Запитайте юриста: які пільги передбачені працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Які співробітники можуть розраховувати на пільги та компенсації?», «Як нараховується доплата за шкідливі умови праці?». Відповіді експертів читайте в новому випуску.

Ярослава Івасюк, старший радник АО «КМ Партнери»

Ірина Гочачко, юрист АО «КМ Партнери»

Для кожного співробітника гарантовано повинні бути створені безпечні та нешкідливі умови праці. Однак існують випадки, коли з огляду на характер виробництва працедавець з об’єктивних причин не може забезпечити їх на 100%. Таким співробітникам законодавство надає додаткові соцгарантії: пільги та компенсації.

Які співробітники можуть розраховувати на пільги/компенсації?

Таке право мають співробітники, праця яких пов’язана з умовами роботи, які визнаються небезпечними та шкідливими. Існують закріплені на законодавчому рівні переліки виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з умовами праці, які є шкідливими та важкими: Список № 461, Список № 1290 та Перелік № 163. Однак навіть якщо посада (професія) співробітника зазначена в одному зі списків, це не гарантує надання пільг, так само як і її відсутність в таких списках не виключає можливості отримання пільг.

Щодо пільг та компенсацій, то їх встановлюють не за фактом зайняття певної посади, а за умови, що шкідливі умови роботи наявні. Факт наявності та ступінь їх шкідливості встановлюється на основі результатів атестації робочого місця за умовами праці.

Як здійснюється оцінка умов праці на робочих місцях? Хто має проводити оцінку?

Атестація проводиться обов’язково лише у випадку, якщо шкідливі та небезпечні умови наявні. В іншому випадку це є правом, а не обов’язком працедавця. Проводить її атестаційна комісія, склад та повноваження якої визначає керівник компанії своїм наказом. До складу комісії обов’язково повинен входити представник трудового колективу, натомість всі інші члени визначаються керівником самостійно.

У ході своєї роботи комісія визначає робочі місця, які будуть атестуватися, а також обсяги досліджень шкідливих і небезпечних факторів робочого середовища та організовує їх проведення (здійснюється оцінка умов праці, визначаються причини їх виникнення, проводяться санітарно-гігієнічні дослідження, встановлюється ступінь шкідливості).

Результати своєї роботи стосовно кожної посади комісія викладає в Карті умов праці: зазначає, зокрема, пільги та компенсації, на які має право співробітник, зайнятий на робочому місці, що атестується.

На які пільги/компенсації може розраховувати співробітник за роботу зі шкідливими та важкими умовами роботи?

 • Тривалість часу роботи буде скорочено (ст. 51 КЗпПУ). Згідно з Переліком № 163, може складати від 24 до 36 год/тиж (залежно від посади).
 • Додаткову оплачувану відпустку (ст. 76 КЗпПУ). Відповідно до Списку № 1290, вона може становити від 2 до 35 к. д.
 • Підвищену оплату праці (ст. 100 КЗпПУ). Доплата за роботу у важких та шкідливих умовах встановлюється в розмірах 4, 8, 12% тарифної ставки (посадового окладу), а за працю в особливо важких та особливо шкідливих умовах 16, 20, 24% тарифної ставки (посадового окладу). Розмір доплати залежить від шкідливості умов роботи.
 • На оплачувану перерву санітарно-оздоровчого призначення (168 КЗпПУ) можуть розраховувати особи, що зайняті роботою у холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажники тощо у передбачених законом випадках.
 • Видачу спецодягу (ст. 163 КЗпПУ). Безкоштовно співробітникам, що працюють за шкідливих умов роботи, видаються спецодяг, спецвзуття та інші ЗІЗ.
 • Видачу мила та знешкоджуючих засобів (ст. 165 КЗпП). Здійснюється на роботах із забрудненнями та негативним впливом на шкіру.
 • Пенсія на пільгових умовах. ЇЇ можуть отримати громадяни, які трудяться повний робочий день на роботі зі шкідливими та важкими умовами роботи, після того, як їм виповнилося 55 р., наявний страховий стаж повинен бути не менше 30 років (чоловіки) – з них не менше 12 р. 6 міс. на таких роботах; і не менше 25 років (жінки) – з них не менше 10 р. на таких роботах (ст. 114 Закону).

А також працівники можуть розраховувати на безоплатне:

 • лікувально-профілактичне харчування (ст. 166 КЗпПУ, Перелік № 4/П-1).
 • молоко (рівноцінні харчові продукти) (ст. 166 КЗпПУ). Таке право передбачене для співробітників на роботах, пов’язаних із виробництвом або застосуванням хімічних речовин. Проте Порядок безплатної видачі молока втратив чинність, а тому всі питання наразі вирішуються роботодавцем самостійно.
 • газовану солону воду – забезпечуються співробітники гарячих цехів і виробничих дільниць (ст. 167 КЗпПУ).

Окрім передбачених законодавством пільг, працедавець має право додатково власним коштом встановлювати й інші пільги/компенсації (наприклад, надавати путівки на санаторно-курортне лікування).

Як нараховується доплата за шкідливі умови роботи?

Правовою підставою для отримання співробітником пільг та компенсацій є наказ працедавця про затвердження результатів атестації.

Конкретні види та розміри пільг (розмір доплати, кількість днів додаткової відпустки, тривалість робочого дня) встановлюються окремим наказом керівника після погодження з профспілковим комітетом або, за його відсутністю, з представником трудового колективу.

Доплати у зв’язку з роботою зі шкідливими та важкими умовами роботи виплачуються у складі зарплати.

Відповідальність працедавців, які порушують вимоги щодо призначення доплат/проведення атестації?

Відповідальність за порушення терміну проведення атестації та порядку її проведення, а також окремо за ненадання пільг співробітникам, що працюють зі шкідливими та важкими умовами роботи (можлива кваліфікація, як за два різні правопорушення):

 • для посадових осіб роботодавця (ст. 41 КУпАП) – від 30 до 100 НМДГ;
 • для працедавця (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП) – у розмірі мінімальної зарплати (6 000 грн) за кожен вид правопорушення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також