Останнім часом, на тлі епідемії та інших негараздів, загальний емоційний фон набуває більш непривабливого характеру. Людина, яка знаходиться поза зоною комфорту, почувається не дуже добре та відчуває цілий спектр різних негативних емоцій: біль, сум, роздратованість, пригніченість, небажання спілкуватись. Все це на додачу з тривогою та самотністю (що зовсім прикро), може не кращим чином відбитися на захисній силі організму – імунній системі. Відомо, позитивні емоції та настрій зміцнюють імунітет, дарують ресурс здоров’я та підвищують якість життя. Але дуже важко блокувати негатив та бути на позитиві, коли фізичний та емоційний стан підломлений негараздами. Вирішили розібратися з недружніми до людства емоціями, навчитись працювати з ними, аби таким чином зміцнити психологічне здоров’я.

Небезпечні та шкідливі

Ще з давніх-давен цілителі знали, що всі хвороби «від нервів», та поєднували кожне захворювання з певними переживаннями. А сучасні вчені-психосоматики з Австрії детально дослідили вплив негативних моментів на людину та виявили шість найшкідливіших емоцій, які ми доводимо до патологічних, і вони дійсно здатні зруйнувати організм:

  • Жадібність – руйнує систему травлення;
  • Ревнощі – ведуть до пошкодження гормонального фону, зниження кількості статевих гормонів, а саме тестостерону;
  • Заздрість та невміння радіти успіхам інших – збільшує ймовірність виникнення інфаркту у 2,5 раза;
  • Самобичування – сприяє простудним захворюванням, слабкості до інфекції та онкології;
  • Жалість до себе – послаблює печінку та приводить до її захворювань;
  • Пригнічена агресія – шлях до виразки шлунку.

Взяти під контроль

Будь-яку емоцію потрібно опрацювати та вилити, інакше, засівши у людини в голові та душі, вона буде повільно руйнувати здоров’я. І не важливо, яка емоція не опрацьована: добра чи шкідлива. Може бути, що ні з ким не розділена радість, горе чи інші відчуття, які не знайшли виходу, обернуться на руйнівну лавину, яка може викликати соматизацію – перехід емоційних симптомів у фізичні. А це вже головний біль, безсоння, втома, страхи та інші соматичні негаразди. У такому випадку терміново потрібна емоційна розрядка!

До норми!

Психологи виявили, що в людства у чистому вигляді існує лише кілька емоцій: образа, відраза, сором, здивування, цікавість, гнів, радість, сум. Їх надмірне виявлення може нашкодити людині, її репутації та здоров’ю. Тому необхідно працювати з виявом емоцій та приводити їх у нормальний стан, «скидати», щоб запобігти неприємним наслідкам.

Отже, «викид»:

Образа. Матеріалізувати: уявити тягар образ фізичним та викинути скоріше. Можна частинами, але бажано все зразу. Або застосувати техніку двох стільців: спочатку озвучити власну думку, а потім проговорити за кривдника, аби зрозуміти, чому і навіщо він вас образив.

Відраза. Знизити ефект присутності об’єкта відрази за допомогою уявної скляної стіни, щоб впоратись з відчуттям огиди.

Сором. Зізнатися самому собі, що вам соромно та зрозуміти, що на вашій практиці інші люди теж осоромлювались, але вас «тримає» лише свій вчинок. Тобто, таким чином, зрозумійте, що про ваш факап вже ніхто не думає, крім вас.

Здивування. Якщо знаєте, що можете здивуватися так, що навколишні запам’ятають це надовго, попередньо запрограмуйте себе на певну дію: щось на кшталт легкого удару по руці, щипка, або фрази «спокійно, візьми себе в руки», загалом усе, що дозволить повернутись у реальність.

Цікавість. Коли виникає нездорова цікавість до сумнівних дій з сумнівними наслідками, блокуйте її тверезими думками. Щасливий кінець буває не завжди.

Гнів. Реагувати у соціально можливій формі. Виплескати у фізичній активності (боксерська груша, пам’ятаєте?), прогулянках, іграх, спілкуванні. Блокувати гнівні думки, які роз’їдають свідомість.

Радість. Поділитись якнайскоріше! Альтернатива: дати фізично вихід емоціям: стрибати, махати руками, крокувати широкими кроками (ще це корисно для спалення калорій).

Сум. Плакати, з почуттями, з гіркими сльозами та можливо здриганнями, від душі. Доведено вченими: іншого засобу немає, тим більше зі сльозами з організму виходить гормон стресу.

Будь-які емоції тримати у собі не можна ні в якому разі. Так, найкращий засіб боротьби з почуттям, це його викид. Але! Від викиду негативу, ні в якому разі не повинні страждати оточуючі люди! Не напружуйте близьких та друзів вбивчим впливом викиду на них негативних емоцій, інакше вас справедливо уникатимуть. Краще займіться чимось корисним. Придушення ліні, фізична активність, хобі, вміння з гумором ставитися до проблем та заспокійливі трави допоможуть впоратись. Адже тримати контроль над своїми емоціями, означає бути здоровим та успішним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії