Ми стоїмо на порозі нової світової кризи, яка, за словами директорки МВФ Крісталіни Георгієвої, буде ще гіршою за славнозвісне падіння економіки у 2008-2009 роках. Поки пересічні громадяни не встигли на повну силу відчути цю кризу, бо сидять на самоізоляції, не мають куди витрачати гроші та покладаються на власні збереження. Проте зовсім скоро, коли карантин закінчиться, рівень безробіття досягне піку, а ціни на речі першої потреби підвищаться, – кожен відчує на собі, що світова економіка опинилася у глухому куті.

Проте не поспішайте впадати у відчай. Адже ази фінансової грамотності та прості правила економії допоможуть вам пережити цю коронавірусну кризу з мінімальними втратами.

Плануйте покупки

Гадаємо, що панічні закупки гречки та туалетного паперу залишилися у минулому, і ви ходите до супермаркету підготовленими. Складайте список покупок та намагайтеся не відхилятися від нього в магазині. Під час вибору між продуктами різних торгових марок, віддавайте перевагу дешевшому варіанту: так ви отримаєте те саме, не переплачуючи за бренд або пакування. Робіть покупки якомога рідше – ідеально купувати продукти раз на тиждень та не заходити в магазин протягом цього часу, щоб не піддатися імпульсивним бажанням та ризику підчепити небезпечний вірус.

Не забувайте і про основні правила:

  • не ходити в магазин голодним;
  • не поспішати під час вибору продуктів;
  • не брати товар, що лежить на рівні ваших очей;
  • додавати ціну всього, що кладете у кошик;
  • брати багаторазовий пакет для покупок з дому;
  • перевіряти чек.

Перегляньте сімейний бюджет

Якщо ви втратили частково або повністю свій сімейний дохід, то, мабуть, вже почали відмовляти собі у звичних радощах. Але ті, хто думає про кризу лише під час перегляду новин і не відчув ніяких втрат, також повинні переглянути свій сімейний бюджет та спланувати його, виходячи з нових реалій.

Якщо раніше ви витрачали 50% доходу на речі першої потреби, 30% на задоволення (відпочинок, покупки одягу, косметики, іграшок для дитини тощо), а 20% – йшли на заощадження, то тепер деякі речі краще взагалі викреслити зі списку витрат.

1. Харчування та побутові витрати

Приблизно половина вашого сімейного доходу буде йти на харчування та побутові витрати (мило, підгузки для дитини, корм для домашньої тварини). Тут, звичайно, також можна заощадити та віддати перевагу більш дешевим варіантам звичних товарів. Але витрати на речі необхідності – це незмінна стаття витрат.

2. Обов’язкові платежі

Далі потрібно потурбуватися про обов’язкові платежі. Сюди належить орендна плата (за квартиру, гараж, комору тощо), комунальні платежі й кредитні виплати. В останніх двох випадках держава зобов’язала установи відмовитися від штрафів за несплату комунальних послуг чи прострочення по кредитах на час карантину. Але ви не можете бути впевненими, що після його завершення у вас буде краще фінансове становище, а заплатити доведеться одразу за декілька місяців.

Оренду плату також платити доведеться, але на ринку нерухомості зараз також криза і велика конкуренція: багато квартирантів вимушені були перервати договори оренди через неспроможність подальшої оплати. Тож ви можете спробувати домовитися з орендодавцем про часткове зниження платні на період карантину, запропонувавши йому якийсь бонус, коли все стане на свої місця.

3. Транспортні витрати

Окремо слід вирахувати кошти на транспортні витрати. Якщо у вас немає автомобіля, порахуйте, скільки ви будете витрачати на таксі для поїздки у супермаркет і намагайтеся мінімізувати ці поїздки. Те ж саме стосується, якщо у вас є власне авто: поїздки на ньому також потрібно зменшити. Адже окрім пального, ви ще й оплачуєте обслуговування машини, яке залежить від пробігу.

4. Заощадження

Якщо у вас після цього ще залишаються гроші, то хоча б 10% від сімейного доходу потрібно заощадити. По-перше, скоро ваш дохід може зменшитися і ці заощадження стануть у пригоді. По-друге, коли в країні епідемія, вам зовсім непередбачувано можуть знадобитися гроші на лікування.

Головне пам’ятайте, що ваші витрати не повинні перевищувати ваших доходів. До того ж, зараз не найкращий час для взяття кредитів.

Не насолоджуватися, а виживати

У кризу краще забути, що їжа приносить задоволення, ванна з келихом вина розслаблює, а онлайн магазини тішать привабливими акціями. Тепер потрібно перейти на стратегію виживання.

Тому краще частіше готувати вдома і не харчуватися стейком з форелі, а віддати перевагу стравам з продуктів з вашого стратегічного запасу. Солодке також варто економити, щоб глюкози для підтримки вашого духу вистачило на весь карантин.

Раціональне використання газу, електроенергії та води допоможе вам зекономити не одну гривню. Тому сміливо вимикайте опалення, закривайте кран з водою поки 30 секунд миєте руки та не засвічуйте лампу, поки на вулиці ще видно. Гарячу ванну краще відкласти на стабільніші часи.

Повідписуйтеся від розсилок магазинів, щоб вас зайвий раз не спокушали занадто привабливі ціни. Адже ви ризикуєте бути в гарній сукні, але без їжі чи з боргами. Також можете використати карантин, щоб позбутися шкідливих звичок. Алкоголь та сигарети не лише пригнічують ваш імунітет, а й спустошують гаманець.

Не цурайтеся роботи на землі. Якщо у вас є заміська ділянка з городом, то цього року, як ніколи, актуально буде його засадити. По-перше, ви точно забезпечите себе найнеобхіднішою їжею, а по-друге, зможете трохи заробити на збуті овочів.

Підготуйте свої фінанси до кризи, щоб пережити її з мінімальними втратами!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!