Запитайте юриста: зарплата в іноземній валюті – погоджуватися чи ні?

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи законно працівнику погоджуватися на зарплату в іноземній валюті? Які дії працівника, якщо курс гривні до іноземної валюти буде змінюватися?». Відповіді на запитання – у новому випуску.

Дмитро Шабага, юрисконсульт robota.ua

 Зарплата в іноземній валюті: що говорить закон?

Донедавна питання виплати заробітної плати працівникам в іноземній валюті та закріплення виплат до еквівалента суми в іноземній валюті було досить спірним. Проте, враховуючи норми чинного законодавства України, а також останню судову практику, ми приходимо до наступних висновків.

Заробітною платою є винагорода, обчислена, зазвичай, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникам за роботу (ст. 1 Закону про оплату праці, далі – Закон). Для встановлення розміру зарплати звертають увагу, зокрема, на професійно-ділові якості працівників, умови та складність роботи, результати праці.

На підставі договору з роботодавцем працівник має законне право на грошову винагороду за працю, відповідно до колективного договору та інших законодавчих актів (ст. 21 Закону).

Варто зазначити, що в Україні зарплата працівникам виплачується у грошових знаках, які мають законний обіг на її території (ст. 23 Закону).

У статті 192 ЦКУ йдеться про те, що гривня є законним платіжним засобом в Україні. Іноземну валюту можна використовуватися у випадках і порядку, які встановлює закон.

Що стосується грошового зобов’язання – воно виконується теж у гривнях, відповідно до ч. 1 ст. 533 ЦКУ. Водночас, закон говорить про те, що роботодавець та працівник можуть у зобов’язанні визначити грошовий еквівалент в іноземній валюті також (ч. 2 ст. 533 ЦКУ).

Отже, на території України законом передбачено здійснення платежів у гривні, проте не заборонено використання іноземної валюти. Це позиція Верховного Суду № 761/21776/16-ц.

Варто зауважити, що сторони трудового договору можуть визначити розмір зарплати працівника у гривні із зазначенням еквівалента суми в іноземній валюті, що дасть можливість конвертувати заробітну плату кожного місяця відповідно до курсу іноземної валюти, за якою закріплена заробітна плата умовами договору.

Як уникнути можливих ризиків у разі зміни курсу гривні до іноземної валюти?

Щоб працівник почував себе у безпеці за будь-яких валютних коливань, необхідно дотримуватись простих правил:

  • Письмовий трудовий договір

Для того щоб у майбутньому не виникало питань щодо домовленостей та тонкощів обчислення заробітної плати, потрібно закріпити такі домовленості письмово. Розмір заробітної плати має бути прозорим та зрозумілим працівнику. Документальне підтвердження домовленості є беззаперечним аргументом у будь-яких конфліктних ситуаціях, які потенційно можуть виникнути між працівником та роботодавцем.

  • Оклад та премія

Сума заробітної плати, на яку ви погоджуєтеся, має на 100% входити до розміру окладу. У випадку, якщо вашу заробітну плату ділять на оклад та премію, немає ніяких гарантій, що ви цю премію отримаєте.

  • Дата вирахування

Зазначте дату, на яку в майбутньому будете орієнтуватися під час конвертації з іноземної валюти. Оскільки ринок валют досить динамічний, потрібно чітко вказати у трудовому договорі – станом на яку дату буде конвертуватися заробітна плата. Це може бути дата виплати заробітної плати або ж початок/кінець обраного вами календарного місяця.

  • Точність у нарахуванні заробітної плати

Перевіряйте суму нарахування заробітної плати. Трапляються випадки, коли людський фактор призводить до помилок під час нарахування заробітної плати. Навіть якщо сума зарплати перевищила суму, яку вам зобов’язані були виплатити відповідно до трудового договору, роботодавцю нічого не заважає домогтися залишку коштів назад. Не соромтесь запитати у роботодавця про розрахунковий лист, у якому чітко вказана сума заробітної плати та порядок її розрахунку.

  • Захист є

Не бійтеся звертатися до органів державної влади за захистом чи відновленням своїх порушених прав. Практика показує, що суди під час вирішення спорів між роботодавцями та працівниками стають переважно на бік працівника.

Дотримуючись цих простих правил, ви завжди зможете почувати себе захищеним від будь-яких неправомірних дій з боку роботодавця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також