Зазвичай, перш ніж запросити кандидата поспілкуватися тет-а-тет, рекрутери та керівники проводять невелику телефонну співбесіду – щоб упевнитися, що є сенс знайомитися ближче. Отже, як пройти телефонне інтерв’ю та отримати перепустку на особисту зустріч?

Ведіть перелік вакансій, на які відгукнулися

Під час пошуків роботи ви можете надсилати резюме на десятки вакансій. А тому, коли телефонує представник роботодавця, важко швидко зорієнтуватися, про яку саме вакансію йдеться. Тому нотуйте вакансії, на які відгукнулися (основні деталі), та тримайте ці записи під рукою. Представник компанії зверне увагу, якщо йому не доведеться довго пояснювати, від кого саме він телефонує. Наразі роботодавці часто нарікають, що пошукачі відгукуються на всі підряд вакансії, і доводиться витрачати купу часу на відсіювання нерелевантних кандидатів та тих, кому робота не підходить, хоча її умови були чітко прописані в тексті пропозиції. Якщо ви відгукуєтеся на вакансії усвідомлено та знаєте принаймні базову інформацію про компанію – це вже перевага.

А також потурбуйтеся про те, щоб запам’ятати або записати ім’я того, хто вам телефонує: це може бути потенційний керівник, який і прийматиме фінальне рішення щодо вашого найму.

Ставтеся серйозно

Телефонна співбесіда – це другий фільтр відбору після резюме. У пошукача може виникнути спокуса пройти її для годиться, відповісти на питання без особливих роздумів та чекати на «справжнє» інтерв’ю. Проте це було б помилкою. Швидше за все, рекрутер чи потенційний керівник вже відібрав кілька (або навіть кілька десятків) резюме кандидатів, і намагається визначитися, кого саме варто запросити. Тому сприймайте етап телефонних розмов як увертюру до зустрічей – це також надзвичайно важливо. Перше враження ви справите саме в цей час.

Підготуйте відповіді на «складні» питання

Завдання на етапі телефонного інтерв’ю – доповнити інформацію, яка є в резюме. Якщо у CV є потенційно сумнівна інформація або пробіли в досвіді – рекрутер захоче їх прояснити (тому резюме має бути максимально змістовним, і такі моменти варто прояснити вже в тексті).

Подумайте про «небезпечні» місця заздалегідь. Наприклад, будьте готові пояснити, чому не працювали останній рік (наприклад, перебували у відпустці по догляду за дитиною), або чому вважаєте, що можете принести цінність у новій для себе професії (наприклад, вже встигли пройти профільне навчання).

У вас можуть запитати, чи працюєте ви наразі, і якщо так – коли теоретично ви зможете звільнитися та вийти на нову роботу. Будьте готові надати і ці відповіді, адже це може бути принципово, якщо вакансія термінова.

Також вас можуть запитати про причини пошуку нової роботи, готовність до ненормованого графіку, відряджень та інших особливостей позиції.

Підготуйте самопрезентацію

Якщо ви активно шукаєте роботу, надзвичайно важливо бути готовим коротко та змістовно розповісти про себе – навіть якщо вас розбудять серед ночі. Або пролунає той самий телефонний дзвінок від компанії мрії.

При телефонній розмові відповіді мають бути максимально стислими та конкретними. Навчіться розповідати основне про свій досвід, знання, навички та досягнення, а також – аргументувати, чим саме вам цікава певна вакансія, і чому саме ви – найкращий кандидат на неї. Оскільки вас у момент розмови не бачать – можна скористатися цим і тримати під рукою своє резюме або інші «підказки» (лаконічні відповіді на розповсюджені питання, наприклад).

Стежте за голосом

При телефонній співбесіді, на відміну від особистої чи онлайн-співбесіди, ви не бачите співрозмовника, а він – вас. З одного боку, це перевага: спілкуватися можна хоч у домашніх капцях та в масці з огірків на обличчі. З іншого боку, це недолік, адже справити позитивне візуальне враження не вийде – доведеться робити ставку тільки на власний голос.

Насамперед стежте за змістом, за тим, що ви кажете: чи вичерпно, логічно і зрозуміло відповідаєте на питання. А також за іншими характеристиками: тоном (він має бути спокійним та привітним); гучністю (погана ідея – розмовляти пошепки, ховаючись під столом він нинішнього шефа, або перекрикувати гавкіт сусідського собаки); темпом (нервуючись, є ризик або «тараторити», або занадто довго шукати відповіді на питання); намагайтеся уникати слів-паразитів та мовленнєвих помилок (це особливо помітно, коли фокусуєшся тільки на голосі) тощо.

Також під час телефонної співбесіди у вас немає можливості стежити за тим, як співрозмовник реагує на ваші слова. Тому намагайтеся стежити за його реакціями, зважаючи на зміни в голосі.

Оберіть зручне місце та час

Якщо ви ще працюєте в іншій компанії, і рекрутер телефонує в робочий час – варто або оперативно знайти можливість спокійно спілкуватися (зважайте, що бесіда може тривати від кількох аж до 30+ хвилин). Або запропонувати зв’язатися в  інший час – після того, як подякуєте за інтерес та засвідчите, що вакансія дійсно цікава, тому вам важливо мати можливість повністю зосередитися на розмові. В такому випадку використайте можливістю, щоб освіжити в пам’яті інформацію щодо вакансії, а також налаштуватися на розмову. Не забудьте взяти з собою нотатник та фіксувати моменти, які вас особливо зацікавили або які варто прояснити згодом.

Задайте свої питання

Телефонна співбесіда – гарна нагода і для вас прояснити, чи є сенс їхати на особисте інтерв’ю. Якщо у вакансії не вказані принципові для вас моменти щодо умов, змісту роботи, розташування офісу – про них можна запитати одразу. Проте не варто обговорювати фінансові питання телефоном – вони занадто делікатні. Хоча, швидше за все, рекрутер сам уточнить ваші зарплатні очікування, якщо вони не вказані в резюме (продумайте бажану та аргументовану суму заздалегідь).

Будьте готові домовитися про зустріч

Якщо ви справите позитивне враження, наприкінці розмови вас можуть запросити в компанію на розмову. Отже, варто знати, коли у вас буде така можливість, продумати зручний час. Це непросто, якщо ви ще працюєте і ваш колектив не знає про ваші наміри щодо звільнення. Заплануйте, як і коли зможете приділити час співбесідам.

Якщо вас не запросили одразу – уточніть, що маєте робити далі: наприклад, очікувати на ще один дзвінок, СМС із запрошенням тощо. Якщо запрошення взагалі не пролунало – проявіть ввічливість, подякуйте за розмову. Завжди є шанс, що до вашої кандидатури повернуться знову, тому справити гарне враження важливо в будь-якому разі.

Зробіть висновки

Якщо під час розмови ви помітили моменти, які насторожили або збентежили рекрутера, варто зробити висновки на майбутнє – відредагувати резюме або продумати аргументи, які пояснять певні прогалини в вашому досвіді, щоб бути готовим, коли зателефонує хтось інший.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!