Lifelong learning: чому ніколи не можна припинити навчатися

Навчання протягом усього життя ми асоціюємо із синдромом вічного студента. Але безперервна освіта – це не завжди про постійний пошук себе та свого призначення, страхи та комплекс перфекціоніста.

Lifelong learning – історія про постійне самовдосконалення, особистісний розвиток і роботу над собою; про освоєння нових навичок, знань і підвищення кваліфікації. Це концепція, яка підтверджує, що ми розвиваємося та зростаємо виключно завдяки здатності вчитися. А визнати, що ви знаєте та вмієте все, – стратегія, приречена на провал. У будь-якій сфері.

Говоримо про перманентне навчання та про те, чому це не просто важливо, а навіть необхідно.

Що таке lifelong learning

Ідея однієї спеціальності на все життя вже давно не є актуальною, а навчання виходить далеко за межі університетів і планових курсів із підвищення кваліфікації.

Lifelong learning – це процес перманентного навчання, який не завершується ніколи. Він є добровільним, не обов’язково вимагає витрат, а мотивація завжди викликана інтересом або саморозвитком.

Кожен із нас вчиться протягом усього життя, і lifelong learning лише визнає, що наше навчання відбувається не тільки за партою. Освіта може бути як формальною (здобуватися в навчальному закладі), так і неформальною (бути формою самостійного навчання), але мета одна – самореалізація та розвиток особистості.

Завершити навчання просто неможливо. В жодній сфері. Концепція lifelong learning лише відображає нашу реальність і підтверджує природне прагнення людей досліджувати, вивчати нове, розвиватися та змушує нас постійно шукати мотиви, ідеї та цілі.

Чому це важливо?

Ідеєю може бути як переслідування особистих інтересів і захоплень, так і гонитва за професійними амбіціями та перспективами кар’єрного росту, але навчання протягом усього життя завжди допомагає нам досягати самореалізації та задоволення.

Сьогодні ідея lifelong learning чітко сформувалася в професійних спільнотах: прихильниками цієї філософії є як фахівці, так і роботодавці. Згідно з даними дослідження The Future of Jobs Report 2020, підготовленого Всесвітнім економічним форумом, торік кількість спеціалістів, які пройшли додаткове навчання за власною ініціативою, зросла в чотири рази. А кількість роботодавців, які готові надати своїм співробітникам можливості для цього, – в п’ять разів.

І хоча рішення про додаткове навчання є добровільним, мусимо визнати, що сьогодні lifelong learning є необхідністю. Це зумовлено стрімким технологічним розвитком в усіх галузях, динамічними тенденціями на ринку праці, а також тим, що професії змінюються значно швидше, ніж програми навчальних закладів пристосовуються до нових умов. Навички втрачають актуальність, знання швидко застарівають, нові професії замінюють інші, а деякі спеціальності скоро просто зникнуть.

І єдина можливість встигати за цим динамічним світом і залишатися затребуваними на ринку – безперервно навчатися. Поглиблювати свої знання або вивчати щось зовсім нове, підвищувати кваліфікацію або опановувати іншу професію, розвивати свої скіли або ставити нові цілі.

Переваги концепції безперервного навчання

Lifelong learning – це значно більше ніж кар’єрний розвиток і самореалізація. Це не лише про нас як про фахівців, а і про нас як про людей.

  1. Пошук натхнення та мотивації. Щоденний плин життя дуже впевнено «заганяє» кожного в рутину. Багато речей ми робимо лише через те, що ми повинні їх робити. Але так важливо знаходити те, що нас насправді надихає, те, що дійсно важливо. Lifelong learning – концепція, яка дозволяє уникнути стагнації. Перманентне навчання – це протиотрута від вигорання, адже навіть улюблене заняття стає небажаним, якщо немає розвитку.
  2. Визнання своїх інтересів і цілей. Нові знання розширюють діапазон, відкривають можливості, дозволяють пробувати себе в різних напрямах, ставити більші цілі та досягати їх. Ви ніколи не знаєте, до чого приведуть ваші інтереси, якщо ви зосередитеся на них.
  3. Покращення особистих і професійних навичок. Поки ми сконцентровані на отриманні нових знань, ми розвиваємо інші важливі компетенції, які можуть допомогти в особистому та професійному житті. Якщо ви хочете навчатися, але ще не вирішили, з чого почати, можете «прокачувати» лідерські компетенції, селф-менеджмент і вольові характеристики, інтелектуальні здібності, комунікативні та соціальні навички – універсальні soft skills, які важливі для кожного та цінуються в усіх професіях.
  4. Підвищення впевненості в собі. Покращення обізнаності й отримання нових знань завжди підвищує нашу самовпевненість і самоповагу. В особистому житті це виникає від задоволення, що ми присвячуємо час і зусилля на навчання та вдосконалення. У професійному житті – від почуття довіри до своїх знань і здатності застосовувати їх у роботі.

Як внести lifelong learning у своє життя: покрокова інструкція

  1. Визначте свої інтереси та цілі. Навіщо вам навчатися?
  2. Складіть список того, чого б ви хотіли навчитися. Що вам насправді цікаво та що дійсно важливо?
  3. Підберіть ресурси. Звідки ви будете отримувати знання?
  4. Складіть план і визначте алгоритм. Як ви будете втілювати свою навчальну ініціативу?
  5. Дійте системно та візьміть на себе зобов’язання. У чому ваша мотивація та якими є ваші очікування?

Усвідомлення сучасних тенденцій та швидке адаптування до них, здатність розвиватися та оновлювати знання, новий досвід, постійний саморозвиток і визнання того, що ви не бездоганні у своїй діяльності, – must have для кожного професіонала. Навчання – це завжди про зміни, а зміни завжди стимулюють навчання.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Кращі статті за тиждень – у вас в пошті!

Читайте також