформується, спрощується, зменшується кількість ланок керівництва. Оптимізується оплата праці –  грейдингова система дозволяє чітко розуміти свої фінансові можливості та перспективи.

Щодо упереджень, які пов’язані з роботою в держсекторі – зазвичай їх мають ті, хто працював тільки у приватних компаніях. Коли ми з колегами з комерційних структур порівнюємо процеси, відзначаємо певні особливості, проте, наприклад, строки проведення закупівель приблизно однакові. Ми маємо конкурентний рівень оплати праці, гарний соцпакет, у колективах підтримуємо демократичні відносини, досвідчені колеги завжди готові надати наставницьку підтримку. Є достатньо можливостей кар’єрного зростання – багато наших співробітників прийшли в компанію рік-півтора тому, а наразі вже посідають керівні посади в своїх напрямках.

У цілому ж порівнювати нашу компанію з іншими в межах України складно, адже наше завдання, на відміну від бізнес-структур, – не максимізація прибутку, а забезпечення надійного функціонування енергетичної системи України. Отже, бенчмаркінг коректніше проводити з аналогічними компаніями в Європі – наприклад, наша система за багатьма критеріями подібна до французької. Тому ми можемо обмінюватися досвідом з колегами з-за кордону – вони приїздять до нас, ми – до них, і це надзвичайно цінна можливість.

Також одна з переваг, яку можна отримати, працюючи в нашій команді, – унікальні знання в новому для України сегменті (йдеться про новий ринок електроенергії). Є безліч можливостей для розвитку – наприклад, топ-менеджмент навчається на програмі МВА, керівники середньої ланки – на програмах міні-МВА, це також позитивно впливає на якості управління організацією. Необхідними знаннями забезпечуються й інші фахівці, причому за потреби можна проходити програми навчання і за межами України. До того ж, оскільки нам важливо читати нормативну документацію, що використовується в Європі, англійською, є можливість  отримання додаткових знань за рахунок проходження мовних курсів.

До речі, якщо ви знаєте англійську на рівні вище середнього – це буде додатковою перевагою при відборі до команди. Серед інших критеріїв я б відзначив працелюбність, бажання розібратися в процесах, за які відповідаєш, та робити все максимально якісно.

Діана Яровенко, начальник відділу підготовки фінансової звітності за МСФЗ «Укренерго»

Незважаючи на всі складності та перешкоди, приємно бути частиною команди, що стоїть на початку глобально нового для України

– На початку своєї кар’єри я викладала в ДонНТУ на кафедрі «Бухгалтерський облік та аудит», потім працювала у напрямках МСФЗ великих компаній Донецька та Києва. А наприкінці 2018 року, коли в моїй колишній компанії були налагоджені процеси, задачі стали однотипними та звичними, почала шукати нові можливості. Звернула увагу на кілька вакансій, насамперед – «Укренерго» та іншої організації в Одесі. Пройшла відбір в обидві, і хоча, зізнаюся, можливість жити і працювати біля моря приваблива – тут я побачила більше перспектив. І досвід показав, що не помилилася.

Крім фінансового аспекту, я ціную професійний розвиток. Маю велику теоретичну базу і практичний досвід, і мені цікаво розпочинати роботу з «чистого аркуша». Знаходити ресурси, які дозволяють системі працювати продуктивніше та сучасніше. Для мене методологія обліку за МСФЗ – це,перш за все, творчий процес і, враховуючи багатогранність напрямків діяльності та їх унікальність водночас, в «Укренерго» є безліч можливостей для цього. Також мене зацікавила можливість бути частиною команди у межах таких масштабних проектів, як корпоратизація державного підприємства та впровадження нового ринку електроенергії – це збагачує унікальним досвідом, дає відчуття причасності до надважливих змін.

Щодо стилю нашої роботи, відзначу, що тут знайдеться місце і для тих людей, хто прагне стабільності та хоче йти ввечері додому з вільною головою. Але є поле і для тих, кому, як мені, потрібний драйв, можливість передбачити на крок уперед, творити, незважаючи та складнощі та втому. Тому я потрапила саме туди, куди хотіла.

В мене не було упереджень щодо роботи в державному секторі, адже я звикла спочатку давати всім та всьому кредит довіри. Проте в суспільстві існують певні упередження. Наприклад, існує думка, що держкомпанія залежить від політики. Але особисто я цього не помітила. Так, є певний рівень бюрократизації – та, по-перше, це активно трансформується, а по-друге, це не погано, адже робить компанію стабільною, надійною та захищеною.

