Злість вважається найпотужнішою людською емоцією, яка провокує випустити назовні потаємного звіра, що живе у кожному з нас. Чийсь звір може бути агресивним, схильним до непередбачуваних дій, навіть фізичних. А в інших він нагадує хитрого та мстивого хижака або розлюченого боягуза, який у мить люті стає майже героєм. Бо невідомо звідки з’являються такі сили, про які ніхто навіть не підозрював: можна зрушити гори або ще щось. І вряд чи хто хотів би подивитись на себе збоку в такі моменти (Халк, ми тебе розуміємо). Оскільки ми, сучасні люди, вже знаємось на емоціях, то й розглянемо злість більш детально, з’ясуємо, як обернути такий емоційний стан собі на користь.

Вийдіть, будь ласка, з себе

Головна причина злості – усвідомлення того, що наші інтереси оцінюють дуже низько. Таке ставлення викликає з нашого боку обурення та навіть агресію. Щоб довести помилку, ми готові позбавити суб’єкт нашої злості добрих відносин, дружби, підтримки, грошей або іноді навіть погрожувати фізичною розправою.

Фізично, з позиції медицини, все починається з мозку: як і більшість емоцій, злість виникає у мигдалеподібній структурі, яка відповідає за виявлення загроз нашому стабільному стану комфорту. Дуже ефективно: включити тривогу до того, як небезпека буде усвідомлена. Потім мозок подає хімічні сигнали: до нього надходить адреналін, який викликає вибух люті. Водночас вираз обличчя розгніваної людини відповідний: спеціальні дослідження виявили, що така міміка не є вільною, такий вираз обличчя запрограмував наш мозок, і він спрямований на демонстрацію фізичної сили в очах суперника. Так продовжується кілька хвилин: пульс прискорюється, кров надходить у кінцівки, людина червоніє та часто дихає. На цей короткий час ми і маємо потужний потенціал енергетичного палива: у такому стані людина більш уважна та працездатна.

Велика різниця

Приводів для одержання адреналіну таким чином зараз всюди достатньо: вдома, на роботі, на вулиці… Гніваються близькі, колеги, знайомі тощо. Головне використати момент гніву на краще, адже злість може бути як здоровою, так і ні. Головна відмінність здорової емоції від нездорової – відсутність бажання шкодити оточенню фізично або словом, самостверджуватись коштом інших, зневажати їхні особисті кордони.

За умови зіткнення з нездоровою злістю обов’язково потрібно захищатись: виявити протест та дати відсіч, здійснити дії для самозбереження, які будуть доречні у даній ситуації. Догма покірності та смиренності – застаріла реакція.

Мобілізація

Гнів може зробити зі станом людини дивні речі. Психологи вважають, що не слід намагатися ігнорувати подібні відчуття. Прагнути придушити злість, на думку спеціалістів, – найгірший варіант. Дивитись на це позитивно? Так можна, але ризиково: позитив – це гарна емоція, але в цій ситуації вона робить нас довірливими та егоїстичними. І справді, як же не зробити собі коханому якусь приємність, адже так перенервував? Таким чином легко стимулювати переїдання, зловживання алкоголем або вчинки, про які можна пожалкувати у майбутньому.

Зовсім не варто опускати руки та чекати поки нерви прийдуть до ладу, замість цього спрямуйте свій стан у творче русло. Маємо гарну новину: вчені довели, що злість готує тіло до мобілізації внутрішніх ресурсів, мотивує до досягнення успіху та допомагає продуктивно працювати.

Народжені у люті

Так, злість – це наше емоційне паливо, за допомогою якого ми зможемо піддати собі рішучості, хоробрості, наполегливості, ініціативності, вміння без вагань казати «ні», розвиватися та бути задоволеними собою. Розберемось, на разі, які дивіденди можемо отримати від здорового прояву емоції:

  • Злість може захистити від маніпулятора: коли ми розуміємо, що зазнали нападу маніпулятора, відчуваємо злість: адже нас прагнуть зробити слабкими у власних очах та перед оточуючими, невпевненими, схиляють до програшу, критикують, надають непрохані поради, підкреслюють нашу некомпетентність. Ми дуже розгнівані і це надає нам міцний поштовх до перемоги. У результаті дійсно перемагаємо: власними силами розв’язуємо питання. Та ще й «на відмінно».
  • Злість допомагає вести переговори більш ефективно: психологи Амстердамського університету провели експеримент «міжособистісні наслідки гніву та щастя під час перемов»: гнівний опонент та щасливий опонент. Виявилось, що гнівному опоненту (так, це його міміка та флюїди люті) робилися більші поступки та нижчі вимоги, які забезпечили розлюченому учаснику кращий результат, ніж щасливому. Позитивно налаштовану людину сприймали без страху та небезпеки. Але попереджаємо: злість має бути здоровою та контрольованою: для успіху справи потрібно бути злим, спокійним та стриманим, а не галасливим та занадто емоційним (так опонент залишить місце перемов передчасно).
  • Злість допомагає підвищити продуктивність праці: Дейв Беркус, автор книги «Міфи про творчі здібності» (The Myths of Creativity) радить: «Коли ви в поганому настрої, спробуйте розв’язати складне питання, або зайнятися проєктом, який пригальмував. Уявіть, ніби негативні емоції, це паливо, яке ви спалюєте на шляху до створення нового. Негативні емоції повинні змушувати заглиблюватися у проблему і знаходити рішення, яке ви ніколи б не знайшли в більш спокійному стані». Тут ми цілком згодні з американським бізнес-ангелом.

Отже, моменти гніву можна та потрібно обертати собі на користь. Головне – зуміти правильно використати той самий момент. Адже ефект від надходження «палива» триває не довго: так запрограмовано природою, інакше злість швидко виснажить нас емоційно. Так що замість того, щоб відчувати та накопичувати негатив, оперативно мислимо, прислухаємось до своїх почуттів, чуємо сигнали та робимо висновки: на що зараз у нашому житті варто звернути увагу, та де потрібні кардинальні зміни. І пам’ятаємо: злість завжди має бути здоровою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!