Почуття самотності кожний з нас відчував хоча б раз у житті незалежно від соціального статусу. Так, добровільна самотність, коли хочеться побути наодинці, аби займатись улюбленим хобі/перезавантажитись, а потім знову повернувшись до соціуму з новими силами – річ дуже позитивна. А як бути, коли почуваєтесь самотніми через брак дружніх/особистих відносин?

Наразі вирішили детальніше розглянути питання вимушеної самотності. Чим вона шкідлива та як знайти шлях до розв’язання проблеми.

Механізм шкоди

Вимушена самотність полягає в тому, що людина не має нікого, з ким можна було б поділитися своїми переживаннями та важливими моментами. Страждання від самотності можуть бути сильніші за фізичний біль.

Вимушена самотність виникає через провокації навколишніх або через особистий фактор. Людина сама себе може загнати у кут самотності через невіру в інших, внаслідок пережитої стресової ситуації: зради, підлості, токсичних стосунків та інших негативних проявів спілкування.

І якщо обставини складаються так, що впродовж тривалого часу людина знаходиться без соціальних зав’язків, її вразливість підвищується. Зростає рівень гормону стресу – кортизолу, фізично страждає весь організм: від імунної системи до судин та серця.

Шлях до змін  

Людині необхідні міцні родинні відносини, надійне коло близьких людей, колег, дружнє спілкування. Щоб налаштуватися на позитивні зміни та відновити соціальні зв’язки, потрібно зробити лише кілька кроків:

  1. Усвідомити критичність ситуації. Бути чесним з самим собою, зрозуміти, що самотність приносить у життя тривогу, дискомфорт і відчуття втраченого часу. Чесно сказати собі: «Мені не вистачає спілкування, друзів, партнера, я сумую». Це мотивує до змін та дій.
  2. Подолати страх змін. Мотивація до змін є, але присутній страх. Лякають можливі негативні наслідки та страх бути не прийнятим. Необхідно подолати цей страх зараз і піти далі, не перебільшуючи небезпеку. Побудуйте позитивний сценарій майбутнього.
  3. Поставити ціль. Чітко визначте, що ви хочете, яким хочете зробити своє нове життя. Визначивши пріоритети, ви приймаєте рішення в якому напрямку рухатись далі.
  4. Діяти! Візьміть ініціативу у свої руки. У цьому світі дійсно є люди, які підходять вам за поглядами та біоритмами. Не лінуйтесь і не бійтесь, ваші пошуки друзів обов’язково будуть успішними та ви знайдете «своїх» людей.
  5. Не здавайтесь! Цілком ймовірно, що на шляху пошуку «своїх» людей можуть знову з’явитися тривога та відчуття помилкових дій. Це абсолютно нормально. У цю мить просто згадайте, що змусило вас стати на шлях до змін і ви ні в якому разі не захочете повертатися знову до попереднього життя. Зрозумійте, що саме ви маєте зробити, щоб зміни надалі відбувались тільки на краще.

Кодекс друга

Знайти друзів – складно, але ще складніше – не втратити їх. Збереження дружніх відносин потребує неабиякої праці та зусиль. Адже тут потрібно бути емпатичним, уважним, розуміти, що в друга теж можуть бути не зовсім вдалі дні. Потрібно вміти ставити себе на місце близької людини, надавати вчасну підтримку та бути тактовним. Дружба може стати дійсно справжнім джерелом радості, якщо сповідувати кодекс друга, а саме – кілька простих, але важливих правил:

  • слухати;
  • вміти говорити як на загальні, так і на серйозні теми;
  • поважати відмінності у характері, йти на компроміс, бути гнучким;
  • бути готовим віддавати ресурс;
  • вміти радіти разом.

Перемогти вимушену самотність можна, потрібно лише пропрацювати свої страхи та невіру у майбутні відносини. Нічого не бійтесь, рухайтесь до своєї цілі – знайти близьких за духом людей. Будьте відкритими, залишаючись пильними!