У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Чи можна під час карантину спізнюватися/не з’являтися на роботу через ситуацію із громадським транспортом? Чи законно платити менше працівнику за дистанційну працю? Як діяти, якщо роботодавець не забезпечив працівників під час карантину безпечними умовами праці (переводити на дистанційну роботу відмовляється)? Чи можуть звільнити працівника під час карантину?» – запитання читачів коментує експерт.

 

Юлія Зарічнюк, юрист ETERNA LAW

Трудова дисципліна та транспорт

Відсутність на робочому місці співробітника протягом більше трьох годин поспіль вважається прогулом і є підставою для розірвання трудового договору (п. 4 ч. 1 ст. 40 Кодексу).

Проте, обмеження в роботі громадського транспорту є поважною причиною відсутності на робочому місці. Відповідно, роботодавець не має права притягувати співробітника до дисциплінарної відповідальності за відсутності його особистої вини у порушенні трудового розпорядку.

Заробітна плата за дистанційну працю

Виконання роботи у такому форматі не впливає на трудові права працівників. Оплата за дистанційну працю повинна здійснюватися у повному об’ємі. Проте, працівник та роботодавець можуть домовитися про інший розмір зарплати шляхом укладення трудового договору або додаткової угоди до нього.

Зменшення заробітної плати роботодавцем в односторонньому порядку вважатиметься зміною істотних умов праці та потребуватиме попередження про це співробітника за два місяці (ч. 3 ст. 32 Кодексу).

Безпечні умови праці

Варто зазначити, що роботодавці не зобов’язані встановлювати дистанційний режим роботи в умовах карантину. Законом передбачено, що у працедавців є право доручити співробітникам виконувати роботу вдома.

Якщо підприємство вирішує продовжити роботу у звичайному режимі, на роботодавця покладається обов’язок із забезпечення безпечних умов праці (ч. 2 ст. 153 Кодексу).

Окрім того, Постановою додатково передбачено, що суб’єкти господарювання, які приймають відвідувачів (окрім тих, діяльність яких тимчасово заборонена), повинні забезпечувати працівників засобами індивідуального захисту та проводити профілактичні та протиепідемічні заходи.

Отже, в умовах карантину роботодавець повинен за свій рахунок забезпечити працівників засобами індивідуального захисту та антисептичними засобами. Державна служба України з питань праці окремо наголосила на цьому у своїх роз’ясненнях від 20.03.2020 щодо організації роботи під час карантину.

Працівники можуть звернутися з письмовим проханням до роботодавця належним чином забезпечити їх засобами індивідуального захисту. У випадку відмови – співробітники можуть звернутися зі скаргою до управління Держпраці.

Звільнення під час карантину

За певних обставин роботодавець має право звільнити працівника і під час карантину.

Як було зазначено вище, застосування дисциплінарних заходів (догани або звільнення) за запізнення або прогул, спричинені обмеженнями в роботі громадського транспорту, буде порушенням з боку роботодавця.

Невиконання працівником службових обов’язків, звичайно, залишається підставою для звільнення. Проте, потрібно пам’ятати, що роботодавець повинен мати для цього достатньо вагомі підстави.

По-перше, службові обов’язки повинні бути чітко прописані у трудовому договорі або правилах внутрішнього трудового розпорядку.

По-друге, звільнити працівника за одноразове порушення службових обов’язків неможливо. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Кодексу, таке порушення повинно бути систематичним, тобто до працівника повинні попередньо застосовуватися заходи дисциплінарного стягнення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб читати найсвіжіші статті, брати участь в опитуваннях і дізнаватися про актуальні вакансії!