Наталія Бень,
психолог-психотерапевт, HR-експерт, бізнес-тренер

«Як ти думаєш, приймати мені цей офер чи ні?», – запитала в мене 30-річна подруга, задумливо копирсаючись виделкою в тірамісу. І це після півторагодинної дискусії про переваги та недоліки бажаного для багатьох пошукачів запрошення однієї з ринкоутворюючих компаній у її сфері.

Як часто вам доводиться чути від інших або запитувати самому про щось на кшталт: орендувати квартиру чи ні, вибрати чорні черевики або білу спідницю, зустрічатися з цим чоловіком чи залишитись друзями. Або відмовлятися від пропозицій, коли в душі так хочеться іншого, змінювати свою думку після розмови з іншими.

Аллодоксофобія – психічний розлад, ірраціональний страх чужої думки. Може проявлятися як залежність або, навпаки, уникнення тих дій, які схвалюють інші люди.

Залежність від чужої думки може формуватися з дитинства або проявлятися в зрілому віці.

Що ховається за відсутністю власної позиції?

  • Вигорання внаслідок емоційного навантаження, стресів, психологічної напруги, інтелектуального та фізичного навантаження.

В цьому випадку бажано прислухатись до себе, збавити оберти, відпочити. В крайніх випадках, коли втома супроводжується безсонням, головними болями, пригніченістю, треба звернутися до лікаря.

  • Депресія, тривожні стани, інші психологічні проблеми.

Не зволікаючи зверніться до психотерапевта або психіатра. Коли пригнічений стан триває понад два тижні та супроводжується втомою вже вранці, розладами сну та апетиту, складністю зосередження, перепадами настрою, переважанням сумних та негативних думок тощо, – діагностують депресію. Також росте кількість випадків тривожних психічних розладів: нав’язливі стани, панічні стани з панічними атаками, агорафобією.

  • Проблеми з фізичним здоров’ям.

Періодичне звернення до лікаря, заплановане обстеження допомагають попередити проблеми зі здоров’ям. Не варто відтягувати візит до лікаря, вирішуйте проблему та почувайтеся бадьорими та сильними.

  • Невпевненість у собі, проблеми з самооцінкою.

Психотерапія допоможе пізнати краще себе, свої сильні сторони та особливості. Сприймати себе у різних станах та більше радіти життю, брати відповідальність на себе та допомагати іншим.

  • Звичка перекладати відповідальність на інших, нездатність приймати самостійні рішення, інфантильність.

Чому виникає залежність від чужої думки

Це відбувається через дорослішання та пов’язані з ним навички: самостійність, відповідальність, здатність приймати рішення формуються з дитинства, успішність формування залежить від стилю виховання, досвіду дитини. Гіперопіка приводить до інфантильності, або навпаки – завелика кількість вимог може викликати бажання уникати відповідальності.

Як подолати залежність від чужої думки

  1. Давайте собі час на сумніви. Сумніви – це природно. «Я сумніваюся, зважую всі «за» та «проти» свого рішення, і мені для цього знадобиться 1 день/1 тиждень/місяць або півроку». Давайте собі цей час, приймайте рішення та не відступайте від нього.
  2. Скористайтеся технікою прийняття рішень «Декартові координати» в особливо відповідних випадках. Якщо сумніваєтеся, яке прийняти рішення, дана техніка допоможе оцінити вигоди та втрати від кожного кроку/дії, та прийняти оптимальне рішення. Суть техніки полягає в тому, щоб подивитися на сумнівне питання з різних боків.
  3. Коли прийшли в магазин, не запитуйте нікого: «Мені це пасує?», «Яку саме купити – червону чи білу сукню?». Прийміть це рішення самостійно і несіть відповідальність за нього. Саме ви будете носити цю річ, або ж вона буде пилитися в шафі. І не повертайте її в магазин. Викидайте чеки одразу.

Як ви думаєте, що буде, якщо не вирішувати проблему? Обмеження в розвитку, відчуття неповноцінності, пригніченості, адже найкращі пропозиції та проєкти, цікаві люди та події проходять повз вас. У майбутньому розвиваються тривожні розлади та/або депресія. Час не вашому боці, тому не зволікайте та звертайтеся до фахівців, які допоможуть подолати те, що заважає бути щасливими.