Продовжуємо розвивати тему  про механіку виживання на робочому місці. Наразі будемо розбиратися з мобінгом –  дискримінацією прав людини у трудових відносинах. Саме так загальним терміном описують кілька видів психологічного тиску на працівника у команді (булінг і є саме таким різновидом, проте цькування в колективі відбувається «сам на сам».). Розповідаємо, як захистити себе від цього небезпечного явища.

З погляду закону

Сьогодні у більшості країн протидія мобінгу  регулюється на законодавчому рівні. В Україні це поняття з’явилось нещодавно, хоча випадки психологічного насилля дуже поширені у робочих колективах.  Торік, у березні, депутатами було запропоновано внесення змін у деякі законодавчі акти України відносно протидії мобінгу.  Пропонувалось карати моберів штрафами. Та поки що цей проект у підготовчій стадії і не може бути використаний у правовому полі.

Таким чином, на законодавчому рівні питання мобінгу не врегульоване. Та все ж є позитивні тенденції, наприклад,  закон «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Види мобінгу

Якщо керівник непомітно для інших, але тільки не для вас, ігнорує результати вашої праці, проводить без вашої участі важливі наради, блокує вам доступ до важливої інформації, дає найрутиннішу роботу, то ви стали жертвою вертикального латентного мобінгу – боссингу (боссинг – від англ. boss).

Відчуття ізоляції та дискомфорту на робочому місці, морального утискання, критика з боку колег, приховування ними важливої інформації – все це прояви горизонтального мобінгу. Частіше за все у ньому стають жертвами новачки та працівники, які відрізняються від інших. Заздрість, нудьга, бажання гострих відчуттів спонукають колег стати «мобами» (mob – натовп укр.). Варто чітко розуміти, що мобінг – це довготривале цькування, та не плутати його зі звичайними конфліктами у колективі, які іноді мають місце бути.

Що робити?

Якщо такі нападки відбуваються регулярно і вже визначилися «кривдник(и)», «жертва» і «спостерігачі», ситуація потребує вирішення.

  • проаналізуйте конфлікт, з’ясувавши причини. Не зробивши цього, можна і на іншому місці роботи знову зіткнутися з таким же явищем.
  • проявіть свою компетенцію у робочому процесі. Будьте чемним, досвідченим працівником, ігноруйте плітки. Доведіть свій професіоналізм не тільки керівнику, а ще й особам, які займають важливі посади у компанії.
  • запросіть колег до відвертої розмови, аби прояснити ситуацію.

Як протистояти?

Якщо мета мобів – вижити вас із робочого місця, доведеться застосувати іншу стратегію. Якщо ви не плануєте піти з ворожо налаштованої до вас організації і це  дійсно того варте, доведеться протистояти:

  • будьте завжди напоготові і ні в якому разі не припускайтеся професійних помилок: за вами стежать! Не варто проявляти слабкість, це спонукатиме моберів до ще більшої агресії.
  • скористуйтеся гаджетами: записи протиправних дій з відеокамери та диктофону завжди стримують агресорів загрозою оприлюднення. Отримавши достойну відсіч, мобер, швидше за все, не захоче продовжувати, і, можливо, обере іншу стратегію.
  • визначте лідера мобінгу та дискредитуйте його. Вже сама ваша спроба дискредитування дозволить припинити цькування через соціальне самозбереження.
  • побудуйте ілюзію ігнорування залякувань та тиску. Без психологічного ефекту ініціатива моберів згасає.

Пам’ятайте, що ви – висококваліфікований фахівець, тому без роботи не залишитесь. А ось триматися за вороже налаштовану команду точно не варто: тривожне очікування чергового випаду аж ніяк не сприяє продуктивності і кар’єрному розвитку. Цю думку поділяють і психологи, тому що жодне робоче місце не є дорожчим за душевну рівновагу та фізичне здоров’я.