Партнер рубрики

yakaboo

Щодня книжковий ринок відкриває світові безліч нових авторів, роботи яких допомагають читачам зробити власні відкриття. Редакція The Point продовжує рубрику – MustRead. Ми знайомимо вас з найбільш відомими і корисними книгами про особистісний та професійний розвиток, про які варто знати кожному, хто прагне розвивати свої сильні сторони і відкривати нові. Книжковий партнер рубрики – інтернет-магазин Yakaboo.

У сьогоднішньому випуску – книга Марка Менсона «Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем».

Автор та його книга

Марк Менсон – письменник, засновник компанії Infinity Squared Media LLC, блогер та власник сайту markmanson.net. Його статті з персонального розвитку цитують авторитетні видання, такі як BBC News, Business Insider або Time, а книга «The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good» стала справжнім відкриттям для читачів всього світу. В невимушеному та трохи провокативному стилі Марк розкриває справжню сутність успіху за будь-яку ціну, прагнення до всього найкращого та уникання негативного досвіду. Цей шлях не веде до щастя, а, навпаки, обмежує та змушує почуватися пригнічено. Як щодо того, аби просто забити на всі соціальні вимоги й очікування та почати жити за своїми правилами? Марк називає це «витонченим мистецтвом», насправді ж опанувати його під силу кожному.

1. Закон протилежного зусилля

Надто багато речей в житті вимагають нашої уваги, здаються надважливими та змушують перейматися ними. Правда в тому, що не всі вони дійсно варті боротьби, натомість що більше ми намагаємось почуватися якнайкраще, то менш щасливими стаємо, адже самі ці спроби означають, що нам чогось бракує. Це «закон протилежного зусилля». І щоб використати його ефект, потрібно визначити свої цілі та пріоритети, а саме – те, через що справді потрібно перейматися, а на що – просто забити. Забивання – це не про повну та цілковиту байдужість, коли ніхто і ніщо не викликає емоцій. Це визнання, що існують речі, які цих емоцій просто не варті. І про що саме йде мова, вирішуєте для себе тільки ви.

Ви помічали, що коли ви на щось забиваєте, то у вас воно краще виходить? Помічали, що людина, яка найменше вклалася в успіх, урешті-решт просувається якнайдалі? Помічали, що часом, коли ви нарешті перестаєте паритися, усе влаштовується? Закон протилежного зусилля недарма має таку назву: якщо ви перестаєте капець як хотіти чогось, усе починає відбуватися навпаки. Якщо гнатися за позитивом – це негатив, то гонитва за негативом породжує позитив. Біль, який ви переживаєте в спортзалі, породжує краще здоров’я, наповнює вас енергією. Поразки в бізнесі допомагають краще зрозуміти, що потрібно для успіху. […] Усі справді важливі речі в житті досягаються через проживання пов’язаного з ними негативного досвіду.

2. Проблеми: не уникати, а обирати

Ми прагнемо щастя як стану, в якому немає місця проблемам та негараздам. Звісно, це неможливо – вони будуть присутні завжди, ким би ми не були і чим би не займались. Різниця в тому, що деяких проблем ми б воліли не мати, інші ж розв’язувати цікаво та навіть приємно. Спортсмени терплять біль на тренуваннях, аби перемогти на марафоні. Митці готові до невизначеності та малих заробітків, аби відточувати свою майстерність, займаючись улюбленою справою. Менеджери компаній проводять довгі години в офісі, аби реалізувати свої проекти та отримати підвищення. Не уникайте проблем – оберіть, які саме ви хотіли б розв’язувати.

Ви маєте щось обрати. Життя без болю у вас не буде. Не буде самих лише троянд і єдинорогів. Питання про задоволення – це занадто просте питання. Більшість із нас має на нього однакову відповідь. Значно цікавіше питання про біль. Який біль ви готові витримувати? Це складне питання, але важливе. Воно виведе вас туди, куди слід. Це питання, яке змінить вашу точку зору, ваше життя. Завдяки цьому я – це я, а ви – це ви. Це те, що визначає нас, розділяє нас і об’єднує.

3. Станьте знову звичайними

Сучасна культура вимагає надзусиль заради наддосягнень, створює ідеали, яких варто прагнути, висуває вимоги, яким треба відповідати. І все заради того, аби довести собі та іншим, що ми особливі. Культ винятковості диктує власні правила, ставлячи в приклад успішних людей з різних сфер, за якими стежить весь світ. Та всі вони – винятки з правил, бо зрозуміли: ніякої «особливості» не існує. Звичайні люди, такі ж, як і всі, просто заради досягнень в одному їм доводиться відмовитися від чогось іншого. Прагніть більшого й кращого, та з прийняттям своєї «звичайності» це вдаватиметься значно легше.

