У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Яких соціальних гарантій, гарантованих державою, буде позбавлений працівник, який працевлаштований неофіційно?», «Чи може працівник добитися виплати зарплати, якщо він працевлаштований неофіційно?», «Що працівнику робити у разі, якщо офіційну зарплату йому виплатили, а неофіційну – ні?» – допоможе прояснити ситуацію експерт.

Олексій Тітаренко,
партнер АО ALLIES

На тему заробітної плати в «конвертах» та «тіньової» зайнятості вже написано багато статей. Але дані питання й надалі залишаються проблемними та актуальними.

Тому необхідно знову і знову привертати увагу найманих працівників до цієї теми, зокрема, до переваг легальної праці та суттєвих недоліків тіньової зайнятості.

Яких соціальних гарантій та прав буде позбавлений працівник, який працевлаштований неофіційно?

Оскільки прав та гарантій працівників багато і пересічному громадянину тяжко проаналізувати велику кількість нормативно-правових актів, в яких вони містяться, доцільно буде зупинитись на основних.

Основні права та гарантії при прийнятті на роботу, зокрема:

  • Право укласти трудовий договір (ст. 21 Кодексу).
  • Заборона необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу (ст. 22 Кодексу).
  • Заборона відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати зарплату через вагітність/наявність дітей віком до 3-х р., а одиноким матерям – через наявність дитини віком до 14-ти р./дитини-інваліда (ст. 184 Кодексу).
  • Гарантії надання першого робочого місця молоді та встановлення квот для підприємств щодо сприяння у працевлаштуванні молоді (ст. 197 Кодексу).

Основні права та гарантії працівників під час виконання трудових обов’язків, зокрема:

  • Право на нормований робочий час (Глава 4 Кодексу).
  • Право на відпочинок та відпустку. Гарантії щодо заборони роботи у вихідні дні (Глава 5 Кодексу).
  • Право на належну оплату праці (Глава 7 Кодексу).
  • Гарантії жінок, що працюють (Глава 12 Кодексу).
  • Гарантії молоді, що працює (Глава 13 Кодексу).

Основні права та гарантії працівників при звільненні, зокрема:

  • Право на розірвання ТД з ініціативи співробітника (ст. 36 Кодексу).
  • Право на здійснення повного розрахунку з працівником у день звільнення (ст. 116 Кодексу).
  • Право на дотримання процедури звільнення (Глава 3 Кодексу).
  • Право на виплату вихідної допомоги (ст. 44 Кодексу).
  • Право на поновлення на роботі в судовому порядку у разі незаконного звільнення (ст. 235-238 Кодексу).
  • Гарантії захисту прав працівника при звільненні з ініціативи роботодавця (державою встановлено обмежену кількість підстав звільнення працівника з ініціативи роботодавця) (ст. 40-43-1 Кодексу).

Отже, якщо працівник працює легально, він наділяється державою низкою трудових прав та для нього створюється певна система соціальних гарантій. Тому переваги легальної праці є очевидними.

Наслідки тіньової зайнятості для працівника

Наслідком тіньової зайнятості (нелегальної праці) та заробітної плати в «конверті» є відсутність у працівника будь-яких законодавчо встановлених прав та соціальних гарантій.

Водночас з тіньовою зайнятістю пов’язана й інша суттєва проблема – виплата заробітної плати в «конверті» та можливість її стягнення у разі невиплати.

Чи можливо працівнику добитися виплати зарплати, якщо він працевлаштований неофіційно? Що робити у разі, якщо офіційну зарплату йому виплатили, а неофіційну – ні?

Ситуація може бути не такою складною, якщо з працівником укладено трудовий договір та частину заробітної плати він отримує в офіційному порядку (зазвичай, вона є мінімальною), а частину – у «конверті».

Безсумнівно, добитись виплати заробітної плати з офіційної її частини буде непроблематично. А ось що робити з заробітною платою в «конверті»?

Варто розуміти, що в переважній більшості випадків суди ухвалюють рішення не на користь працівників, які отримують заробітну плату неофіційно.

Так відбувається тому, що працівнику просто неможливо довести факт укладення з ним трудового договору та допуску його до роботи, розповсюдження на такого працівника ПВТР підприємства, оскільки ні наказу, ні запису в трудовій книжці існувати не буде.

Запис у трудовій книжці та наказ про прийняття на роботу вважаються доказами роботи співробітника на певному підприємстві.

Якщо все ж таки з працівником укладено трудовий договір і частина заробітної плати виплачується офіційно, а частина – в «конверті», то працівнику буде практично неможливо довести факт сплати йому роботодавцем неофіційної частини заробітної плати, як і визначити її розмір.

Тому погоджуючись на заробітну плату у «конверті» та тіньову зайнятість працівник свідомо позбавляє себе усіх трудових прав та соціальних гарантій, встановлених для нього державою.

До яких органів звертатися працівнику за захистом своїх прав у разі невиплати зарплати, зокрема, «у конверті»?

Кодексом визначено перелік органів, які наділені правом розглядати трудові спори (ст. 221).

До них відносяться:

  • Комісії з трудових спорів.
  • Районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди.

Розгляд трудових спорів комісіями не настільки розповсюджене явище, як розгляд таких спорів судами.

Тому, якщо права працівника порушені, зокрема, якщо співробітникові не виплачена заробітна плата, він має право звернутись до суду, щоб захистити свої права:

  • протягом 3-х міс. з дня, коли він дізнався/повинен був дізнатися, що його права порушили;
  • а у справах, що стосуються звільнення – протягом 1-го міс. з дня, коли йому вручили копію наказу про звільнення.

Якщо працедавець порушує законодавство про оплату праці, співробітник може звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком.

Отже, резюмуючи викладену інформацію, можливо прийти до однозначного висновку – переваги легальної праці криються в трудових правах та соціальних гарантіях працівника. Легальна праця – це запорука вашого надійного майбутнього!