Вигорання на роботі: хто з ним стикається та як боротися – дослідження

Все більше з’являється статистичних даних про те, що співробітники вигорають на роботі, втрачають мотивацію та бажання працювати. На це впливає, зокрема, завантаженість, загальна атмосфера в колективі та зовнішні фактори, наприклад, пандемія.

Компанія Creative States провела опитування резидентів, аби з’ясувати, що допомогло їм не вигоріти в проміжок часу – весна 2020-дотепер. Опитали понад 170 резидентів (IT-фахівців, представників венчурної, фінансової, туристичної, креативної індустрій та реального сектору економіки) на чотирьох локаціях (Київ та Дніпро). Серед опитаних: понад 50% – особи 26-35 р., третина – 18-25 р., і близько 10% – 36+ р.

Що з’ясувалося

Згідно з результатами, для 80% опитуваних вигорання – серйозна проблема. 67% стикнулися з ним в період з квітня 2020 року і триває воно дотепер. 20% стверджують, що вигорання їх не зачепило, а 13% – було складно відповісти на запитання.

Щодо ситуації наприкінці 2021 року, то вона була наступна: 57% опитаних демотивовані та лише час від часу відчувають втому; 22% – комфортно жити та працювати; 16% респондентів тримаються з останніх сил, а 2% наразі відчувають вигорання.

Основні симптоми вигорання

 • Втрата енергії.
 • Виснаження.
 • Психологічна відстороненість від роботи.
 • Негативне ставлення до роботи.
 • Зниження професійної ефективності.
 • Зниження концентрації.
 • Лінь.
 • Безініціативність.
 • Слабкість.
 • Тривожність.

В період пандемії їх відчули 56% респондентів. Наприклад, сильну втому – 52%, стільки ж респондентів повністю втратили мотивацію; у 49% – різко знизилася ефективність; стали більш дратівливими – 52%; не хотіли виходити на роботу – 42%; відчували проблеми зі сном – 41%.

Причини вигорання

Серед основних причин вигорання – відсутність балансу між роботою та особистим життям – так вважають 78% опитаних; для 48% – непрості відносини у колективі, 47% – перепрацювання, 33% – ненормований графік, 33% – перенасичення інформацією; 67% – постійні стреси.

Як справлятися?

Для 70% респондентів турбота про ментальне здоров’я співробітників – завдання працедавця.

Що допомагає підтримувати ментальне здоров’я, драйв та мотивацію співробітників

 • Комфортний офіс

Це вказали 93% учасників опитування.

 • Комюніті

Комфортний колектив – складова хорошої атмосфери в компанії – так вважають 94% опитаних. 75% відвідують вечірки щоп’ятниці, це допомагає їм розслабитися в кінці тижня. 25% респондентів відвідують тематичні заходи, кожен десятий – віддає перевагу лекціям, йозі, біговим клубам. 49% контролюють стрес за допомогою спорту.

 • Не роботою єдиною

49% опитуваних боротися з вигоранням допомагає дотримання балансу між роботою та особистим життям. Для 46% опитуваних важливо не працювати після роботи та у вихідні; 34% – важливий гнучкий графік; 35% – тривала відпустка; для 40% – спілкування з близькими, для 59% – хобі.

Борються з вигоранням респонденти також за допомогою сну, мотиваційних книг, відпочинку на природі та цілям, що надихають.

Висновки

Вигорання не вигідне ні співробітникам, ні компаніям. Тому боротьба з ним – це спільне завдання. Важливо дотримуватись балансу між роботою та особистим життям, не забувати про хобі, працювати у колективі однодумців та в атмосфері, яка є комфортною.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також