З часом постійні крапання на мізки – «будь надзвичайним», «стань крутим» – стікатимуть із вас, як із гуски вода. Зникнуть стрес і тривога від того, що ви постійно почуваєтеся неправильним і постійно мусите щось доводити. А коли усвідомите і приймете власну посередню реальність, відчуєте себе вільним і спокійно робитимете лише те, що хочеться вам. А не будете потерпати від чийогось осуду і завищених очікувань.

4. Ваші цінності – в основі всього

Емоції – наші помічники та орієнтири: саме вони підказують, коли щось йде всупереч очікуванням. Втім, інколи ми цього не усвідомлюємо, і лише поставивши питання «А через що я страждаю?», є можливість дійти до суті. Усвідомити, чому з’являється саме така реакція, і як результат – виявити ті цінності, які ведуть нас по життю. А вони бувають різні, як-от вираження успіху через матеріальні атрибути, прагнення бути завжди правими, сприймати все лише через призму позитиву. Або чесність, уміння постояти за себе та інших, гідність, допитливість, креативність. Що рухає саме вами?

Якщо ми маємо погані цінності – нездорові стандарти, якими міряємо себе й інших, – то насправді переймаємося речами, які не варті наших нервів, які насправді тільки погіршують нам життя. Але якщо ми обираємо кращі цінності, якщо віддаємо енергію кращим речам – важливим, – то ці цінності покращують наш добробут, приносять щастя, задоволення і успіх разом із собою. Ось що таке самовдосконалення, якщо говорити коротко: віддавати перевагу кращим цінностям, обирати кращі речі, якими по-справжньому перейматися. Бо якщо ви переймаєтеся кращим, то і проблеми у вас будуть кращі. А якщо у вас будуть кращі проблеми, то буде краще життя.

«Витончене мистецтво забивати на все»: найголовніші думки зі світового бестселера

5. Відповідальність замість звинувачень

Обставини вище нас. Так це чи ні? Навряд чи в світі існує людина, яка жодного разу не стикалася хоч з якимись проблемами. Та важливо розрізняти поняття «вина» та «відповідальність»: перше стосується вже минулого часу, друге – теперішнього. Можна жалітися та вказувати на винних в тому, що вже трапилося, а можна виправити ситуацію, що існує просто зараз. Спричинили ми самі свої проблеми, чи стали їхніми жертвами, беручи на себе відповідальність за їх вирішення, ми повертаємо контроль у свої руки.

Є різниця між тим, щоб звинувачувати когось у тому, що ви перебуваєте в певній ситуації, і тим, що ця людина буде справді відповідальна за вашу ситуацію. Ніхто, крім вас самих, за вашу ситуацію відповідальності не несе. Ви можете звинувачувати багатьох у своєму нещасті, але ніхто не буде відповідальним за ваше нещастя – тільки ви самі. Тому що ви обираєте, як сприймати речі, як реагувати на них, як їх оцінювати. Стратегію оцінки ваших переживань обирати вам і тільки вам.

6. Помилок не уникнути

Припускатися помилок нормально. Та усвідомлення помилок – частина зростання. Зараз ми шкодуємо про хибні дії минулого, бо зрозуміли: можна було б вчинити інакше. Через деякий час дії або думки сьогоднішнього дня також здаватимуться нам помилковими. Потрібно лише припустити можливість того, що ми можемо помилятися, та прийняти це. Адже тримаючись за свої переконання попри все, ми уникатимемо ситуацій, які могли б довести нам зворотнє, і тому ніколи не дізнаємося істини. Помилитися – значить виявити, що те, що ми знаємо, є неправдою. Та насправді напевно ми не знаємо нічого.

Не існує правильної догми чи досконалої ідеології. Є тільки те, що, за вашим досвідом, правильне для вас. Та і цей досвід не є чимось істинним. А оскільки ви і я – та й загалом усі люди – маємо різні потреби, різні особисті історії й життєві обставини, то зрештою доходимо різних «правильних» відповідей на питання, який сенс нашого життя і як його потрібно проживати.

7. Принцип «роби хоч щось»

Зі шкільної парти ми вчимося уникати невдач і поразок, а решту життя сприймаємо як чистий лист, на якому не має бути закреслень та «червоної пасти». Хоч дехто, на щастя, розуміє: поразка – це цінна можливість зрозуміти, чи не краще, можливо, буде йти іншим курсом. Або подивитися на питання з іншого боку: те, чи дійсно ви зазнали поразки, визначається вашими справжніми цінностями. Наприклад, якщо ви плануєте розпочати власний проект, чи буде звільнення з роботи поразкою для вас? Втім, нею точно буде припинення подальших спроб. Навіть якщо ви не знаєте, з чого почати та що робити, робіть хоч щось. Дія дасть натхнення, з нього прийде мотивація, і ланцюгова реакція призведе до наступних дій. Робіть хоч щось, а відповіді прийдуть самі. Поразка – це рух вперед.

