Основною запорукою успіху в переговорах вважається підготовка до зустрічі. Теж саме стосується співбесіди. Співбесіда – це можливість розширити ділові контакти, потрапити в кадровий резерв, чи отримати бажану пропозицію роботи. Що ж говорити і як розповідати, щоб сказане було актуально саме для конкретного роботодавця? Відповідає кар’єрний консультант Анна Юрченко.

Отже, вас запрошують на співбесіду, йдемо готуватись:

  • У процесі домовленості про дату та час співбесіди завжди залишайте собі період на підготовку – хоча б один день.
  • Найкращий час для співбесіди – коли більшість працівників на роботі. Так вам вдасться уникнути заторів. Заплануйте собі додатковий час на дорогу, щоб приїхати до офісу на хвилин 10 раніше.
  • З’ясуйте, хто буде проводити співбесіду. Знаючи посаду, ви зможете припустити, які будуть запитання на зустрічі.

Аналізуємо опис вакансії

Порівняйте вимоги описані у вакансії з вашою освітою, сертифікатами, досвідом у певній сфері, посаді, наявністю навичок роботи в програмах, розвитком компетенцій актуальних для посади.

Опишіть, що ви виконували з перелічених обов’язків, які інструменти використовували та які результати отримали.

Аналізуємо компанію-роботодавця

Готуючись до співбесіди, важливо пам’ятати, що ви потрапите в нову компанію, а це означає, що варто приділити достатньо уваги попередньому знайомству з нею.

Важливо розуміти специфіку бізнесу, хто є покупцем продукту/послуги – компанії чи кінцевий споживач, гуртова чи роздрібна торгівля, державна чи  міжнародна торгівля/виробництво, сферу бізнесу (сільське господарство, автомобільний бізнес чи інше). Необхідно ознайомитись з продуктом компанії, її основними конкурентами, цінностями, новинами в галузі.

Моделюйте співбесіду

Проговоріть її від початку до кінця і бажано декілька разів. Зверніть увагу, як і що ви розповідаєте про себе, попередній досвід, етапи бізнес-процесів.

Перечитайте своє резюме та дайте короткі відповіді на питання для плану самопрезентації:

  • хто я як спеціаліст?
  • які досягнення були здобуті протягом професійної діяльності?
  • що очікую від роботодавця?
  • які напрями в роботі є для мене пріоритетними?

Відповіді на «неприємні» запитання готуйте заздалегідь:

  • які ваші недоліки?
  • чому звільнились з попередніх місць роботи?

Підготуйте свої запитання до роботодавця, що допоможе вам надалі прийняти рішення щодо можливої пропозиції:

  • цілі компанії, перспективи, коротку історію;
  • обов’язки та повноваження вакантної посади, критерії оцінки ефективності на посаді на період випробувального терміну та після;
  • хто безпосередній керівник та підрозділи, з якими передбачена взаємодія;
  • очікування у роботодавця від нового працівника;
  • наявність відряджень, їх частота та локація;
  • рівень заробітної плати на вакантній посаді.

Зовнішній вигляд

Його потрыбно готувати також залежно від прийнятого дрес-коду потенційного роботодавця. Про нього ви можете прочитати у відгуках, на сайті компанії, форумах, проаналізувати фото в соціальних мережах чи зробити висновок згідно зі сферою діяльності компанії. У будь-якому випадку охайність та діловий стиль будуть актуальними для кожної корпоративної культури.

Не забудьте взяти на співбесіду

Візьміть з собою роздруковане резюме, ручку та блокнот, які допоможуть нічого не забути та занотувати важливу інформацію, щойно почуту від роботодавця. Документ, що посвідчує особу потрібен у тих офісах, де є прохідна система і вхід можливий тільки за пред’явлення документу (перепустки, паспорту чи водійського посвідчення).

Не забувайте про фізичний стан. Необхідно достатньо поспати перед днем співбесіди, щоб легко концентруватись та аналізувати отриману інформацію.

І, звичайно, візьміть на інтерв’ю позитивний настрій та впевненість у собі!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!