Під час співбесіди роботодавець намагається максимально визначити потрібні йому якості кандидата і впіймати його на слабких сторонах. Для цього HR-спеціаліст ставить здебільшого унікальні для кожної вакансії запитання, але є й загальновідомі, які вам поставлять майже на кожній співбесіді.

Такі питання є корисними для тих, хто шукає роботу, тому що відповідь на них можна підготувати заздалегідь і вразити рекрутера прямо в серце. Ми підготували список найпоширеніших типових запитань на співбесідах, щоб у вас була можливість ознайомитися, надихнутися варіантами відповіді та зробити так, щоб ваша співбесіда була вдалою.

Розкажіть про себе

Це, без сумніву, найпоширеніше питання, його ви почуєте на 95% інтерв’ю. Що на нього потрібно відповідати? Кандидати вважають, що можуть коротко переказати свою біографію і на тому все, але це не зовсім так.

Закцентуйте увагу на періодах і подіях зі свого життя, які будуть корисними для конкретного роботодавця та відповідатимуть вимогам в описі вакансії. До того ж, за допомогою цього питання роботодавець перевірятиме ваші комунікативні здібності. Тому розповідь повинна бути не сухою хронологією, а доповнена якимось цікавими фактами, що підкреслять ваш професійний рівень.

Ким ви бачите себе через п’ять років?

Це питання багато хто з кандидатів не дуже полюбляє, адже потрібно думати, що ж такого відповісти, щоб сподобатися роботодавцю. Здебільшого сказане вами тут дає можливість дізнатися про ваші цілі та амбіції, та чи відповідає їм запропонована посада.

До прикладу, якщо ваша ціль – керівна посада, то вас навряд чи на тривалій перспективі зацікавить вакансія, яка цього не передбачає. Або ж коли шукають амбіційного співробітника, який буде крутитися наче муха в окропі, то кандидату, зацікавленому в спокійній офісній роботі протягом всього життя, доведеться відмовити. Під час відповіді на це запитання ні в якому разі не можна говорити про зміну сфери діяльності і фінансовий аспект роботи. Увагу потрібно зосередити виключно на кар’єрних перспективах.

Назвіть ваші сильні та слабкі сторони

Для того, щоб вдало відповісти на це запитання, вам знову доведеться згадати опис вакансії. Якщо говорити про ваші переваги, то перерахуйте ті якості характеру, які допоможуть вам у виконанні поставлених завдань. Дуже часто кандидати говорять, що у них немає слабких сторін, але роботодавці хочуть, щоб їхні майбутні співробітники визнавали власні недоліки, особливо, якщо вони над ними працюють.

Наприклад, ви можете сказати: «Мої знання англійської мови не надто високі, але саме зараз я працюю над їх вдосконаленням і зовсім скоро буду володіти іноземною ідеально». Або ж можна попробувати обіграти свої слабкі сторони так, що для роботодавця вони стануть сильними. До прикладу: «Я страшний перфекціоніст, не можу спокійно спати, поки не зроблю все ідеально».

Чому ви звільнилися/хочете звільнитися з минулого місця роботи?

Здається, правило про те, що про колишнього роботодавця ні в якому разі не можна говорити погано, відоме всім, але хочемо про нього ще раз нагадати. Яким би поганим не був ваш колишній шеф чи колега, про них варто говорити з позитивом. Адже за допомогою вашої відповіді роботодавець, перш за все, оцінює як ви будете говорити про нього, коли ваш кар’єрний шлях у компанії завершиться.

Не варто також акцентувати увагу на тому, що шукати нове місце роботи вас змусила недостатня заробітна плата. Це справить про вас враження як про людину, яку, окрім грошей, нічого не цікавить.

Під час відповіді на це запитання краще розкажіть, що попереднє місце роботи більше не відповідає вашому потенціалу, що в попередній компанії ви досягнули максимально можливих вершин і хочете рухатися далі.

Чому ми повинні взяти саме вас?

Тут вам потрібно підбити підсумок всього сказаного і звернути увагу на свої переваги саме для цієї роботи. Не соромтеся себе нахвалювати та згадайте про всі свої досягнення на попередніх місцях, про підвищення кваліфікації, відомих задоволених клієнтів. Згадайте все, що могло б допомогти вам отримати бажану посаду.

Під час всієї співбесіди старайтеся бути чесними і відкритими, коли даєте відповіді на запитання. Роботодавцям особливо подобається, коли їх не вводять в оману при першій же зустрічі. Не забувайте також підготувати свій список запитань до роботодавця, адже це підкреслить вашу зацікавленість та старанність.

Інші статті по темі: 

Чому вас не запросять на другу співбесіду: 21 причина

Слово – не горобець: 20 фраз, які можуть зіпсувати співбесіду

Цілком таємно: 10 моментів, які варто приховати від рекрутерів у соцмережах

Рука на пульсі: дієві поради про правильний пасивний пошук роботи