Комплекси заважають нам жити, створюють проблеми не тільки в особистому житті, а й у роботі, міжособистісному спілкуванні. Психологи вважають, що визнання проблеми – це вже половина шляху до її вирішення. Тут важливо адекватно оцінити себе з боку, змінити підхід та мислення.

Психологічний комплекс – це сукупність думок, почуттів, спогадів, досвіду, установок (сформованих свідомо чи підсвідомо), що призвели до формування нового шаблону поведінки та супутніх емоцій. Це стан, що змінює сприйняття людиною не лише себе, а й навколишніх реалій. Людині у цьому стані складно адекватно оцінювати дійсність і ставлення до себе.

Комплекси родом з дитинства

Усі комплекси зароджуються в дитинстві, саме в дитячому віці ми дуже вразливі та беззаперечно віримо в те, що говорять дорослі. З самого початку життя нам дають певні установки, які потім супроводжують протягом усього життя. Досить часто в дорослому віці людині здається, що комплексів позбутися неможливо.

Джерела зародження комплексів:

  • сім’я;
  • друзі;
  • кохана людина;
  • дитячий садок, школа, ВНЗ;
  • особистий досвід;
  • інтернет/соцмережі.

Види психологічних комплексів

  • Фізичні – стосуються тіла та фізичних даних (зріст, вага, частини тіла), кольору шкіри, голосу.
  • Психічні (ментальні) – стосуються душевного стану (комплекс провини, комплекс мученика, комплекс переваги над іншими, комплекс щодо своїх розумових здібностей тощо).

Як позбутися комплексів

Наші комплекси лише у наших головах, щоб їх позбутися, потрібно змінити своє мислення.

Визначте масштаби комплексів та прийміть їх

Не потрібно удавати, що їх не існує, не маскуйте комплекси, так ще більше закриватиметеся в собі. Один невеликий, наприклад, шрам може суттєво знижувати якість життя людини. А буває й так – людина з досить помітним дефектом почуває себе максимально впевнено та живе на повну. В чому секрет? Спробуйте проаналізувати та визначити масштаби комплексу.

Ідеальних людей не існує, ви не повинні відповідати встановленим кимось стандартам.

Можливо, вам лише здається, що з вас насміхаються та не сприймають, тому з’ясуйте самі для себе чи все так серйозно, як ви собі це уявляєте.

З’ясуйте причину

Власноруч це зробити непросто. А ось, наприклад, психолог допоможе «докопатися» до причини, скаже, що спровокувало виникнення та допоможе пропрацювати комплекс. Іноді необережне слово, реакція чи зауваження дорослого ще в дитинстві, може травмувати на все життя.

З боку дійсно видніше?

Чи важлива для вас думка сторонніх людей? Як ви реагуєте на думку близьких? Чи залежить ваш настрій та поведінка від того, що скажуть люди? Захистіть себе від людей, які постійно помічають лише недоліки та підкреслюють їх.

Варто орієнтуватися лише на власні погляди та цінності. Адже думка інших може бути не завжди щирою.

Потрібно сформувати правильне ставлення до себе. Переваг у вас значно більше, ніж недоліків – повірте!

Сформуйте вузьке коло довіри

Якщо ж таки виникли сумніви щодо певного питання, поцікавтеся, що щодо цього думають люди, які вас цінують, прислухайтеся до їхньої думки. Не бійтеся розповідати про свої переживання близьким.

«Не можу» – це не про вас

Не застосовуйте щодо себе заперечну частку «не». Так ви породжуєте нові комплекси і починаєте в них вірити. Це дійсно дієвий метод. Якщо у вас на меті на даний момент – позбутися комплексів, характеристики у свій бік на кшталт «некрасивий», «нерозумний», «невдаха» тощо заважатимуть досягнути бажаного.

Любіть та хваліть себе

Найголовнішим пунктом у боротьбі з комплексами – любов до себе.

Намагайтеся прийняти себе таким, яким ви є. Звичайно, це буде важко, але незабаром звикнете і почнете сприймати себе. Хваліть себе навіть за невелику перемогу. Навіть якщо розумієте, що не виходить так, як ви хотіли, все одно не опускайте руки.

Не порівнюйте себе з іншими

Деякі батьки роблять велику помилку, коли в дитинстві порівнюють своїх дітей з іншими однолітками. Це переноситься і в доросле життя. Так, звісно, обов’язково, знайдуться більш красиві, розумні, багатші, успішні люди. Пам’ятайте, ви – особливий/ва.

А якщо хочете досягти успіху в певній сфері, не потрібно заздрити іншим та вважати себе невдахою. Дійте, ставте мету та досягайте неї.

Експериментуйте

Якщо вам щось не подобається у зовнішності, попрацюйте над цим. Скажімо, соромитеся тонкого волосся – наростіть, комплексуєте через зайву вагу – перейдіть на правильне харчування та займіться спортом, маєте проблемну шкіру – зверніться до косметолога.

Комплексів потрібно позбуватися, тому не зупиняйтеся, навіть якщо щось пішло не за планом. Докладаючи зусиль, змінюючи своє мислення, приймаючи себе, можна назавжди позбутися комплексів та зажити на повну. Якщо не вдається подолати комплекси самостійно, то є сенс звернутися за допомогою до психолога.