Запитайте юриста: як поновитися на роботі внаслідок незаконного звільнення?

Share on FacebookTweet about this on Twitter

У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?

Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.

«Які виплати передбачені працівникові внаслідок незаконного звільнення за час вимушеного прогулу після поновлення на роботі? Чи можуть поновити працівника на роботі, якщо на його посаді працює вже інший працівник? Який порядок дій працівника, якого поновили на роботі, але повертатися він не хоче – дані запитання розглядаємо разом з експертом.

Богдан Зварун, юрист SDM Partners

Щодо окремих питань поновлення на роботі працівника внаслідок незаконного звільнення

Статтею 43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення, а право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ч. 1 статті 235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, в тому числі у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII іншою особою, працівник має бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Станом на сьогодні в судах України нараховується велика кількість справ, пов’язаних із порушенням трудових прав працівників. Більшість з них складають спори про стягнення заробітної плати, на другому місці – справи про поновлення на роботі.

Законодавством, а саме статтями 232, 233 Кодексу законів про працю, визначається, що спори, пов’язані зі звільненням, мають обов’язково розглядатися судом. Працівники, які подають позови про їхнє незаконне звільнення, водночас звільнені від сплати судового збору. Строк для звернення до суду з позовом про звільнення – один місяць з дня вручення працівникові копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

Судове рішення про поновлення на роботі працівника внаслідок незаконного звільнення підлягає негайному виконанню, відповідно до ч. 7 статті 235 КЗпП України. У випадку, якщо поновити працівника на посаді неможливо внаслідок ліквідації підприємства, на якому працівник виконував трудові функції, суд зобов’язує ліквідаційну комісію або власника (а у відповідних випадках – правонаступника) виплатити працівникові належні йому кошти (стаття 240-1  КЗпП).

Якщо посадові особи підприємства будуть затягувати виконання рішення суду про поновлення працівника, законодавство України, а саме стаття 236 Кодексу законів про працю, передбачає видачу судом додаткового рішення про стягнення середнього заробітку в період такої затримки.

Окрім того, статті 237 КЗпП України та 382 Кримінального кодексу України визначають, що невиконання рішення суду може бути підставою для накладення на підприємство значних штрафів із подальшим можливим притягненням посадових осіб підприємства до кримінальної відповідальності.

Виплати, передбачені працівникові внаслідок незаконного звільнення

Статті 237-1 та 238 Кодексу законів про працю України визначають, що окрім виплати незаконно звільненому працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу, передбачаються також інші можливі види компенсації, що можуть бути зафіксовані в рішенні суду, зокрема: моральна шкода, а також будь-які інші належні працівнику виплати, пов’язані із незаконним звільненням.

Сам же середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу працівника обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана виплата, тобто дню звільнення працівника з роботи (Розділ II п. 2 «Порядку обчислення середньої заробітної плати», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100).

Компенсація за всі невикористані дні відпустки

Розрахунок за невикористані дні відпустки має здійснюватися підприємством при звільненні працівника, однак, у випадку, якщо такі розрахунки не були проведені, то їх можливо компенсувати в судовому порядку. Відповідно до статті 83 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи.

Отже, скільки б працівник не працював, він має право на грошову компенсацію за всі дні невикористаної відпустки.

Поновлення працівника, посада якого вже зайнята

Якщо посаду поновленого судом працівника вже обіймає інша особа, то в даному випадку у підприємства є два варіанти можливих дій:

  • викласти штатний розпис у новій редакції (додати кількість працівників за посадою поновленого працівника);
  • звільнити особу, що обіймає посаду поновленого судом працівника на підставі статті 43-1 КЗпП України.

Якщо на посаді поновлюваного працівника працює особа, яка не може бути звільнена з ініціативи роботодавця, вона підлягає обов’язковому працевлаштуванню. Наприклад, у статті 198 Кодексу законів про працю вказується, що звільнення працівників молодше вісімнадцяти років у зв’язку із поновленням на його посаді працівника, який раніше виконував його роботу, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.

В будь-якому випадку рішення суду про поновлення працівника має бути виконано.

Дії працівника, якого поновили на роботі, але повертатися він не хоче

Непоодинокими є випадки, коли незаконно звільнені працівники не мають бажання повертатися на роботу, з якої їх було звільнено. Якщо поновлений працівник не має бажання далі працювати на підприємстві, необхідно вирішити питання мирним шляхом. Наприклад, працівник, який не хоче працювати після поновлення, може подати заяву про звільнення за власним бажанням. Інакше, якщо працівник був належно повідомлений про поновлення на роботі, але не приступив до виконання трудових обов’язків, буде існувати ризик виникнення нових трудових спорів із підприємством, що невигідно жодній зі сторін.

Інші статті по темі: 

Запитайте юриста: як закон захищає неповнолітніх працівників?

Запитайте юриста: хто може відпочити за рахунок роботодавця?

Запитайте юриста: правила надання щорічних відпусток

Share on FacebookTweet about this on Twitter

Лучшие статьи за неделю – у вас в почте!

Читайте также