Запитайте юриста: як вийти на роботу під час відпустки для догляду за дитиною?

Share on FacebookTweet about this on Twitter

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Яким чином працівниця може вийти на роботу під час відпустки для догляду за дитиною до трьох років?» – дане запитання розбираємо разом з експертом.

Артем Кузьменко, старший юрист Eterna Law

Вихід на роботу під час відпустки для догляду за дитиною

Законодавство України зазначає, що на період відпустки для догляду за дитиною за працівником зберігається місце роботи (посада). Зокрема, стаття 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР зазначає, що право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом. Одним з таких випадків є відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 18 цього Закону).

Жінка (або інша зазначена особа), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, має наступні варіанти відновлення своєї трудової діяльності:

  • на умовах повного робочого дня. При виході на роботу на повний робочий день відпустка для догляду за дитиною переривається. Однак, жінка, вирішуючи вийти на роботу достроково, зберігає право на поновлення відпустки для догляду за дитиною. Водночас жінка чи інша зазначена особа може на свій розсуд у будь-який час припинити частково оплачувану відпустку, а потім знову піти в таку відпустку (Лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13);
  • на умовах неповного робочого дня. У цьому випадку відпустка не переривається;
  • на умовах неповного робочого дня за сумісництвом. Законодавство чітко не визначає, де (на підприємстві, з яким працівник перебуває у трудових відносинах або на іншому) жінка (або інша зазначена особа) може працювати під час відпустки для догляду за дитиною на умовах неповного робочого дня. Згідно з Листом Мінпраці та соціальної політики України від 05.06.2008 р. № 5305/0/14-08/06, жінка має право працювати на умовах неповного робочого часу і в іншого роботодавця;
  • робота вдома.

Найактуальнішим на сьогоднішній день є питання відновлення трудової діяльності на умовах неповного робочого часу. Саме тому розглянемо його більш детально.

Право на працю на умовах неповного робочого часу під час відпустки для догляду за дитиною

Частина 8 статті 179 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) закріплює право жінки або іншої особи на працю на умовах неповного робочого часу або вдома у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною.

Крім того, роботодавець зобов’язаний, відповідно до ч. 1 ст. 56 КЗпП, встановлювати на прохання жінки (або іншої зазначеної особи) неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Тривалість неповного робочого часу визначається за домовленістю працівника з роботодавцем. Оплата праці за роботу на умовах неповного робочого часу здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку (стаття 56 КЗпП, Лист Міністерства соціальної політики України від 29.08.2012 № 318/13/116-12). Таким чином, жінка або інша особа може обрати зручний для себе графік роботи: неповний робочий день (наприклад, половину робочого дня щодня протягом тижня) або неповний робочий тиждень (наприклад, три повні робочі дні на тиждень).

Отже, працювати на умовах неповного робочого часу під час відпустки для догляду за дитиною дозволяється. Водночас така відпустка не переривається. Для виходу на роботу працівнику необхідно подати заяву, у якій має бути зазначена дата, з якої він виявив бажання приступити до виконання своїх посадових обов’язків, а роботодавець зобов’язаний забезпечити це право шляхом оформлення наказу. Текст заяви може бути довільний, подати дозволяється особисто або надіслати поштою.

Допомога по догляду за дитиною

На сьогоднішній день, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII, допомога при народженні дитини становить 41 280 грн. Така виплата здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень при народженні, а решта суми (30 960 грн.) – протягом 36 місяців ( у розмірі 860 грн. щомісячно).

«Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2001 р. № 1751, фіксує вичерпний перелік підстав для припинення виплати допомоги. Звертаю увагу, що перелік, закріплений у п. 13 зазначеного Порядку, не визначає продовження трудової діяльності працівника підставою для припинення таких виплат.

Отже, вихід на роботу працівника з відпустки для догляду за дитиною жодним чином не впливає на виплату соціальної допомоги. Крім того, для підтримки більш раннього виходу матерів на роботу, держава буде частково компенсувати витрати за послугу «муніципальна няня» (Постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 р. № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»»).

Варто зазначити, що така компенсація є лише додатковим бонусом до основної виплати держави при народженні дитини. Вона виплачується у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає «муніципальна няня». Станом на 1 липня 2019 року такий мінімум становить 1 699 гривень.

Звільнення під час відпустки

Особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, має право звільнитися будь-коли, не очікуючи її закінчення. Варто зазначити, що вона має право вибору процедури звільнення:

  • звільнення на загальних засадах або звільнення з поважної причини (ст. 38, 39 КЗпП);
  • заява про звільнення або заява про звільнення з уточненням причини;
  • повідомлення про звільнення роботодавця за 14 днів або відсутність зобов’язання повідомляти роботодавця про звільнення за 14 днів;
  • розірвання трудового договору після спливу 14 днів або розірвання трудового договору у строк, який просить особа (в межах 14 днів).

У разі, якщо працівник хоче звільнитися останнім днем відпустки для догляду за дитиною, останнім днем такої відпустки є день, коли дитині виповнилося три роки. Дана теза підтверджується Листом Міністерства праці від 17.08.2010 р. № 246/13/116-10.

Інші статті у рубриці: 

Запитайте юриста: правила надання щорічних відпусток

Запитайте юриста: хто може відпочити за рахунок роботодавця?

Запитайте юриста: які права та гарантії мають матері-одиначки на роботі?

Запитайте юриста: особливості сплати аліментів працівниками компаній

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Лучшие статьи за неделю – у вас в почте!

Читайте также