Запитайте юриста: чи повинні студенти, які навчалися на бюджеті, відшкодовувати державі кошти за освіту?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи повинні випускники, які навчалися на бюджеті, відшкодовувати державі кошти за навчання, якщо вони не хочуть працювати за направленням?», «У яких випадках і хто має відшкодовувати кошти за навчання?», – на запитання наших читачів відповідає юристка.

Анастасія Равлик,
юристка ЮФ «Кушнір, Яким’як та Партнери»

Чи повинні випускники, які навчалися на бюджеті, відшкодовувати державі кошти за навчання, якщо вони не хочуть працювати за направленням?

Чинний Закон не зобов’язує випускників, які навчаються/навчалися за державні кошти, відпрацьовувати за направленням не менше 3-х років або відшкодовувати державі вартість навчання, якщо вони не хочуть відпрацьовувати.

Дійсно, до 2014 року випускники ВНЗ, які навчалися на бюджеті, повинні були відпрацювати не менше 3-х років після закінчення навчання за направленням. Невідпрацювання встановленого трирічного строку тягнуло за собою обов’язок відшкодувати вартість навчання та пов’язаних з ним витрат. Як показує судова практика, стягувалася не лише вартість навчання, але й виплачена академічна стипендія.

Втім, вже у 2014 році відповідну норму було виключено з Закону, а в чинному Законі не йдеться про обов’язкове трирічне відпрацювання випускниками ВНЗ, які навчалися за бюджетні кошти.

Цікаво, що у своїй Ухвалі № 39981596 від 10.07.2014 ВАСУ відмітив, що обов’язкове відпрацювання/відшкодування вартості навчання випускниками ВНЗ порушує їхні конституційні права, а саме – право на працю та безкоштовну ВО.

Випускники ВНЗ, які навчаються зараз або вступали після 2014 року на бюджет, не повинні відпрацьовувати чи відшкодовувати кошти за навчання після закінчення ВНЗ.

Чи можливе стягнення вартості навчання з випускників, які вступали навчатися до 2014 року та не відпрацювали трирічний термін? Яка відповідальність передбачена за це?

Попри те, що чинний Закон такого обов’язку не передбачає, ситуація для випускників ВНЗ, які вступали до 2014 року, дещо відрізняється.

Так, на момент їхнього вступу до ВНЗ була чинною ч. 2 ст. 52 Закону відповідно до якої, випускники ВНЗ, які навчалися на бюджеті, повинні були відпрацювати за направленням або, відповідно, відшкодувати кошти (норма була чинна до 06.09.2014). Такий порядок був затверджений Постановою, яка втратила чинність у 2017 році, та поширювався на студентів, які навчаються за держзамовленням за медичними спеціальностями.

Підставою для відпрацювання випускником за направленням була угода про підготовку фахівця з ВО, укладена між студентом і ВНЗ при вступі, яка покладала на випускника обов’язок відпрацювати за направленням 3 роки після закінчення навчання, а у випадку невідпрацювання – відшкодувати державі кошти.

Відповідно, якщо громадянин вступив до ВНЗ на бюджет до 06.09.2014 року, тобто тоді, коли ч. 2 ст. 52 Закону була чинною, і він добровільно підписав відповідну угоду, якою погодився на працевлаштування НЗ/відшкодування вартості навчання у разі відмови від працевлаштування, або ж на той момент вже отримав направлення на роботу/був працевлаштований за направленням, такий громадянин зобов’язаний виконати взяті на себе зобов’язання.

У випадку порушення умов угоди, кошти за навчання ВНЗ може стягнути з випускника в судовому порядку. Така правова позиція викладена в Постанові ВСУ № 753/8546/16-ц від 20.03.2019.

Судова практика з цього питання однозначна – положення чинного Закону, за яким випускники звільнені від обов’язку відпрацювання, до таких випускників не застосовуються.

Водночас випускник, який не відпрацював встановлений трирічний строк за направленням, повинен компенсувати, крім вартості навчання, також усі витрати, зокрема, виплату академічної стипендії. Такий висновок зробив Верховний Суд в Постанові від 15 травня 2019 року (справа № 598/760/17), Постанові від 30 січня 2019 року (справа № 607/3682/17), Постанові від 26 червня 2019 року (справа № 607/7122/17-ц).

У яких випадках і хто має відшкодовувати кошти за навчання?

Окрім обов’язку відшкодовування коштів за навчання випускниками, які вступили та навчалися за кошти держбюджету до 2014 року та підписали відповідну угоду про відпрацювання, на сьогодні єдиним випадком, коли студент має відшкодовувати кошти, є повторний вступ на бюджет.

Так, ст. 4 Закону передбачає, що право на безоплатне здобуття вищої освіти за конкурсом мають українці лише якщо вони здобувають відповідний ступінь вищої освіти (бакалавр/магістр) вперше.

Студент має право навчатися за бюджетні кошти один раз на бакалавраті та один раз на магістратурі. В такому випадку студент не зобов’язаний відшкодовувати державі виділені нею кошти за навчання такого студента.

Якщо ж студент не закінчив навчання на бакалавраті за одною спеціальністю, але хоче вступити на бакалаврат на іншу спеціальність, то в такому випадку студент повинен відшкодувати гроші, витрачені раніше державою на його навчання. Порядок такого відшкодування коштів затверджений Постановою.

Зауважимо, що обов’язок відшкодування державі коштів виникає у студента після успішного проходження конкурсу та зарахування до ВНЗ та поширюється лише на тих студентів, які вирішили повторно навчатися за кошти держбюджету після 1 вересня 2015 р.

В такому разі, студент повинен протягом 10 робочих днів з дня початку відповідного навчального року повернути гроші (п. 3 Порядку). Якщо ж студент не відшкодував кошти або не подав документ, що підтверджує це протягом 10 робочих днів з дня здійснення платежу, його негайно відраховують (п. 8 Порядку).

Втім, і з цього положення є винятки. Так, право на безкоштовне здобуття вищої освіти за другою спеціальністю мають особи, які через проблеми зі здоров’ям не можуть працювати за отриманою раніше кваліфікацією, це має бути підтверджено висновком МСЕК (п. 1 ст. 4 Закону).

Також не повинні відшкодувати вартість навчання студенти наступних ВНЗ:

  • які мають специфічні умови навчання (готують співробітників поліції, наприклад);
  • військові навчальні підрозділи ВНЗ. Для них передбачений окремий порядок відшкодування витрат на навчання (п. 1 Порядку);
  • студенти, які подали заяву про відрахування ще до початку навчального року і не приступили до навчального процесу.
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також