У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи є обов’язком роботодавця надавати працівникам соцпакет та яка його відмінність від трудових соціальних гарантій» – відповідь на це питання знайдете у новому випуску.

Орест Бумба, молодший юрист ЮФ «Кушнір, Яким’як та Партнери»

В умовах сучасного ринку праці та великого попиту на висококваліфікованих працівників роботодавці застосовують різноманітні інструменти для залучення працівників до роботи у своїх компаніях. Чи зобов’язаний роботодавець забезпечувати працівників абонементами у басейн, проводити щомісячні корпоративи або оплачувати курси китайської мови? Що з переліченого входить у соціальний пакет? Який мінімум гарантій вимагає законодавство від роботодавця?

Що таке соціальний пакет?

До соціального пакета можуть входити будь-які додаткові пільги, бонуси, які роботодавець надає поряд з базовими соціальними гарантіями. Складові соціального пакета унікальні у кожної компанії.

Серед іншого, до соціального пакета роботодавці включають:

  • Медичне страхування, яке на даний момент, відповідно до пункту 3 частини 4 статті 6 Закону України «Про страхування», є добровільним видом страхування працівників.
  • Безкоштовні абонементи у спортивні зали.
  • Святкування корпоративних заходів.
  • Корпоративний транспорт, персональних водіїв.
  • Оплату курсів іноземних мов, тренінгів для професійного розвитку працівників.
  • Можливість виконання роботи поза місцем розташування офісу.

Різниця наповненості соціального пакета зумовлена конкуренцією на ринку праці, рівнем дохідності роботодавця, необхідністю в утриманні на робочому місці високопрофесійних працівників. На обсяг соціального пакета можуть впливати потреби працівників у конкретній сфері, посада, стаж роботи та професійні навички.

Що роботодавець зобов’язаний включати у соціальний пакет?

Перш за все, соціальний пакет – це право роботодавця, а не обов’язок. Трудове законодавство не передбачає жодних обов’язків щодо забезпечення соціального пакета для працівників.

Можливість надавати додаткові пільги понад встановлені законодавством гарантії зазначена у статті 9-1 Кодексу законів про працю України (далі – «КЗпП України»). Необхідно розуміти різницю між соціальним пакетом та соціальними трудовими гарантіями.

Для прикладу, основна відпустка тривалістю 24 календарних дні передбачена у статті 6 Закону України «Про відпустки», належні умови праці, офіційне працевлаштування – вимоги КЗпП України. Виконуючи перелічені пункти, роботодавці не надають соціальний пакет, а лише дотримаються обов’язків, встановлених трудовим законодавством. А такі бонуси, як корпоративний транспорт, тренажерний зал, оплачуваний відпочинок, розвиток корпоративної культури тощо є заохоченнями з боку роботодавця та відносяться до соціального пакета.

Отже, додаткові заходи, що не передбачені КЗпП України, можуть входити до соціального пакета.

Що таке трудові соціальні гарантії?

Кожен роботодавець зобов’язаний забезпечити базовий рівень умов для повного здійснення громадянами права на працю. Трудові соціальні гарантії, на противагу соціальному пакету, є обов’язковими для роботодавця та передбачені у КЗпП України, а також інших нормативних актах. Зокрема, до трудових соціальних гарантій включаються:

  • Офіційне оформлення трудових відносин з працівником перед фактичним допуском до роботи (стаття 24, абз. 1 частини 2 статті 265 КЗпП України).
  • Щорічна відпустка тривалістю 24 календарні дні; для працівників, зазначених у частині 2 статті 6 ЗУ «Про відпустки», така відпустка за кожні два відпрацьовані роки збільшується на два календарних дні, але не більше 28 календарних днів. Закон України «Про відпустки» містить й інші обов’язкові для роботодавця гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам.
  • Відшкодування працівнику витрат та отримання компенсацій, пов’язаних зі службовими відрядженнями (стаття 121 КЗпП України).
  • Оплата у подвійному розмірі роботи, виконуваної у святковий і неробочий день (стаття 107 КЗпП України).
  • Виплата вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку при розірванні трудового договору (стаття 44 КЗпП України).
  • Перерва на обід, як правило через чотири години після початку роботи, лікарняні, та інші гарантії, передбачені КЗпП України.

Залежно від сфери діяльності, до роботодавця можуть застосовуватись вимоги, передбачені спеціальним законодавством.

Отже, поширена думка про обов’язок роботодавця забезпечити соціальним пакетом працівника є помилковою, бо чинне законодавство не передбачає такого обов’язку. Привілеї, бонуси та пільги, що надаються працівнику під назвою «соціальний пакет» виступають факультативним інструментом для конкуренції на ринку праці.

Інші статті у рубриці: 

Запитайте юриста: наради в неробочий час – йти чи не йти?

Запитайте юриста: чи маєте ви право переносити обідню перерву та йти з роботи раніше?

Запитайте юриста: на яку матеріальну допомогу від роботодавця ви маєте право?

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!