Запитайте юриста: яка компенсація передбачена працівникам за використання власного автомобіля?

 У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи повинна компанія виплачувати компенсацію працівнику за використання власного автомобіля у службових цілях? Чи має право співробітник використовувати службовий автомобіль у неробочий час/вихідні?». Ці питання від нашого читача розбираємо разом з експертом-юристом.

 

Ярослав Фур’яка, юрист ЮК «Правовий Альянс»

Використання майна працівника роботодавцем, зокрема автомобілів, у господарських цілях зараз вже не є чимось новим. Попри збільшення подібних випадків, обов’язки сторін у таких правовідносинах не завжди до кінця врегульовані належним чином. Зазвичай працівників цікавить питання: чи повинна компанія виплачувати компенсацію за використання автомобіля працівника у службових цілях? Щоб бути впевненим, що ваша послуга підприємству буде оплачена, треба правильно оформити такі відносини.

Існує декілька варіантів:

  • укладання договору використання автомобіля з компенсацією;
  • оренда автомобіля;
  • позичка.

Договір використання автомобіля з компенсацією

Такий варіант буде доречним у випадку, коли авто використовується в межах робочого часу або нерегулярно. Плюсом є те, що решту часу (поза робочими обов’язками) працівник може вільно використовувати свій автомобіль. Адже транспортний засіб не переходить у постійне використання підприємством, як у випадку укладання договору оренди або позички, а залишається у власності працівника.

Також важливо, що у випадку укладання договору використання автомобіля з компенсацією, працівник повинен сам керувати своїм авто. Підприємство не може надати цей автомобіль у користування комусь іншому.

Такі висновки можна зробити зі статті 125 Кодексу, яка визначає, що працівники можуть розраховувати на компенсацію під час використання своїх інструментів для потреб компанії.

Віднесення авто до інструментів, про які говориться в статті 125 КЗпП, підтверджується Листом Головної державної податкової інспекції, який і досі залишається актуальним. Аналогічна думка зазначена й у Листі.

Варто звернути увагу, що компенсації підлягає тільки амортизація, або іншими словами – зношення автомобіля. Підтримка авто в належному технічному стані залишається за власником. Звісно, вона може бути компенсована, але тільки за рішенням або домовленістю з підприємством.

Беззаперечною перевагою застосування договору використання автомобіля з компенсацією є простота документального оформлення, у порівнянні з договором оренди чи позички, які потребують нотаріального посвідчення (ст. 799 та 828 Цивільного кодексу України). Це можливо реалізувати за заявою працівника, якщо така процедура передбачена колективним договором або укласти окремий договір про використання авто з компенсацією. Водночас варто не забувати, що стаття 6 Цивільного кодексу України дає можливість сторонам укласти договори, не передбачені актами цивільного законодавства, але які відповідають його загальним засадам.

Таким чином, працівник має право на отримання компенсації за використання транспортного засобу в інтересах компанії, але тільки за його амортизацію, за умови належного оформлення таких правовідносин із роботодавцем. До того ж, в такому випадку немає потреби складати акт прийому-передачі майна, що є плюсом для працівника, адже автомобіль залишається у його власності і ним може користуватись лише сам працівник.

Використання службового автомобіля в особистих цілях

Не втрачає своєї актуальності й протилежна ситуація, коли працівник хоче скористатися авто, що знаходиться у власності підприємства, в особистих цілях. Така можливість у працівника є.

По-перше, це може бути передбачено у трудовому або колективному договорі в розділі «Оплата праці», а також в окремих положеннях або правилах використання автомобіля. Тобто така послуга буде входити у соціальний пакет працівника (матеріальні бонуси, які роботодавець вирішив надати працівникам понад їх основну та додаткову зарплату). Водночас під час використання автомобіля, оплата його заправки покладається на працівника, а також у наступний робочий день автомобіль повинен бути у такому самому стані та мати стільки палива, як і в робочий день напередодні.

По-друге, можливо оформити оренду автомобіля працівником у підприємства. Орендну плату при цьому можна встановити формальну, на мінімальному рівні. Такий договір повинен укладатися відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Важливо не забувати під час використання договору оренди і те, що він підлягає нотаріальному посвідченню. Передача авто назад відбувається зі складанням акту прийому-передачі.

Договір позички

Він може передбачати як оплатне, так і безоплатне користування автомобілем протягом визначеного терміну. Такий договір підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Для передачі авто у користування, позичкодавець (підприємство) та користувач (працівник) складають акт прийому-передачі. Повернення товару також відбувається зі складанням акту.

Отже, бачимо, що працівник має право скористатись службовим авто використовуючи один із трьох варіантів оформлення цих правовідносин.

Водночас хочемо нагадати працівникам, що у цих випадках вони документально засвідчують факт використання автомобіля поза робочими обов’язками. Тому варто бути обережним, адже ВГСУ від 27 березня 2017 року постановив, що під час використання службового авто, не пов’язаного з виконанням робочих обов’язків, відповідати за нанесену шкоду повинен сам водій авто, а не особа, що є власником.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також