Ми знаємо безліч лайфхаків для заощаджень і ще більше виправдань, чому ми цього не робимо. Відсутність чіткої мети та контролю, лінь і спокуси, дисбаланс у витратах і доходах, імпульсивні покупки, звичка витрачати все та навіть більше — фінансової грамотності точно не вистачає кожному з нас. І справа тут навіть не в розмірі окладу. Більше заробляємо — більше витрачаємо. Феномен, який працює без винятків.

Пропонуємо системи планування та стратегії накопичень, які дійсно працюють. Обіцяємо: відмовлятися від щоденної кави в улюбленій кав’ярні вам не доведеться. Мільйон не гарантуємо, а от поїхати в Європу на вікенд ви точно зможете. І пам’ятайте: заощаджені гроші — це зароблені гроші. Генрі Форд не міг помилятися.

Квести, челенджі, виклики

Ідеальні способи для найазартніших. Перетворіть процес накопичень на змагання. Варіацій може бути безліч. Відкладайте щоразу більшу суму, поставте конкретну фінансову мету та чіткий дедлайн. Розширена опція — побитися об заклад із другом. На випадок, якщо вашої внутрішньої мотивації буде недостатньо. Це має спрацювати.

Розвантажувальні дні

Як при схудненні, тільки перепочинок даємо не організму, а гаманцю. Виберіть кілька днів, коли ви зовсім не будете витрачати гроші. Така собі практика дауншифтингу. Але тут, як і в інших техніках, не слід доводити до абсурду. За проїзд і продукти вам точно доведеться платити. Важливо: головне не просто відмовитися від покупок, а відкласти заощаджену суму.

Фінансова дієта

Радикальний варіант для найсміливіших. Ідея в тому, щоб прибрати всі витрати та залишити гроші тільки для елементарного виживання. Дотримуватися «дієти» достатньо 21 день — за цей час ви встигнете сформувати правильні фінансові звички, навчитеся уникати спокус і станете більш свідомими. Повторювати в разі потреби.

Техніка «6 глечиків»

Ефективна система ведення бюджету для тих, кому завжди не вистачає від зарплати до зарплати. В основі — простий принцип поділу доходу на шість категорій у певній пропорції.

  • 1 глечик — на життя (55%).
  • 2 глечик — на розваги (10%).
  • 3 глечик — на інвестиції та накопичення (10%).
  • 4 глечик — на великі покупки та «на чорний день» (10%).
  • 5 глечик — на освіту та саморозвиток (10%).
  • 6 глечик — на подарунки та благодійність (5%).

Гроші витрачаємо тільки за призначенням.

Правило «365»

Для тих, хто любить починати нове життя з понеділка. Ми схильні звертати увагу на великі суми та майже не помічати малі. Спробуємо повернути цей психологічний момент собі на користь. Метод передбачає, що кожного дня протягом року ви прогресивно відкладаєте гроші: $1 у понеділок, $2 у вівторок, а в неділю — $7. До кінця року у вас буде майже півтори тисячі доларів. Оберіть комфортні для себе правила гри: стартова сума та щоденний крок — на ваш розсуд.  Головне — системність і тверда послідовність. Все як завжди.

Ревізія

Опція для тих, хто хоче економити з мінімальними зусиллями. Проведіть перевірку онлайн-підписок і регулярних платежів, оптимізуйте свій гардероб і продайте речі, якими не користуєтеся роками, перегляньте умови свого банку та тарифи операторів. А також знайдіть те, чому можна дати нове життя, — апсайклінг корисний не тільки для гаманця, а й для природи.

Перевірка на міцність

А перевіряти будемо силу волі та справжню важливість покупок. Як не витрачати зайвого?

  • Купуйте тільки те, що купили б, навіть якби воно коштувало вдвічі дорожче.
  • Переконайтеся, що потенційна покупка — найкращий варіант, на що можна витратити цю ж суму.
  • Виміряйте ціну у вартості вашого робочого часу. Скільки годин вам потрібно працювати, щоб купити цей товар? Він точно того вартий?

А для великих покупок користуємося правилом 30 днів: перш ніж купити дорогу річ, подумайте про неї місяць. Цей метод дозволяє усвідомити, що зовсім не обов’язково змінювати смартфон при кожному новому релізі.

Метод штрафів

Цікавий варіант для тих, у кого є проблеми з самодисципліною. «Штрафуйте» себе за запізнення, лінь, зриви дедлайнів, невиконані обіцянки, імпульсивні покупки. Плюс цієї техніки в тому, що ви завжди будете у виграші: якщо не заробите, то принаймні «виховаєте» себе.

Класика жанру

Економити та заощаджувати можна навіть без технік і методик. Оптимізація витрат, правильні фінансові пріоритети, регулярний контроль доходів і витрат, планування бюджету, чітка ціль і мотивація — те, що вам потрібно. Пропонуємо чек-лист для тих, хто не знає з чого почати.

  • Складіть план накопичень — визначте мету, суму, терміни.
  • Відкладайте на початку місяця фіксований відсоток.
  • Оформіть картку з кешбеком і відкрийте «скарбничку».
  • Перетворіть постійні витрати на змінні.
  • Оцініть річну вартість ваших щоденних звичок.
  • Витрачайте гроші з розумом і не забувайте про мотивацію.

Мусимо змиритися, що накопичення на «чорний день» — свідомо програшна тактика. А причина матеріальних проблем — не інфляція та курс гривні, а відсутність фінансової самодисципліни. Все починається з дрібниць, які ми часом не помічаємо. Ощадливість і вміння економити — це мистецтво. І це не лише про гроші, а й про вольові зусилля, витримку, характер.

І не забувайте, що іноді вкласти у свій розвиток корисніше, ніж чітко дотримуватися плану. Інвестиції в себе — це вкладення, які окупаються завжди.