Як розпізнати аб’юзера у партнерських та робочих стосунках? Рекомендації психолога

Ольга Карпенко,
медична психологиня, спеціалістка з когнітивно-поведінкової терапії

Аб’юзивні стосунки – такі, в яких один партнер порушує особисті межі іншого, принижує, проявляє жорстокість у спілкуванні та діях з метою подавити волю жертви. Аб’юз – це як фізичне, так і психологічне насилля. Але якщо фізичне насилля розпізнати можна швидко, з психологічним не все так просто. Психологічні маніпуляції бувають настільки витончені, що жертва може багато часу вважати, що їй тільки здається, що щось не так. А тим часом тиран майже непомітно розхитує психіку та ламає життя жертви.

Аб’юзером може бути як чоловік, так і жінка. Різниця лише у способах маніпуляцій. В аб’юзивних стосунках завжди є ситуація нерівності, коли одна людина сильніша чи вища за статусом або має економічну перевагу. Часто з таких стосунків важко вийти, бо жертва стає залежною від тирана. Аб’юзивні стосунки зустрічаються як у сім’ї, так і на роботі.

Аб’юз варто відрізняти від звичайного конфлікту, бо у будь-яких стосунках інколи виникають ситуації, коли люди сваряться. Аб’юз передбачає, що один з учасників конфлікту є набагато сильнішим, і що така комунікація відбувається систематично.

Як розпізнати аб’юз у сім’ї та партнерських стосунках?

Нижче приведено кілька найпоширеніших способів психологічного насилля.

 1. Бажання покращити партнера: «Тобі буде краще, якщо ти взуватимеш підбори», «Такий колір волосся тобі не пасує», «Я задля твого ж добра пропоную тобі сісти на дієту». Аб’юзер наче, між іншим, прикриваючись турботою, систематично критикує жертву. Таким чином він шукає недоліки у людини (яких об’єктивно може і не бути) та занижує самооцінку. Згодом жертва починає вірити, що дійсно потребує «покращення». Також тиран може більш прямо виражати свою думку: «З таким резюме тебе ніхто не візьме на роботу», «І що я в тобі знайшла, коли заміж виходила?».
 2. Газлайтинг. Аб’юзер піддає сумніву почуття та бачення ситуації жертви та удає, що та несповна розуму: «Тобі це здається», «Ти якийсь дивний», «Ти істеричка», «Я такого ніколи не казала, тобі це наснилося», «Тобі треба завітати до психіатра, мене турбує твій психічний стан». З часом жертва починає сумніватися у собі та не довіряти своїм очам і вухам. Вона дійсно може повірити, що їй все тільки здається.
 3. Тотальний контроль та патологічні ревнощі. Тиран примушує жертву звітувати про кожен свій крок. Часто телефонує, пише та питає: «Де ти і з ким?». Просить фотодокази. Забороняє зустрічатися з друзями, кудись без нього їздити. Питає, куди витрачаються кошти. Може заборонити працювати. Зрештою, коло людей, з якими спілкується жертва, звужується до одного агресора.
 4. Образливі жарти. Аб’юзер часто вдається до неоднозначних жартів, після яких жертва відчуває себе ображеною, але коли вона говорить про це, звучать фрази: «Це просто прикол», «Ти що, жартів не розумієш?», «У тебе просто немає почуття гумору».
 5. Гра у мовчанку. Аб’юзер вміло маніпулює почуттям провини. Він завжди знайде, на що можна образитися, а потім чекає вибачень жертви. Коли тиран удає ображеного, він навмисно уникає та ігнорує жертву, завдаючи цим їй сильного душевного болю.
 6. Емоційні гойдалки. Тиран навмисно себе поводить то напрочуд лагідно і люб’язно, то в одну мить перетворюється на лютого монстра і вже покриває жертву лайкою. Така поведінка розхитує емоційний стан і психіку жертви. Вона починає продумувати кожен свій крок, щоб не спровокувати сварку, але це все одно їй не вдається.

Як розпізнати насилля на роботі?

 1. Порушення кордонів. Постійна затримка на роботі після закінчення робочого дня, робочі дзвінки серед ночі або у вихідні. Недоречні коментарі з приводу зовнішності. Зловживання своїм становищем.
 2. Постійна критика. Якщо на працівника часто зриваються і кричать, неконструктивно критикують.
 3. Ігнорування. Пропозиції чи зауваження ігноруються та не беруться до уваги, людина відчуває себе порожнім місцем.
 4. Злі жарти, наклепи, плітки, грубощі. Працівник починає відчувати себе вигнанцем.
 5. Затримка оплати, недоплата премій, заборона йти у відпустку, змушування робити те, що не входить в обов’язки працівника.
 6. Привласнення ідей та заслуг іншого працівника.

Якщо людина знаходиться в аб’юзивних стосунках у сім’ї, потрібно якнайшвидше вирватися з них і розірвати будь-який зв’язок з агресором. Спроби напоумити агресора і донести, що так робити не можна – ні до чого не призведуть.

Якщо психологічне насилля є на роботі – можна спробувати відстояти свої права, перейти на інший проєкт або знайти нову роботу з добрим психологічним кліматом. Але ви повинні зрозуміти, що не мусите терпіти образливе ставлення до себе від будь-кого.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!