Незважаючи на всі складнощі та перешкоди, приємно бути частиною команди, що стоїть на початку глобально нового для України. Я рада бачити, що в організацію приходить багато нових людей із бізнесу, які приносять із собою не тільки знання, а і моделі комунікації – тому компанія стає гнучкішою. Продуктивність, як відомо, росте у «приймаючому та підтримуючому» середовищі, тобто там, де співробітник відчуває підтримку з боку керівника і колег. Враховуючи професіоналізм, досвід та спосіб мислення керівника фінансової дирекції, попереду багато цікавих професійних викликів та яскравих звершень. Ми комбінуємо здобутки, перевірені часом, та сучасні кращі практики, і це мотивує.

Володимир Кудрицький, перший заступник голови правління «Укренерго»

Це шанс працювати в середовищі, яке близьке до західного, і розвиватися за 2-3 роки, тому що кар’єрні ліфти працюють дуже швидко

– До 2015 року я працював виключно у великих приватних компаніях, а з початку  Революції Гідності почав шукати можливість реалізуватися в держсекторі – через те, що бачив величезний потенціал для змін. Також мене зацікавили кар’єрні можливості, які державний сектор пропонував і пропонує мотивованим молодим фахівцям, адже дуже сильно потребує нових людей. Рік працював у компанії «Укртранснафта». А три роки тому приєднався до «Укренерго»: прийшов у компанію, щоб створити офіс управління проектами, оскільки організація має значний інвестиційний портфель. Потім мої функції розширилися.

Коли я перейшов із приватного сектору в державний, мені було важко звикнути до бюрократії. Це заважає, коли треба здійснити прорив, впровадити кардинальні зміни. Але «цементує» статус-кво і дозволяє утримувати стабільність організації попри зовнішні зміни, політичні чи інші. Водночас, наприклад, ми впровадили електронний документообіг ще у 2017 році і зробили це за півроку. Отже, немає нічого неможливого.

Найбільш приємною несподіванкою для мене було те, наскільки очевидні рішення необхідні для значних економічних та операційних результатів. Наприклад, якщо перевести закупівлі в електронний формат або приймати інвестиційні рішення на основі оцінки економічного ефекту, а не старих розпоряджень органів центральної влади. Саме це сталося в «Укренерго»: за весь період ми зекономили більше 8 мільярдів гривень на закупівлях тільки за рахунок того, що активно стимулювали потенційних учасників тендерів, як ProZorro, так і міжнародних, брати участь у цих заходах. Простий приклад: у межах проекту зі Світовим банком ми провели тендер на реконструкцію шести підстанцій, а на заощаджені  кошти реконструюємо ще шість. Суттєвої економії вдалося досягти і на внутрішніх тендерах.

«Укренерго» знаходиться в центрі реформи енергетичного сектора, зокрема – корпоративного управління державними підприємствами. У нашій компанії створено незалежну наглядову раду, а також таку функцію, як незалежний комплаєнс. Ми нещодавно завершили корпоратизацію – стали приватним акціонерним товариством. Від нас сильно залежало впровадження нового ринку електроенергії, який запрацював з 1 липня 2019 року – ми були в центрі цього процесу і успішно досягли результату. Це тектонічна реформа, вплив якої нам ще належить осягнути у майбутньому. Ми змогли підписати з європейськими партнерами договір про синхронізацію української енергосистеми з європейською, від’єднатися від Російської Федерації і приєднати наші мережі до європейських.

Я багато чому навчився, насамперед – управляти масштабними процесами, не вдаючись до мікроменеджменту. Розвинув свої навички стратегічного планування. Ми ставили цілі, які здавалися близькими до неможливих, і кожного разу їх досягали. Тому я зрозумів, що немає ніяких меж, окрім тих, що існують в нашій голові.

В Україні налічується більше 3000 компаній з державною формою власності. У деяких із них почалися процеси перетворення на флагманів економіки. «Укренерго», «Нафтогаз», «Укрпошта» – це компанії, які працюють за західними стандартами корпоративного управління вже сьогодні. Керівництво і внутрішня бізнес-культура тяжіють до міжнародних стандартів. Працюючи в цьому середовищі, ви виконуєте надскладні бізнес-завдання і дуже швидко ростете. На мою думку, наразі в деяких державних компаніях перспективи кар’єрного зростання цікавіші, ніж у приватних. Вони хочуть досягти рівня своїх європейських аналогів, потребують молодих освічених спеціалістів з новим рівнем мислення і відчувають кадровий голод. Тому цінують вмотивованих співробітників, які можуть взяти на себе відповідальність за проект, ініціативу, процес і робити більше, ніж передбачено посадовими інструкціями.

Ми маємо стати бенчмарком для європейських сусідів, а не навпаки. Реалізувати більшість проектів з автоматизації наших технологічних процесів, оновлення інфраструктури,  а з погляду корпоративного управління, бізнес-культури, стандартів оперування вийти принаймні на рівень таких країн, як Польща, Словаччина чи Угорщина.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також