Раніше ми вже розповідали про газлайтинг – найвитонченішу зброю аб’юзера, найжорстокіший вид психологічного насильства, де маніпулятор порушує особисті кордони людини. Заради власного задоволення він робить боляче діями та словами, а потім запевняє: «Все нормально, тобі здалося», «Ніхто нікого не ображав», «Ти надто близько все сприймаєш», «Годі себе накручувати», а то і взагалі: «Ти вигадуєш, нічого такого не було», таким чином доводячи людину до психологічної травми. Дезорієнтована жертва починає вірити у власну вразливість та фантазії, сприймає слова аб’юзера за чисту монету, сумнівається у власних діях, починає картати себе та знецінювати як особистість, газлайтить саму себе. Це і є селф-газлайтинг, спрямована особисто на себе негативна реакція, з сумнівами та знеціненням. Вирішили докладніше розібратись з проявами селф-газлайтингу та виявити методи їх ліквідації.

Селф-газлайтинг – це форма емоційного насильства, за якого людина змушує себе сумніватися у власних думках, почуттях, дійсності і навіть свідомості.

Розпізнання

На жаль, найчастіше газлайтерами стають люди з близького оточення: члени родини, знайомі, колеги, сусіди. Прості, на перший погляд, фрази, на кшталт: «Ви самі винні, я тут ні до чого», «Ти все сприймаєш неадекватно, бо в тебе проблеми з психікою», «Тобі здалося, насправді я нічого такого не говорив» можуть травмувати та шкодити здоров’ю. Повіривши газлайтеру, людина знецінює власну значущість, досягнення, позитивні якості, успіх, стає селф-газлайтером.

Основні ознаки селф-газлайтингу:

  • Сумніви у власних емоціях. Ви вірите лише чужій оцінці власних дій. Можете почути про себе негативний відгук і подумати: «Так, все кажуть правильно, я не так зрозумів»Наслідки: небажання комунікацій з оточенням («Все одно ніхто гідно не оцінить мої зусилля»), звуження кола спілкування.
  • Сумніви у власних можливостях. Вважаєте гідними земних благ кого завгодно, тільки не себе («Всі навколо набагато кращі за мене, ну то й що, що мене похвалили, мені до них далеко»). Наслідки: власноруч знищені можливості більше заробляти, розвивати бізнес, будувати нормальні відносини.
  • Звинувачення себе у помилках інших. Ви знаєте, що порядно і природно нести відповідальність за власні вчинки, але, коли щодо вас використовують психологічне насилля, порушують особисті кордони та підвищують голос, брати на себе відповідальність за поведінку агресора («Це я так довів людину своєю поведінкою, що вона змушена підвищити голос та нападати») категорично неприйнятно. Наслідки: аб’юзер буде із задоволенням експлуатувати почуття провини і користуватися цим заради власної вигоди.
  • Ігнорування власних спогадів. Ви пам’ятаєте попередні неприємні щодо вас вчинки газлайтера: негативні моменти у побуті, на роботі, словом, все, що виходило за рамки нормального спілкування і приносило погані відчуття. Але намагаючись уникнути конфлікту та зберегти відносини з цією людиною, вважаєте минулі події незначними, виправдовуєте конфліктну поведінку та шукаєш її причини у собі. Наслідки: заперечення реальних фактів, спотворення спогадів призведуть до сумнівів у власному здоровому сприйнятті.

Знешкодження

Якщо помітили у себе вищезгадані прояви, настав час усунути селф-газлайтинг з його самознеціненням та самодокорами. У такому випадку слід покладатися тільки на власні відчуття, здоровий глузд та обов’язково – критичне мислення. Психологи радять почати вести щоденник, в якому контролювати, як часто ви у думках повторюєте фрази:

  • «Це мені здалося, все насправді не так погано».
  • «Я знову себе накручую».
  • «Мене не хотіли образити, це я дав (ла) привід».
  • «Я сам (а) у всьому винен (на)».

Потрібно опрацьовувати їх та замінювати на наступні:

  • «Я маю право відчувати емоції, навіть якщо вони негативні, вони все одно мої і нічиї більше».
  • «Я ні в чому не винний (на), навіть якщо мене намагаються змусити відчути та визнати провину».
  • «Я чітко розумію: ситуація для мене неприємна і я виправдовую свою реакцію на поведінку проти мене».
  • «Я чудово пам’ятаю слова та вчинки цієї людини. Мої спогади реальні, я маю досвід спілкування і право робити так, як вважаю за потрібне».

Ми впевнені – тільки беззаперечна віра у власні можливості, самоцінність, визнання власних досягнень та сильних якостей, більше практики і критичного мислення ліквідують селф-газлайтинг, а з ним – і інших газлайтерів в оточенні. Бо самодостатні та впевнені у собі особистості не є цільовою аудиторією токсичних суб’єктів.