Якщо дотримуватися принципу «роби щось», починає здаватися, що поразка – не така вже й важлива штука. Якщо успіхом вважати вже сам факт, що ти працюєш – коли будь-який результат важливий і його можна вважати прогресом, коли натхнення вважати радше нагородою, ніж передумовою, – тоді ми будемо рухатися вперед. Дозвольмо собі зазнати поразки й знаймо, що вона теж просуває нас уперед.

8. Важливо знати, коли казати «так»

Необхідність відмовляти людям або можливостям – ситуація дискомфортна. Значно простіше погоджуватися на все, аби потім не переживати через стосунки з людиною, якій відмовили, і не накручувати себе, чи вірний вибір зробили з-поміж безлічі інших. Проте цінні для нас стосунки вимагають постійної уваги, обрана справа – років навчання та зусиль. І згодом ми розуміємо, що відмова від альтернатив має свої переваги. Якщо під час відпустки відвідати одну нову країну, вона принесе більше вражень, ніж намагання перетнути якомога більше кордонів. Час, приділений одному проекту, зробить його успішнішим, ніж спроба втілити одразу декілька. А стосунки з кількома, але найважливішими людьми, будуть міцнішими, ніж з сотнею знайомих. Ми отримуємо більше можливостей, спускаючись на глибину, ніж ковзаючи поверхнею.

Відданість дає свободу, бо людина більше не відволікається на неважливе та незначне. Відданість дає свободу, бо тримає увагу і зосереджує, спрямовує всі сили на те, що робить людину щасливою і здоровою. Завдяки відданості легше робити вибір. Завдяки відданості зникає страх щось пропустити. Якщо ви знаєте, що вже маєте все добре, то навіщо вам щось інше, краще і більше? Завдяки відданості легше зосередитися на кількох найважливіших цілях і досягти більшого успіху, ніж якби ви хиталися туди-сюди.

9. Що залишиться після вас?

Проживати кожен день, як останній, Менсон вважає способом робити те, що дійсно важливо. Так ми не розмінюватимемося на дрібні цінності, на скороминучі задоволення та думки інших, які ні на що не впливають. Натомість розуміємо, що за час свого існування на світі можемо зробити у нього власний внесок. Що перед лицем байдужого всесвіту продовжуємо все ж бачити власний сенс і обирати, як жити далі. Тому, усвідомивши швидкоплинність свого часу, легше відмовитися від страхів, вагань, сумнівів і просто робити те, що вважаємо за потрібне.

Важливо усвідомити реальність власної смертності. Це усвідомлення змиває всі хрінові, минущі, штучні цінності в житті. Коли більшість людей марнують дні на гонитву за ще однією тисячею гривень або за славою чи увагою, чи за доказами, що вони праві і їх люблять, смерть ставить нам болюче й важливе питання: що ви залишите після себе? Що зміниться у світі на краще, коли вас не стане? Який слід ви залишите? На що вплинете? Кажуть, що помах крил метелика в Африці може спричинити ураган у Флориді – а який ураган за собою залишите ви?

Що ми вже прочитали:

1. Как сделать свою жизнь: 10 главных мыслей из книги «Поток. Психология оптимального переживания»

2. Право на лидерство: 10 ключевых мыслей из книги топ-менеджера Facebook «Не бойся действовать»

3. Когда работа приобретает смысл: 10 главных мыслей из книги HR-директора Google «Работа рулит»

4. Настроить личный таймер: 8 главных мыслей из книги «Искаженное время. Особенности восприятия времени»

5. Как «сканировать» реальность: 6 главных мыслей из карьерного бестселлера «Отказываюсь выбирать»

6. Як стати країною інновацій: ізраїльський досвід з книжки «Країна стартапів»

7. Як збудувати щасливе життя: 10 ідей із книги гарвардського професора

8. Мислити оригінально: головні думки з книжки професора Уортонської бізнес-школи

9. «Боль – неизбежна. Страдание – это выбор»: о чем на самом деле говорит Харуки Мураками, говоря о беге

10. Як пробувати і не зупинятися: найважливіші ідеї з бестселера відомого маркетолога Сета Ґодіна

11. Стати супербосом: поради з книжки професора бізнес-школи

12. На глибині: поради з бестселера, як інтровертам розкрити свою приховану силу

13. Як перетворити суперника на партнера: найважливіші думки з книжки про мистецтво переговорів «Шлях до ТАК»

14. Піти проти системи та перемогти: 9 найважливіших думок зі світового бестселера «Думай як фрік»

15. Жити, мріяти, творити: 10 найцінніших думок з книги Елізабет Гілберт «Велика магія»

16. Ранок буває добрим: 10 інсайтів із бестселера Гела Елрода про те, як не проспати життя

17. Зловити момент еврики: 10 думок із бестселера про те, як стати інсайтною людиною

18. Як робити менше, а встигати більше: 10 цінних ідей із книги «Одна справа»