У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Яку відповідальність несуть працівники за крадіжки в офісі? Як виявити та покарати крадія? Що робити для профілактики?»дані запитання розбираємо разом з експертом.

юрист

Юрій Векленко, юрист юридичної фірми «Анте»

Відповідальність працівників за крадіжки

Крадіжки в офісі – явище, з яким часто зустрічаються роботодавці. Своєрідний рекорд у цьому питанні належить Гілберту Ескамілі, який працюючи державним службовцем у Техасі протягом дев’яти років примудрився вкрасти продуктів харчування на 1,2 мільйона доларів. За такі дії суд призначив йому покарання у вигляді 50 років позбавлення волі. Що можна вважати крадіжкою і яка відповідальність настає за неї в Україні, розберемося далі.

Законодавством не передбачено особливостей крадіжок саме працівниками, тому відповідальність настає на загальних умовах. За крадіжку працівник може понести дисциплінарну, адміністративну чи кримінальну відповідальність.

Кримінальна відповідальність

Згідно Кримінального кодексу України, крадіжкою є таємне викрадення чужого майна (ст. 185 Кримінального кодексу України), за яке особа нестиме кримінальну відповідальність у вигляді (у разі крадіжки на суму до 960 грн. 50 коп.):

  • штрафу до 1 700 гривень;
  • громадських робіт на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин;
  • виправних робіт на строк до двох років;
  • арешту на строк до шести місяців;
  • позбавлення волі на строк до трьох років.

Адміністративна відповідальність

Як бачимо, за вчинення крадіжки передбачена ціла низка не найприємніших наслідків.

Однак не за кожну крадіжку настає кримінальна відповідальність. Якщо вартість викраденого майна є нижчою за 192 грн. 10 коп., дії працівника підпадатимуть під дрібне викрадення чужого майна та за них доведеться нести адміністративну відповідальність у вигляді (ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення):

  • штрафу у розмірі до 510 гривень;
  • виправних робіт на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку;
  • адміністративного арешту на строк від п’яти до десяти діб.

Звільнення

На додачу до вищезазначеного, роботодавець також може звільнити працівника за крадіжку (п. 8 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України). Однак для цього лише підозри роботодавця недостатньо. Звільнення можливе лише у разі наявності вироку суду або відповідної постанови про адміністративне правопорушення. Звільнити працівника можливо протягом місяця з дня ухвалення відповідного рішення. При цьому для доведення факту вчинення крадіжки необхідні докази, наприклад, показання свідків чи записи з камер спостереження. Варто також звернути увагу на те, що розмір крадіжки значення не має, як і те, чи відбулася вона у робочий час.

Як виявити крадія серед співробітників?

Універсального методу виявлення зловмисників, звісно, не існує, проте є декілька простих кроків, які можуть полегшити цей процес.

  • Документування

Збирайте інформацію, пов’язану з крадіжкою: точний час та дата, коли вперше було помічено, що майно відсутнє; сума готівки на початок та кінець робочого дня (якщо йдеться про магазини); імена працівників, які знаходилися в приміщенні на момент крадіжки; звіти про витрати працівників.

  • Інвентаризація

Регулярно проводьте інвентаризацію, щоб мати актуальну інформацію щодо наявних одиниць майна та їх кількості.

  • Діджиталізація

Встановіть систему відеоспостереження (попередньо отримавши письмову згоду на зйомку від працівників) та пропускну систему, яка б відстежувала інформацію про час перебування працівника на робочому місці.

Після виявлення крадіжки необхідно звернутися до правоохоронних органів та написати заяву про вчинення злочину або адміністративного порушення, надавши, якщо це можливо, докази та свідчення працівників.

Як покарати крадія?

Покарати правопорушника можливо шляхом звільнення, як вже було зазначено вище. Також можна відшкодувати збитки шляхом попереднього укладення договорів про матеріальну відповідальність.

Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству (ст. 130 КЗпПУ). Роботодавець може підписати з працівником договір про матеріальну відповідальність та у випадку недостачі вимагати від працівника відшкодування завданої шкоди (зокрема, в судовому порядку). Однак потрібно пам’ятати, що такі договори можливо укласти лише з певними категоріями працівників, визначеними законодавством (Перелік № 447/24 від 28.12.1977).

Що робити для профілактики?

Для профілактики крадіжок необхідно запровадити таку систему праці, за якої працівники б не залишалися наодинці. Як показують психологічні дослідження, у присутності інших людей особа менш схильна до крадіжки.

Також можливо запровадити систему анонімного інформування про крадіжки серед працівників. У такий спосіб працівникам буде простіше повідомляти про крадіжки та іншу неналежну поведінку, не відчуваючи себе у небезпеці.

Роботодавцеві необхідно побудувати з працівниками дружні стосунки та забезпечити гідну оплату праці та соціальні умови. За таких обставин ризик крадіжок значно зменшується, адже працівникові психологічно важче вчинити крадіжку щодо особи, до якої у нього виникли приязні почуття.

Чи можна брати з офісу канцелярію, роздруковувати особисті документи тощо?

Використання канцелярії, паперу чи принтера в особистих цілях є скоріш питанням етики окремого працівника. Очевидно, будь-який роботодавець виглядав би безглуздо, якби намагався притягнути до відповідальності працівника, скажімо, за роздруківку п’ятнадцяти аркушів паперу. Як показує практика, досвідчені менеджери зазвичай замовляють на 20 відсотків більше канцелярії, ніж необхідно, знаючи про звички своїх працівників.

Звісно, для особливо прискіпливих роботодавців є можливість передбачити відповідальність і за такі дії безпосередньо у трудових договорах чи посадових інструкціях, проте завжди необхідно пам’ятати, що надмірний тиск на працівників не сприяє здоровій атмосфері в колективі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!