Тільки всі оговталися від початку пандемії та навчилися спокійно сприймати цифри Covid-статистики, як навколо з’явилися нові приводи для масової паніки. Як би ми не намагалися фільтрувати інформацію, все одно на роботі, по радіо, та навіть у маршрутці чутно розмови про наближення війни. Президент та топ-чиновники переконують, що приводів для паніки немає і ситуація на наших кордонах ніяк не змінилася. Якщо це не допомагає вам заспокоїтися, то пропонуємо дієві поради, які допоможуть не піддаватися паніці та продовжувати жити нормальним життям.

Перевірка інформації

Неможливо просто взяти і перестати читати новини. До того ж якщо повністю відгородити себе від інформації, то ви поставите під загрозу внутрішні механізми самозбереження. Адже поінформованість є питанням визначеності життя. Проте надлишок повідомлень здатний заблокувати раціональність і увімкнути паніку. То як же бути?

Найперше і найосновніше правило – потрібно перевіряти інформацію.

Навіть, якщо ви отримуєте її з дуже авторитетного джерела, не лінуйтеся перевірити ще у кількох. Не виключайте людський фактор у перекладі іноземних новин чи втрату інформації під час передачі від однієї особи іншій. І перевіряйте все, що чуєте чи бачите.

Відпочинок і діджитал детокс

Намагайтеся проводити більше часу з близькими або займіться улюбленою справою. Головне, щоб ваші думки були зайняті лише тим, що ви робите, і не виникало бажання заглянути у соцмережі. Приділіть час активним зимовим забавам, поки погода за вікном це дозволяє зробити. Так ви зможете відволіктися від напливу інформації, отримаєте заряд енергії від активностей та позитивні емоції від самого відпочинку.

План дій

Найчастіше нас лякає не сама ситуація, а невизначеність, яку вона провокує. Коли ви не знаєте, що робити та чого очікувати. Ми не закликаємо скуповувати гречку та збирати тривожну валізу, але розробіть план дій на випадок надзвичайної ситуації. Так ви заспокоїте себе і зможете відповісти на внутрішні питання: «Що я буду робити, якщо…?».

Розмови

Відчувати страх та тривогу – не соромно.

Щоб ланцюжок ваших роздумів не привів до панічної атаки, говоріть про свої хвилювання з друзями чи рідними.

Часто такі розмови дають змогу не лише розрядитися, а й знайти рішення або розробити той же таки план дій. Якщо від розмов з близькими не легшає, зверніться до фахівця, який точно зможе розібратися у природі вашого страху та знайти шлях до заспокоєння.

Сон та режим

Для психіки краще, коли ми залишаємося у звичному режимі: в один час прокидаємося, працюємо, харчуємось та відпочиваємо. Будь-які зміни цих ритуалів сигналізують організму про збій звичного життя, і як результат з’являється паніка. Тож намагайтеся підтримати свій організм і не давати йому приводів для хвилювання. Те саме стосується і достатньої кількості сну. Так ви зменшите рівень стресу і не будете створювати додаткового навантаження на організм. Важливо також за кілька годин до сну не читати новини та не їсти жирної їжі, щоб відновитися і не споглядати панічні сновидіння.

Пошук позитиву

Серед усього цього нагнітання обстановки дуже важко знайти позитив. Тим більше, що нам властиво зосереджувати свою увагу на негативі. Психологи дослідили, що знівелювати одну негативну подію в середньому може три позитивних. Тож допоможе вирівняти ваш психоемоційний стан споживання більшої кількості позитивної інформації. Спробуйте знайти такі джерела і проекспериментувати.

Важливо розуміти, що ми ніяк не можемо вплинути на те, що зараз відбувається, і сприймаємо інформацію для того, щоб бути обізнаним і мати план дій, а не впадати в паніку. Тож зберігаємо спокій і віримо лише офіційним фактам.