Мистецтво дискутувати є напрочуд важливою навичкою, яка розвиває критичне мислення, навчає переконливо говорити й допомагає завойовувати прихильність людей. Навіть для побудови успішної кар’єри ця навичка є дуже потрібною, адже сприяє правильному веденню ділових стосунків із партнерами та конкурентами.

Отож, аби ваші дебати проходили успішно й у процесі не перетворились у сварку, рекомендуємо наступні поради.

Підготуйтесь перед початком

Аргументи, які будете придумувати вже під час дискусії, наблизять до програшу. Тому радимо заздалегідь підготуватись. Розпочати можна з опрацювання та пошуку інформації про тему, яку ви точно знаєте, оскільки дебати спонтанно не виникають. Далі подумайте, які аргументи можна буде використати та запишіть їх. Це надасть неабиякої сміливості гідно відповідати супернику.

Також у процесі підготовки рекомендуємо декілька разів прочитати написані тези, щоб знайти можливі помилки й виправити їх. Звичайно, передбачити ситуацію не можна, але підстрахуватися – необхідно.

Працюйте з аудиторією

Як би не вирували ваші емоції під час дискусії, пам’ятайте, що головною метою публічних дебатів є виграш і переконання людей, а не пригнічення опонента. Будьте готові, що суперник може вас не слухати й тараторитиме про своє. Переконуючи його й змушуючи вас почути – програєте. Тому не витрачайте марно час і пам’ятайте про аудиторію, адже тільки так вам вдасться зберегти здоровий глузд й уникнути беззмістовних суперечок.

Також важливим моментом є настрій людей, від якого залежить загальна атмосфера. Звертаючи увагу на нього, ви зможете підібрати потрібні інструменти для доведення думки.

Ігноруйте провокації

Щоб заплутати суперника й здобути перемогу люди вдаються до деяких маніпуляцій. Зокрема, ставлять провокативні питання, змінюють предмет обговорення, чіпляються до слів. Звісно, це ускладнює будь-які дебати, але шанс виграти залишається за вами. Просто уважніше слухайте, аби вчасно розпізнати провокацію. І тоді, коли ви збагнули в чому справа, в жодному разі не відповідайте супротивнику тим самим. Повірте, він цього дуже чекає, але будьте мудріші та не зважайте на хитрість опонента, продовжуйте сміливо триматись своєї позиції. Якщо вас намагатимуться збити з думки, все одно повертайтесь до того, що мали сказати, але робіть це спокійно та впевнено. Емоції – останнє, що має викликати у вас співрозмовник.

Примітка. Суперник може заплутувати й тоді, коли ви знайшли в його аргументах слабке місце.

Менше стверджень, більше питань

Метою будь-якої дискусії є переконання. Переконувати можна аудиторію або співрозмовника. Якщо пріоритетом є друге (дебати значить непублічні), радимо не проявляти ворожіть, адже так ви лише відштовхнете і налаштуєте проти себе суперника. Рекомендуємо ставитись лояльно, намагаючись уникати категоричних стверджень та більше питати. Співрозмовник у такому випадку буде більше налаштований на розмову й міркуватиме, а не захищатиметься, адже ставлячи питання, ви покажете свою зацікавленість і спробу зрозуміти.

Примітка. Не лякайтесь, якщо дебати закінчаться узгодженістю обох сторін – це цілком нормально.

Спрощуйте аргументи суперника

Є багато хитрощів, які учасники дискусії активно використовують, щоб перемогти. І як ви зрозуміли, це не тільки провокації. Деякі люди полюбляють використовувати підміну тези (або, по-іншому, «солом’яне опудало») – прийом, який полягає у цілеспрямованому спотворенні/заміні тези співрозмовника. Зазвичай підміняють схожим, але набагато слабшим й абсурдним аргументом, який потім легко спростовують («солом’яне опудало» теж просто зруйнувати) і прирівнюють до спрощення початкової тези.

Коли ви побачили, що співрозмовник використовує цей метод – не реагуйте ніяк. Натомість подумайте, який аргумент суперника є сильним і спростуйте його.

Дебати – це зустріч двох інтелігентних людей. Перехід на особистості, нецензурна лексика, образи тощо під час дискутування є неприпустимими, оскільки вони зруйнують репутацію. Поради, які ми описали вище, допоможуть вам успішно вигравати будь-які дебати, залишаючись при цьому на висоті.