Останнім часом всі потроху шаленіють, намагаючись стати надпродуктивними. Відвідують курси ефективності (з яких, в основному, зиск мають організатори курсів). Планують свій час похвилинно і на рік вперед, намагаючись бути продуктивними кожну мить. Реклама звідусіль репетує: «Хапай момент», «Не втрачай можливість», «Зараз, зараз, зараз»!

Усе рухається так швидко, наче розпечені уламки навколо чорної діри, яка от-от вибухне. Якась божевільна тиранія часу. Давайте разом поставимо це на паузу і спробуємо розібратися, чому бити байдики – справді корисно?

Хвилинка історії

Наша обсесія продуктивністю має коріння у західному Середньовіччі, де закон Божий сприймали як основне джерело знання. Так, байдикування входить до смертних гріхів. Але насправді лінь є доволі продуктивною як для нашого тіла, так і для розуму, адже відновлення – це необхідний етап здорового функціонування.

Мислителі Просвітництва, наприклад, особливо цікавилися бездіяльністю. У цей період релігія, демократія і монархія піддавалися ретельному дослідженню, аристократи-чоловіки носили свою бездіяльність як знак гордості. Бездіяльність розглядалася як товар і як символічний капітал, який визначав шляхетний спосіб життя. Чому?

Тільки факти

Дослідження свідчать: коли ми не зконцентровані ні на чому – під час нападу неробства або лінощів – розум блукає в захоплюючих місцях. Це підтвердило дослідження, яке періодично відбирало думки людей, коли їхні уми мандрували. Місця, де блукає наш розум, включають майбутнє (48% часу), теперішнє (28%) і минуле (12%). У час, що залишається, наш розум порожній. Варто зазначити, що це блукання не настільки непродуктивне, як ми можемо думати. Непрактичний розум дозволяє нам робити чотири критично важливі речі:

  1. Відпочинок

Коли наша увага відпочиває, ми відновлюємо сили. Коли ми дозволяємо нашому розуму блукати – «розсіюватись» – ми вмикаємо енерговідновлюючий режим мозку. У близькому майбутньому це допоможе нам краще концентрувати увагу. Щоб посилити ефект, можна робити щось приємне, легке і звичне, наприклад, бігати без музики або прогулюватися без смартфону. Головна умова: ви маєте не думати ні про що.

Іноді, перебуваючи у вирі справ, ми раптом відчуваємо бажання просто лежати, втупившись у стіну, або купити горнятко кави і цілий день розглядати перехожих десь на сонячній терасі. Це відбувається не тому, що ми такі ледачкуваті поганці, а тому, що наш мозок утомлений і намагається врятуватися від перенавантаження або стресу.

  1. Планування

Дослідження свідчать: коли наша увага розсіяна, ми думаємо про майбутнє в 14 разів частіше, ніж коли ми зосереджені. Також ми у 7 разів частіше згадуємо про свої довгострокові цілі. Стратегічне байдикування дозволяє нам встановлювати задачі та візуалізувати віддалені цілі, що також є важливою частиною мотивації до діяльності.

  1. Креатив

Наш мандруючий розум пов’язує всі три психічні напрямки: минуле, сьогодення і майбутнє. Це дозволяє нам відчувати значно більше творчих інсайтів, ніж у фокусованому стані. Наприклад, ви можете згадати ідею, яку прочитали кілька тижнів тому, і з’єднати її зі способом вирішення поточної робочої проблеми. Найбільш корисні та проникливі ідеї приходять тоді, коли ми не зконцентровані.

До того ж, коли ваш мозок саботує діяльність, яка вимагає концентрації, можливо, вам потрібно переглянути вид діяльності, до якої ви себе силкуєте. Адже коли робота в радість і у вас достатньо енергії, то і бажання ледарювати не виникає. Таким чином, лінь може бути каталізатором важливих змін.

  1. Розвиток

Доведено, що батьки, які намагаються виключити будь яку можливість ледарювання з життя своїх дітей, ризикують також втратити його переваги. Як правило, за зовнішньою ледачістью криється активний розум. Талановиті діти і справді більш ледачі, але в цьому не має їх провини. Їм просто потрібна більша стимуляція. І простір.

Найкращі тактики продуктивності мають діяти за принципом депозиту: кожна витрачена хвилина згодом приносить вам великі відсотки у вигляді досягнень та розвитку. До таких тактик логічно було б віднести і лінь. Тож прийшов час відкласти справи і добряче побайдикувати!

байдикувати на роботі

Інші статті по темі: 

В своем ритме: как музыка влияет на сознание, эмоции и продуктивность

Ловці часу: 10 корисних додатків для ефективного тайм-менеджменту