На ринку праці щодня з’являються тривожні для пошукачів та працівників новини. Через карантин та падіння попиту на низку товарів і послуг компанії звільняють співробітників або люди змушені йти у відпустку без збереження зарплати. Як безпечно та ефективно шукати роботу в таких умовах?

Марина Галак,
рекрутер та кар’єрний консультант

Розвивайте hard skills

Кар’єра може бути вертикальною (лідерською) та горизонтальною (експертною). Саме прибічники другого різновиду розвитку мають найвищі шанси знайти цікаву роботу, коли ситуація на ринку нестабільна. «Кандидатів, які мають вузьку спеціалізацію, роботодавці активно шукають і зараз, – зазначає експерт. – Отже, в такі періоди варто робити акцент саме на професійних навичках, а не soft skills, які, навпаки, більш універсальні та затребувані в період стабільного розвитку».

Складіть план Б

«Навіть якщо наразі ситуація в вашій компанії стабільна, є сенс підстрахуватися, – радить Марина Галак. – Про всяк випадок проведіть аудит своїх навичок та вимог ринку праці, оновіть резюме. Подумайте, де ще ви могли б бути корисними, якщо компанія все-таки буде скорочувати персонал». Тоді, якщо події розвиватимуться навіть за негативним сценарієм, це не стане ударом і дозволить скоріше зібратися, налаштуватися на пошуки нової роботи.

Готуйтеся до конкуренції

За спостереженнями рекутера, активність пошукачів лише за тиждень зросла в кілька разів – люди, які залишилися без роботи або пішли у відпустку за свій рахунок, шукають можливості. Отже, конкурентів на одне робоче місце, особливо з вигідними умовами, стане більше. А відтак і докладати зусилля доведеться активніше. «Зокрема, варто інвестувати максимум часу в самопрезентацію та підготовку змістовного резюме, в якому перераховані ваші цінні компетенції та досягнення, – уточнює консультант. – Деякі компанії вже підвищили вимоги до якості найму, оскільки розуміють, що «вартість» фахівців падає через турбулентність на ринку праці та велику кількість людей, які шукають роботу і водночас не мають фінансової “подушки безпеки”».

Дійте обережно

«Якщо ви маєте гарну роботу, зараз оптимально зберігати і посилювати свої позиції на ній. Пропонуйте взяти на себе додаткові функції, доводьте свою цінність, – рекомендує експерт. – Завдяки цьому, навіть якщо потреба у вашій позиції зникне, від звільнення може врятувати переведення на іншу». Загалом, на думку рекрутера, коли ринок праці «падає», безпечніше шукати можливості всередині компанії, і тільки якщо їх немає – виходити на зовнішній ринок.

Якщо ви шукаєте роботу, а тим більше наважилися піти зі своєї компанії та знайти кращу, варто бути надзвичайно далекоглядними. «Зверніть увагу, до якої галузі належить компанія. Чи великий ризик, що її бізнес «просяде», зважаючи на світову економічну ситуацію – як це вже сталося, наприклад, у галузі розваг? – акцентує експерт. – Поцікавтеся, чи має компанія нові проекти, клієнтів, плани щодо розвитку. Цікаво, що нині навіть міжнародна компанія, як раніше, вже не підвищує шанси на стабільність – це очевидно з ситуації, що склалася в усьому світі».

Ви отримали «оффер мрії»? Марина Галак рекомендує відверто розповісти про страхи щодо ризиків потенційному роботодавцю. «А якщо є така можливість – юридично оформити домовленості: тоді є сенс ризикувати та приймати пропозицію», – ділиться досвідом експерт.

Відгукуйтеся на вакансії та спілкуйтеся з рекрутерами

«Одразу після оголошення карантину багато кандидатів, які активно шукали роботу, припинили свої зусилля до кращих часів», – зазначає рекрутер. Але продовжувати варто. Обставини нині надзвичайно важко спрогнозувати, тому підтримувати зв’язок із рекрутерами, проходити співбесіди, отримувати фідбек та т.зв. пре-оффери, знайомитися та спілкуватися з рекрутерами – все це актуально.

Налаштуйтеся на онлайн

У період карантину швидше за все співбесіду вам запропонують пройти онлайн – отже, подбайте, щоб у вас була технічна можливість це зробити. Популярним став також онбординг, тобто виведення новачків у штат, онлайн – коли фахівець приєднується до команди, яка працює віддалено, у дистанційному режимі. Можуть пропонувати різні варіанти оплати: 50-70% окладу при роботі онлайн і 100% – після виходу в офіс; деякі ж компанії такої градації не роблять і пропонують одразу весь обсяг винагороди і завдань.

Розгляньте відстрочений оффер

Це альтернатива негайному найму. «Багато компаній знизили темпи своєї діяльності як мінімум до кінця карантину, а точну дату його завершення спрогнозувати неможливо, – коментує Марина Галак. – Проте роблять пропозиції щодо роботи фахівцям з умовою початку роботи, наприклад, з 1 травня. Це непоганий варіант, якщо вакансія вам подобається, ви маєте фінансовий запас і можете зачекати». На жаль, жодних гарантій це не дає – ситуація може змінитися. Проте якщо ринок стабілізується хоча б частково, компанії продовжать активну діяльність і потребуватимуть кваліфікованих фахівців.
Ще однією альтернативою класичному найму на повний день може бути часткова зайнятість і вихід на повне навантаження після закінчення карантину.

Розставте пріоритети

Якщо ви можете дозволити собі розкіш довго шукати роботу мрії – з неймовірним соцпакетом, тімбілдингами та дорогим навчанням за кошти компанії – шанси мінімальні, адже через економічні проблеми багато організацій будуть оптимізувати ресурси. «Вірогідно, ринок буде втрачати позиції і надалі протягом певного часу. Отже, пошуки «золотих єдинорогів» тепер триватимуть довго, – прогнозує консультант. – Тренд на пошуки щастя, самореалізацію та сенси буде доступний більш обмеженому колу пошукачів. У нестабільні періоди успіх у пошуках роботи залежить від цінності на ринку, а не особистих побажань та амбіцій кандидатів».

Не опускайте руки

Вакансій дійсно стало менше. Компанії очікують на подальший розвиток подій, а тому поставили на паузу низку проектів і пропозицій. Але робота не зникла зовсім. «За моїми спостереженнями, активними лишилися близько 40% вакансій», – ділиться Марина Галак. Отже, знайти роботу можливо – проте конкуренція наразі вища.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!